Dlouhodobé sledování provozu zařízení Daikin přináší mnoho užitečných dat, na jejichž základě lze snižovat spotřebu, optimalizovat nová zařízení i předvídat poruchy.
Kurzy by však měly probíhat jen v takových zařízeních, která jsou k tomuto účelu skutečně vhodná a splňují hygienické podmínky kladené na jejich provoz. Novela vyhlášky v roce 2013 také zpřísnila limitní hodnotu pro vázaný chlor, který je zde klíčovým z používaných ukazatelů pro kontrolu chemického rizika, když jí přiřadila statut nejvyšší mezní hodnoty.
Odborný Vyhlášku č. 269/2015 Sb. považuji za jeden z nejhorších předpisů, s jakými jsem se kdy setkal. Vycházím ze zkušeností lidí, kteří se na mě obrátili s prosbou o radu co dělat, když mají doma zimu a přesto nejvyšší podíl nákladů na vytápění v celém domě. Z počátku jsem sázel na důsledek tepelného parazitování neobsazených sousedních bytů, ale pak mě napadlo podívat se na polohové koeficienty.
Odborný Spravedlnost v rozdělování nákladů na vytápění bytů v bytových domech si bohužel nejčastěji berou do úst lidé, kteří nemají ponětí, na jakých principech je vytápění těchto domů založeno. Z neznalosti potom vytvářejí problém tam, kde vůbec není, a k jeho následnému „vyřešení“ sestrojují bizarní konstrukce. Potíž je v tom, že obor vytápění se točí kolem fyzikálních veličin teplo a teplota, jejichž názvy znějí v češtině velice podobně, a lidé je tudíž často zaměňují, přestože jsou významově naprosto odlišné. Pokusím se proto celou anabázi s řešením spravedlnosti ve vytápění přiblížit na jiném, doufejme názornějším, byť hypotetickém příběhu.
TZB-info doporučuje Portál TZB-info srdečně zve na další ročník konference Požární bezpečnost staveb, která se koná opět na veletrhu For Arch, a to ve středu 18. září 2019. Program je určen stavebním inženýrům, hasičům, specialistům požární ochrany, architektům, zájemcům o významné české památky a studentům v těchto oborech.
Několik stovek milionů lidí po celém světě pracuje v kancelářích. Mnoho z nich je nespokojeno s okolními podmínkami, ve kterých pracují. Nejčastějšími důvody jsou stížnost na tepelnou pohodu a kvalitu vzduchu v místnosti. Stížnosti obvykle musí prověřovat servisní technik. Ten čelí výzvě objektivně vyhodnotit tepelné pocity zaměstnanců, aby zjistil, zda jsou stížnosti oprávněné, lokalizoval jejich příčiny a následně je odstranil.
V hotelech a dalších ubytovacích zařízeních nachází voda řadu využití. Ať už se jedná o samotné koupelny hotelových pokojů nebo využívání vody v hotelových restauracích, barech, hotelových prádelnách či rekreačních zařízeních a bazénech. Dále nachází voda uplatnění v klimatizačních zařízeních a při vytápění. Pro maximální spokojenost a komfort hostů je tak podstatné zajistit její nejvyšší možnou kvalitu, což se však často neobejde bez její úpravy.
Proč je důležité sledovat kvalitu vnitřního vzduchu? Podle nedávných studií bylo zjištěno, že průměrný člověk stráví až neuvěřitelných 90 % času uvnitř – ať už doma, v práci, ve škole nebo třeba při jídle. Takovýmto dlouhodobým pobytem v uzavřených prostorách bez řízené ventilace dochází k postupnému zhoršování kvality vzduchu.
Klasické uzavírací armatury pro pitnou vodu jsou po desítky let založeny na stejném konstrukčním řešení – na principu šoupěte. DVGW dokládá ve své statistice škod, že hlavními faktory ovlivňujícím funkčnost uzavíracích armatur jsou stále funkční selhání, koroze a netěsnosti. Novou PE-armaturou FRIALOC jsou tyto problémy v uzavírací technice vyřešeny.