logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Tepelné izolace
Archiv článků od 6.4.2023 do 28.9.2023

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.9.2023
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover

Obor stavebnictví produkuje 40 % veškerého pevného odpadu. V ČR je to 12 milionů tun stavebního odpadu za rok, přičemž nemalou část tvoří také izolační materiály. Jejich recyklace a znovu zapojení do výrobního procesu už částečně funguje – neznečištěné zbytky materiálu takto odebírá a zpracovává společnost Isover.

25.9.2023
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

V září r.2023 byl otevřen dotační program Oprav dům po babičce. Příklad domu, co se na něm bude měnit a postupu, jak by měli zájemci o dotaci jednat, ukazuje rozhovor s majiteli a specialistou projektantem.

21.9.2023
IP Polná s.r.o.

V dnešní rychle se měnící době oprava stávajících bytových domů nabývá stále většího významu. Staré budovy, které kdysi dobře sloužily a léta vyhovovaly potřebám majitelů, mají nyní velký potenciál proměnit se v moderní, energeticky soběstačnější a esteticky přitažlivější domy. Komplexní revitalizace bytového domu představuje nejen významnou investici do budoucnosti, do lepšího a kvalitnějšího bydlení, ale také i významnou úsporu v podobě snížení nákladů za energie až o 70 %.

29.8.2023
Sdružení EPS ČR

Nejčastěji nás trápí vysoké teploty v obytných prostorech během léta a nutnost přílišného topení v zimě. S vlhkostí a plísněmi se setkává 30 procent Čechů. Těmto problémům lze předejít např. kvalitním zateplením, necelá třetina Čechů žije totiž v nezateplených obydlích. V roce 2017 o jeho realizaci uvažovala pouhá čtvrtina, v současnosti, hlavně kvůli vysoké návratnosti investice, o zateplení přemýšlí třetina Čechů, vyplývá z průzkumu Sdružení EPS ČR.

Moravská Nová Ves, foto D.Kopačková
20.8.2023
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Česká televize zveřejnila reportáž ze stavby kontejnerové školy v Moravské Nové Vsi. Připomínáme pořad Tornádo rok poté, kdy jsme natáčeli o rekonstrukcích domů i v Moravské Nové Vsi.

18.8.2023
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover

Všechny druhy izolace tvoří poměrně křehký materiál. Při práci s nimi proto musíme být obezřetní a o skladování platí totéž. Aby izolace plnila svojí funkci na 100 %, nesmíme ji při skladování poškodit nebo umístit do nevhodných podmínek. V závislosti na druhu izolantu se řeší hlavně ochrana před vodou a vysokými teplotami.

15.8.2023
Saint-Gobain Česká republika

Unikátní fasádní systém vznikl díky českým pracovníkům výzkumu a vývoje napříč divizemi Rigips, Weber a Isover. Podpora inovací patří mezi priority Skupiny Saint-Gobain globálně i v České republice. Jenom v ČR investuje do výzkumu a inovací řádově miliony korun ročně. Jedná se o pionýrské řešení, které používá pro vnější opláštění sádrové desky a jeho instalace probíhá téměř výhradně bez použití vody.

15.8.2023
IP Polná s.r.o.

Každou zimu z nedostatečně zatepleného domu utíká teplo za tisíce korun. Teplo je stále dražší a dělá nám čím dál větší starosti. Proč s tím tedy něco neudělat a nevyužít ušetřené peníze jinde?

27.7.2023
PROMO HALY s. r. o.

Výstavba montované haly je velkým fenoménem Česka v průmyslovém a komerčním sektoru. Budují se neustále další logistická centra a montované haly, které musí splňovat vždy určitá kritéria, aby stavby byly povoleny. Největší nároky jsou kladeny u montovaných hal na nosné konstrukce a následně na opláštění montovaných hal. V článku se budeme věnovat opláštění těchto hal, jejich odolnostem a výhodám.

Rodinný dům se střešní krytinou Tondach. Zdroj: Wienerberger
24.7.2023
Wienerberger s.r.o.

Černé střešní tašky nemají na teplotu v podkroví téměř žádný vliv, pokud je střecha položena a izolována v souladu s normami. Z naměřených výsledků společnosti Tondach vyplývá, že samotná tmavá krytina se sice skutečně zahřívá více, ale správné odvětrání odvede 80 % tepla pryč. Přehřívání lze zabránit právě pomocí větrací mezery, ale také izolací, která brání průniku zbytku tepla do interiéru a v zimě zase jeho úniku ven.

Zateplení vnější fasády – pěnový polystyren. Zdroj: Sdružení EPS ČR
21.7.2023
Sdružení EPS ČR

Až 30 % českých domácností je ohroženo energetickou chudobou, průměrné stáří nerekonstruované nemovitosti se pohybuje okolo 50 let. Obyvatelé takových budov si v zimě významně připlatí za vytápění, v létě se obvykle potýkají s vysokými vnitřními teplotami a mohou jim také hrozit zdravotní problémy kvůli vlhkosti a plísním.

Zdroj foto: Bilanol / Shutterstock.com
14.7.2023
ALPHA CZECH s.r.o.

I v budovách, které již prošly zateplením, se mohou nacházet nežádoucí tepelné mosty, které napomáhají úniku tepla do vnějšího prostředí a naopak. Každý problém má naštěstí řešení. Jak na to?

30.6.2023
URSA CZ s.r.o.

Nezateplenou střechou ztrácí domy až 30 % energie. Může se tak jednat o nejslabší článek celé budovy, kvůli kterému se zbytečně zvyšují měsíční provozní náklady. Aby se investice do zateplení vyplatila, nejvýhodnější tloušťka izolace je okolo 40 cm. Kvalitním zateplením střechy či podkroví můžeme ušetřit náklady, ale i životní prostředí. Každý centimetr izolace navíc přináší značné úspory. Jak na zateplení střechy či podkroví jsme se zaměřili s odborníky ze společnosti URSA.

Obr. 1. Velkopřevorský palác v Praze na Malé Straně spadá pod ochranu UNESCO (pohled na budovu konventu se střešními vikýři)
27.6.2023
PROPASIV s.r.o.

V nejbližších letech čeká řadu starých bytových domů a administrativních budov potřebná rekonstrukce. Mnohé z nich jsou historické budovy, jejichž opravy probíhají pod taktovkou Národního památkového ústavu (NPÚ). Významně do hry vstupuje i aktuální legislativní nařízení k energetické náročnosti rekonstruovaných budov. Vyhovět parametrům vyhlášky a zároveň dodržet striktní omezení NPÚ pomohou moderní tenké izolace. Jejich použití ilustruje příklad rekonstrukce střechy Velkopřevorského paláce v Praze pomocí vakuové izolace VakuPRO.

15.6.2023
Schöck-Wittek s.r.o., Jan Vopička, Ondřej Wittek

Přerušení tepelných mostů na vodorovných konstrukcích pomocí speciálních prvků je v dnešní době již standardem. Existují ale stále případy, kdy běžná systémová řešení nejdou snadno použít, a je proto nutné navrhnout řešení atypická. Stejně tak vznikají nové produkty, které zohledňují potřeby pokrýt veškerá místa přechodu nosných konstrukcí z interiéru do exteriéru. Cílem tohoto článku je nastínit možnosti adaptace standardních prvků pro přerušení tepelných mostů a tepelných vazeb, představit možná atypická řešení a ukázat nové elementy pro přerušení těchto kritických míst.

7.6.2023
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips

Zateplovací systém Glasroc X posouvá provětrávané fasády zase o krok dál. Jeho skladba zajišťuje optimální vlhkost obvodové konstrukce, podporuje tepelně-izolační funkci minerální izolace a dokáže výrazně zlepšit vzduchovou neprůzvučnost stavby. V systému se snoubí to nejlepší z portfolia značek Isover, Rigips a Weber.

16.5.2023
IP Polná s.r.o.

Sluneční paprsky už mají sílu, a s nastávajícími měsíci jejich intenzita bude růst. Každý se těší na léto. A to nejen kvůli dovolené a na nabrání nové energie po dlouhé zimě. Přes to všechno ale máme jednoho strašáka ve skříni. Dusno, horko a nevlídno v našich domovech. Věděli jste, že střecha se rozpálí až na 85 stupňů Celsia?

6.4.2023
Wienerberger s.r.o., Pavel Kaderka

Kvalitní zateplení domu výrazně zvyšuje jeho energetickou hospodárnost, životnost, hodnotu a v neposlední řadě šetří náklady na jeho provoz. Abychom naplnili potenciál stavby, není radno zapomínat na izolaci střechy. V současnosti představují velmi výhodné řešení systémy tepelně izolačních PIR desek, vhodné pro novostavby i rekonstrukce.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.