Už vás nebaví, jak každou zimu máte doma pocit chladu, i když poctivě topíte. A co ty účty? Neustálé zdražování energií, zdá se, nemá konce. Co s tím? Udělejte radost sobě i vašemu domu.
Zhlaví stropních trámů na obvodových zdech je jedním z velmi namáhaných míst stavby. Obyvatelé starších domů, kde jsou dřevěné trámové stropy, si většinou neuvědomují jaký vliv má jejich bydlení na stropní konstrukci. To může vést k výrazným poruchám - uhnívání zhlaví trámů a následně k finančně velice náročným rekonstrukcím.
Stavební fakulta ČVUT vyvinula databázi Envimat, první český katalog, který na jednom místě přehledně shromažďuje environmentální profily stavebních materiálů a konstrukcí. Architekti a projektanti ji mohou využít k navrhování budov šetrných k životnímu prostředí s ohledem na celý životní cyklus. Prvním výrobcem stavebních materiálů, který do databáze umístil EPD svých výrobků, je společnost Knauf Insulation.
Vliv tepelných mostů se výrazně zvyšuje s rostoucími požadavky na tepelnou ochranu budov. Poměrně známý je jejich negativní vliv na energetickou bilanci stavby. Nezaslouženě opomíjený je ale negativní vliv tepelných mostů jako míst pro lokální kondenzaci vodní páry. Tím je vytvářeno ideální prostředí pro růst plísní a v konečném důsledku pak nevhodné mikroklima pro pobyt lidí.
V centru poskytujeme v oblasti tepelných ztrát odborné poradenství. Součástí stálé expozice je výstava izolací, oken, prostupy tepla stavebními konstrukcemi a aplikace Posouzení účinnosti zateplení objektu a výměny oken. Nabízíme konzultaci a službu termovizního měření. Zdarma příručky Okna, Tepelné izolace a Pasivní domy.
Úbytek energetických zdrojů a stále rostoucí ceny energií se dotýkají nejen každodenního života obyvatel, ale také všech průmyslových odvětví. Energeticky úsporné stavění již zdaleka není jen mýtus a to ukázal i veletrh PASIVNÍ DOMY 2012. Izolační materiály pro zateplení hrají v této oblasti nezastupitelnou roli a zásadně ovlivňují výslednou energetickou náročnost budov.
SMARTwall je fasádní izolace se speciální povrchovou úpravou silikátovým nástřikem pro zateplovací systémy ETICS všech typů obvodových stěn rodinných, bytových i průmyslových staveb. Minerální izolace SMARTwall splňuje ty nejnáročnější požadavky na tepelnou izolaci, úprava jejího povrchu snižuje čas potřebný k montáži, snižuje spotřebu lepících a stěrkovacích hmot a prašnost izolace.
Na trhu s tepelně izolačními materiály lze koupit mimo obvyklé izolační výrobky i tzv. reflexní tepelné izolace. Může se například jednat o kombinaci plastové fólie s uzavřenými vzduchovými polštářky s několika vrstvami pokovené fólie. Prodejci reflexních izolací často tvrdí, že součinitel tepelné vodivosti reflexní tepelné izolace dosahuje hodnot nižších než 0,01 W/(m‧K). Jeden prodejce sděluje tuto skutečnost spotřebiteli jinou formou: tři centimetry reflexní tepelné izolace se vyrovnají dvaceti centimetrům minerální vlny. Jsou ale takové vlastnosti vůbec fyzikálně možné?
Katedra architektury a plánovaného inženýrství státní univerzity v Coloradu vypracovala studii, která zkoumala efektivnost energetických úspor dvou vybraných budov lišících se pouze instalovaným izolačním systémem. Budova A byla izolována celulózovou izolací. Budova B byla vybavena izolantem ze skelné vaty. Po dobu 2 měsíců byly prováděny rozličné testy, měření a výpočty.
Je evidentní, že se světová krize podepsala i na poklesu spotřeby plastů v roce 2008, v roce 2011 však bylo zaznamenáno rekordních 280 mil. tun a hranice 300 mil. tun se očekává v roce 2013. Článek přináší statistiky výroby, prodeje a podílů plastů ve stavebnictví, zároveň připomíná přínosy bydlení v zateplených domech.
Povědomí lidí o úspoře nákladů na vytápění zateplením obvodových stěn a výměnou okenních systémů (pohledově viditelné instalace) je dnes již celkem široké. V některých případech mohou mít tepelné ztráty střechou dominantní podíl na celkové tepelné ztrátě objektu. Proto je potřeba této části budovy věnovat zvýšenou pozornost.
Navrhování soklu staveb prochází poměrně zásadním vývojem. Změny se týkají jak používaných materiálů, tak navrhovaných technických řešení. Tento příspěvek si neklade za cíl obhajovat jednotlivá řešení za pomoci nejnovějších „programů či analýz“, ale podívat se na detail soklu pokud možno co nejjednodušeji pomocí každodenních obrázků ze staveb a souvisejících letitých zkušeností.