Pro zimní práce ve stavebnictví, zejména v oblasti izolací rozvodů se výrazně prosazuje nový segment speciálních hliníkových a laminovaných samolepicích pásek značky Venture Tape, které je možno použít při opravách v zimě až do teploty −23 °C.
Recenzovaný Vzhledem ke zvyšování požadavků na energetickou úsporu staveb jsou dnes časté aplikace kontaktních zateplovacích systému na venkovních fasádách. Konstrukce, které vystupují před fasádu a plní nosnou funkci, je nutné dostatečně kotvit k obvodovým nosným konstrukcím. Vedle únosnosti je důležitým faktorem optimální řešení tepelných mostů v kotvícím sytému. Na trhu je dostupných několik variant kotevních systémů s řešením problematiky tepelných mostů. Tento článek představuje současně dostupná řešení a prezentuje experimentální výsledky vybraného kotevního systému.
Prázdniny se nám přehouply do druhé poloviny a podle předpovědí počasí to vypadá, že slunné léto je pomalu za námi. Poslední prázdninové dny utečou jako voda a zase začne nový školní rok a nám nastanou starosti s blížící se zimou. A zase budeme topit. A kdo ví, jaká bude zima. Když ani letošní léto nebylo nejteplejší.
Recenzovaný Přírodní materiály a jejich využití ve stavebnictví je velice aktuální téma, kterému se věnuje mnoho odborníků z celého světa. Reálné chování přírodních materiálů ve stavebních konstrukcích je však poněkud odlišné od syntetických materiálů, jejichž použití je v konstrukcích léty prověřené a jsou běžně užívané. Materiály na přírodní bázi mají poměrně vysoký sorpční potenciál a pracují s vlhkostí odlišným způsobem než klasické izolanty, jako jsou minerální vlna nebo pěnový polystyren. Příspěvek se zaměřuje na stavební konstrukci obvodové zdi, která byla při rekonstrukci objektu rodinného domu z interiéru dodatečně zateplena pomocí izolace na bázi přírodních vláken. Hygrotermální odezva této konstrukce je dlouhodobě sledována a její průběh je srovnán s průběhy vypočítanými pomocí běžných i pokročilejších výpočetních metod.
Ve většině projektů architekti řeší splnění normou požadované hodnoty tepelné izolace s důrazem na pohledovou, estetickou stránku navrhované stavby. Důležité jsou přitom nejen tloušťky obvodových zdí, ale i řešení tepelných mostů v dalších kritických částech konstrukce – třeba na balkonech a lodžiích.
Recenzovaný Při výstavbě i rekonstrukci se velmi často setkáváme z tepelnětechnického hlediska s problematickými detaily. Při řešení těchto detailů jsme velmi často limitováni maximální možnou tloušťkou tepelné izolace. V těchto detailech se nabízí využití tzv. superizolačních materiálů, tedy materiálů, které dosahují velmi nízkých hodnot součinitele tepelné vodivosti. Příspěvek je zaměřen na využití těchto superizolačních materiálů při sanaci tepelných mostů vznikajících v oblasti ostění výplní otvorů.
Na podzim loňského roku spustil výrobce tepelných izolací zkušební provoz recyklační linky pro zpětné využití kamenné vlny. Díky tomu projede městem o 1 800 kamiónů méně. A hned v lednu letošního roku uzavřel ROCKWOOL s Moravskoslezským krajem dobrovolnou dohodu, která přispěje k dalšímu zlepšení kvality ovzduší v regionu.
Zvykli jsme si dopřát si ve svém bytě tepelné pohody. Co to je? Životní funkce a pochody u člověka jsou omezeny na velmi úzký rozsah teplot. Je známo, že tepelný komfort člověka je dán teplotou vzduchu, ale svůj vliv mají také teplota stěn a okolních předmětů. Rozhodujícím faktorem však zůstává teplota. A udržet teplotu v poměrně úzkém rozmezí 20 až 23 stupňů Celsia po celý rok není vždy jednoduché a již vůbec ne levné.
Lednový veletrh BAU v Mnichově, lídr mezi světovými stavebními veletrhy, se vyznačoval šířkou sortimentu v ČR nevídanou, řešeními na přání klienta, nápady v detailech i celku a inovacemi. Hlavním sdělením již nebyly úspory energie. Ty jsou samozřejmé. Nešlo přehlédnout zaměření výrobců na co nejmenší zatížení odpady a důraz na recyklaci.