Kladete si někdy otázku, jaké velké poklady se schovávají pod vaší střechou. Ano, na půdě se dá najít řada zajímavostí a někdy i cenností, ale měli byste se podívat na tu největší. Na dutinu stropu.
Ať chceme nebo ne, tak poslední dva roky jsme úplně na růžích ustláno neměli a všechny nás zasáhla covidová doba. A její následky jsou nemalé. A jedním z těch následků je avizované další zdražování energií. Ceny českých domácností za elektřinu jsou na obchodním trhu neudržitelné, a proto se řada dodavatelů rozhodla výrazně zdražit i o desítky procent.
Dobře zateplené vnější stěny dokáží majiteli objektu snížit náklady na vytápění domu nebo jeho klimatizaci. Další výhodou správně provedené izolace je tepelný komfort a zdravé mikroklima v interiéru. Proto je tak důležité zvolit izolační materiál, který splňuje nejvyšší požadavky na zdravé a bezpečné bydlení. Cena je jen jedním z faktorů, který by měl při plánování investice na několik desítek let hrát roli.
Již v počátku výstavby musí investoři hlídat všechny technologické komponenty, použité materiály a procesy, které dají vzniknout projektu pasivního domu. Jeho výstavba se sice řadí mezi náročnější, ale přináší s sebou řadu výhod nejen v oblasti úsporného hospodaření s energií, ale i v oblasti finančních úspor. Pasivní dům by měl totiž ročně spotřebovat maximálně 15 kWh na metr2 vytápěné podlahové plochy, čímž umožní uživatelům vyšší komfort bydlení a zajímavé úspory na energiích.
Proti únikům tepla i náporu srážek se osvědčuje aplikace skelné vaty. Praxí ověřená forma zateplení ušetří peníze za vytápění, je šetrná k přírodnímu prostředí, a především zůstává kvalitní s ohledem na potřebné protipožární a tepelně-izolační vlastnosti. Žít v domě ze skla nemusí být jen dětským snem.
Ideálním řešením je zateplení půdy domu, a to jedině minerální foukanou izolací. Dokonale utěsní i ty nejmenší skulinky, kudy by teplý vzduch mohl uniknout. Zamezí horku proniknout v létě do ložnic. Zvýší požární odolnost domu a tlumí hluk. Nechutná hmyzu ani hlodavcům a zabrání vzniku plísní. Znít to jako sen? Ale není.
Neizolovanou střechou uniká až 30 % celkové energie. Nejen, že tak vzniká prostor, který navyšuje celkové měsíční náklady skrze ztrátu tepla, ale chováme se tak i zcela nešetrně k životnímu prostředí. Proto je potřeba dbát na komplexní izolaci domu, která je vyrobená z kvalitních materiálů. Jak na zateplení střechy jsme se zaměřili s odborníky ze společnosti URSA.
Recenzovaný Další z oceněných prací studentské konference JUNIORSTAV se zabývá vlastnostmi a možností recyklace tepelněizolačních materiálů např. pěnového polystyrénu a minerální vlny, nejen z nemovitostí po demolici, ale i z materiálů, které zůstaly na staveništi po ukončení výstavby jako odpad. Nově vyvinutá hmota se zkouší jako plnivo do velmi lehkých betonů za účelem vyplnění dutin keramických tvárnic, jako plnivo do samonivelačních betonů i pro výrobu akustických desek.
SuperFOIL je tepelněizolační technologie, která poskytuje vysoce účinnou tepelnou izolaci tím, že brání prostupu tepla mezerou při vedení, proudění a sálání. Pracuje zejména s faktem, že ve stavebních vzduchových mezerách je nejen ve fyzice, ale také v dnes platné normě, sálání zastoupeno od 90 do 95 procent. Je proto logické pracovat se sáláním a s termoreflexní izolací. Přibližme si pravidla této práce.