I v budovách, které již prošly zateplením, se mohou nacházet nežádoucí tepelné mosty, které napomáhají úniku tepla do vnějšího prostředí a naopak. Každý problém má naštěstí řešení. Jak na to?
Nezateplenou střechou ztrácí domy až 30 % energie. Může se tak jednat o nejslabší článek celé budovy, kvůli kterému se zbytečně zvyšují měsíční provozní náklady. Aby se investice do zateplení vyplatila, nejvýhodnější tloušťka izolace je okolo 40 cm. Kvalitním zateplením střechy či podkroví můžeme ušetřit náklady, ale i životní prostředí. Každý centimetr izolace navíc přináší značné úspory. Jak na zateplení střechy či podkroví jsme se zaměřili s odborníky ze společnosti URSA.
V nejbližších letech čeká řadu starých bytových domů a administrativních budov potřebná rekonstrukce. Mnohé z nich jsou historické budovy, jejichž opravy probíhají pod taktovkou Národního památkového ústavu (NPÚ). Významně do hry vstupuje i aktuální legislativní nařízení k energetické náročnosti rekonstruovaných budov. Vyhovět parametrům vyhlášky a zároveň dodržet striktní omezení NPÚ pomohou moderní tenké izolace. Jejich použití ilustruje příklad rekonstrukce střechy Velkopřevorského paláce v Praze pomocí vakuové izolace VakuPRO.
Přerušení tepelných mostů na vodorovných konstrukcích pomocí speciálních prvků je v dnešní době již standardem. Existují ale stále případy, kdy běžná systémová řešení nejdou snadno použít, a je proto nutné navrhnout řešení atypická. Stejně tak vznikají nové produkty, které zohledňují potřeby pokrýt veškerá místa přechodu nosných konstrukcí z interiéru do exteriéru. Cílem tohoto článku je nastínit možnosti adaptace standardních prvků pro přerušení tepelných mostů a tepelných vazeb, představit možná atypická řešení a ukázat nové elementy pro přerušení těchto kritických míst.
Zateplovací systém Glasroc X posouvá provětrávané fasády zase o krok dál. Jeho skladba zajišťuje optimální vlhkost obvodové konstrukce, podporuje tepelně-izolační funkci minerální izolace a dokáže výrazně zlepšit vzduchovou neprůzvučnost stavby. V systému se snoubí to nejlepší z portfolia značek Isover, Rigips a Weber.
Sluneční paprsky už mají sílu, a s nastávajícími měsíci jejich intenzita bude růst. Každý se těší na léto. A to nejen kvůli dovolené a na nabrání nové energie po dlouhé zimě. Přes to všechno ale máme jednoho strašáka ve skříni. Dusno, horko a nevlídno v našich domovech. Věděli jste, že střecha se rozpálí až na 85 stupňů Celsia?
Kvalitní zateplení domu výrazně zvyšuje jeho energetickou hospodárnost, životnost, hodnotu a v neposlední řadě šetří náklady na jeho provoz. Abychom naplnili potenciál stavby, není radno zapomínat na izolaci střechy. V současnosti představují velmi výhodné řešení systémy tepelně izolačních PIR desek, vhodné pro novostavby i rekonstrukce.
V dotačním programu Nová zelená úsporám se chystají výrazné změny. Připravuje se financování formou záloh, nebude nutné předkládat faktury. U některých opatření se zmírní kritéria, podpora projektu bude automaticky zahrnuta. Za stávajících podmínek půjde žádat do konce června. Nová etapa NZÚ bude spuštěna v září.
Rekonstrukce stávajících budov není pouze způsobem, jak jim vrátit dosavadní funkčnost a vizuální atraktivitu, ale především, jak zvýšit jejich energetickou efektivnost. Seznamte se s konkrétními příklady rekonstrukcí, které reálně zvýšily energetickou úspornost budovy a také snížily její provozní náklady.
Po dvou týdnech od spuštění eviduje Nová zelená úsporám Light přes 8 tisíc žádostí za téměř miliardu korun. Ministerstvo životního prostředí zvyšuje objem finančních prostředků na 3 miliardy. Výhledově bude nabídka rozšířena i pro bytové domy. Standardní Nová zelená úsporám projde v roce 2023 inovacemi. Na tiskové konferenci a v tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl ministr životního prostředí Marian Jurečka.
Izolaci domu má většina z nás spojenou spíše s teplejším obdobím. Připravit dům na přicházející mráz ovšem můžete i nyní. Foukaná vata umožňuje bleskurychlou aplikaci během jediného dne. Dostane se do těžce přístupných prostor, nesesedá a pomůže také s odhlučněním. Působí jako účinná protipožární ochrana.
Bezproblémové upevnění prvků na fasádu s kontaktním zateplovacím systémem, ať už ve fázi jeho zhotovení nebo při následné montáži lze zajistit volbou vhodného upevňovacího prvku. Tak lze vytvořit staticky relevantní upevnění, které negativně neovlivní ani tepelně izolační vlastnosti zateplení, ani nepoškodí zateplovací systém vytvořením případných netěsností v základní vrstvě.
Únik tepla představuje v prodejnách a výrobnách nepříjemnou záležitost zejména v době, kdy se teploty venku pohybují jen pár stupňů nad nulou a uvnitř musíme topit. Zabránit úniku tepla však lze i bez složitých stavebních úprav. Jednoduchým řešením jsou speciální závěsné fólie, které se umisťují do průchodů a vrat. Díky dobrým izolačním vlastnostem dokážou udržet teplo přesně tam, kde potřebujete.
Většina domů začala letos topit už v září. Jak tedy zkrotit vysoké účty za energie? Izolace domu foukanou vatou nabízí řešení, které domácnosti ušetří desítky až stovky tisíc za vytápění. Jaké jsou aktuální trendy v zateplování a proč je foukaná vata tak oblíbená? Vysvětluje Jiří Muller, aplikační manažer Knauf Insulation.