Jistě jste se již dnes setkali s pojmem nízkoenergetický či pasivní dům. Z hlediska nové výstavby to jistě není problém. Jak ale postupovat v případě, že byste svůj stávající domov chtěli vylepšit a zrenovovat?
Jak zajistit, aby se podkroví v létě nepřehřívalo a v zimě z něj naopak neunikalo teplo? Řešení nabízí izolace z kamenné vlny ROCKWOOL. Klasickým způsobem zateplení dvoupláštové střechy je kladení izolace ve dvou vrstvách – nejprve mezi krokve a pak pod krokve, čímž výrazně omezíme vliv tepelných mostů dřevěných trámů.
Svět pravděpodobně již dosáhl vrcholu v produkci fosilních paliv. 40 % veškeré energie se přitom spotřebuje právě v budovách. To je více než v dopravě nebo průmyslu. Celý hodnotový řetězec ve stavebnictví proto čeká výrazná modernizace směrem k budovám s téměř nulovou spotřebou. Společnost Knauf Insulation k tomu hodlá výrazně přispět. Důkazem environmentálního úsilí Knauf Insulation je i její nová technologie pojiva ECOSE®.
Pro izolaci plochých střech lze jednoznačně doporučit dvouvrstvou patentově chráněnou izolační desku Monrock MAX E. Nabídku izolací ROCKWOOL pro ploché střechy rozšiřuje izolace Dachrock, spádový systém ROCKFALL, jehož základem jsou spádové desky ROCKFALL a spádové klíny ROCKFALL a akustické výplně trapézových plechů. Jako nejtužší a nejodolnější desky vůči mechanickému namáhání se nabízí také speciální výrobky Megarock MAX.
V lednu jsem publikoval článek o připravované revizi ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov, Část 2: Požadavky. Vyjádřil jsem se ke změnám jednotlivých kapitol. Od té doby došlo k dalšímu posunu ve vývoji revize normy. Mění se princip stanovení požadavku na teplotní faktor konstrukce a bezpečnostní přirážka teplotního faktoru. Probíhá diskuse o požadavku na vnitřní povrchovou teplotu oken.
Mohlo by se zdát, že jednovrstvé cihelné zdivo již nemůže konkurovat novým technologiím, HELUZ však dokazuje opak. Připravuje cihelný blok HELUZ Family 2in1, který překoná ostatní zdicí materiály. Nejenže si zachovává staletími ověřené unikátní vlastnosti jednovrstvého cihelného zdiva, hodnota součinitele tepelné vodivosti λ = 0,058 W/mK jej navíc řadí přímo mezi izolanty.
Největším problémem podkrovních prostor pod šikmou střechou je jejich nízká tepelná stabilita, která se nejčastěji projevuje špatným klimatem a rychlým přehříváním v letním období. Jediným řešením je využití střešních konstrukcí s dostatečnou tepelnou akumulací. Konstrukce masivních střech ještě nikdy nebyly tak jednoduché jako nyní díky izolačním deskám Ytong Multipor WAP.
Jednou z důležitých funkčních vlastností ETICS je stabilita na podkladu po jeho zabudování do stavby. Článek pojednává o ČSN 73 2902, která určuje požadavky pro navrhování a použití mechanického upevňování vnějších tepelněizolačních kompozitních systémů (ETICS), v nichž tepelnou izolaci tvoří desky z pěnového polystyrenu nebo z minerální vlny.
Kvalitní zateplení fasády hraje při snižování energetické náročnosti budov klíčovou roli. Fasády představují jeden z hlavních zdrojů tepelných ztrát. Pro kontaktní zateplovací systémy doporučuje společnost ROCKWOOL především izolační desku Frontrock MAX E. Kvalita dvouvrstvých patentovaných desek ROCKWOOL se rovněž potvrdila při aplikaci v systémech ETICS.
Foukání čedičové izolace hadicí z nákladního auta do prostoru, který je tvořen trámy a podbitím, se provádí za běžného provozu a není nutno příliš vyklízet půdu. Desková izolace je vhodná zejména k zateplení rovných svislých ploch fasády. Pro izolace podlahy na půdách chalup a domků je MAGMARELAX®.
Více než 700 projektantů, architektů či zástupců realizačních firem absolvovalo 1. ročník Akademie zateplování, pořádaný společností Knauf Insulation. Cílem akademie bylo poskytnout účastníkům aktuální a pravdivé informace k problematice zateplování a překlenout tak obvyklou vzdálenost mezi teorií a praxí.
Baumit XS 022 má téměř 2x vyšší izolační schopnosti než běžné zateplovací systémy z polystyrenu nebo minerální vlny. Ideální je proto i na rekonstrukce, kde je velká tloušťka izolace problém. Typickým příkladem je například zateplení lodžií nebo balkónových a střešních konzol, střešních vikýřů, atik nebo sklepních prostor.
Mnohem větší roli než v minulosti sehrávají kvalitativní vlastnosti izolace. Ta kvalitní by měla umět mnohem víc, než jen nepropouštět draze zaplacené/nabyté teplo mimo budovu. Ideální řešení pro zateplení fasád představuje novinka od společnosti Knauf Insulation - fasádní deska na bázi kamenné vlny s označením FKD S.
Tento díl seriálu pojednává o produktech z PCM, které lze použít jako stavební prvky. Je určen pro čtenáře laiky ale i odborníky a projektanty, kteří uvažují o použití ještě stále ne zcela v České republice rozšířených materiálů, využívajících výrazně lepších akumulačních vlastností, především v intervalu látkové přeměny.
Tak jako každoročně na jaře proběhly v Brně i letos Stavební veletrhy. Naše společnost IP IZOLACE POLNÁ vystavovala v pavilonu V. Expozice odpovídala pozici lídra trhu v oboru systémů foukané izolace. Pochlubili jsme se hned dvěma novinkami: čedičovou foukanou izolací MAGMARELAX® ECO a stropním systémem MAGMARELAX®.
Stavební sezóna je již v plném proudu a mnoho z vás si jistě pohrává s myšlenkou postavit si dům svých snů. Stavba takového domu ovšem přináší i spoustu otázek: má být klasický, nízkoenergetický či dokonce pasivní? Jaký stavební materiál zvolit, jak ušetřit náklady, stavět sám nebo najmout firmu, podobných otazníků se vynoří celá řada.
Na tiskové konferenci společnosti Knauf Insulation v rámci veletrhů IBF a SHK 2011 v Brně byl představen první rodinný dům s certifikátem kvality SBToolCZ. Jedná se o pasivní dřevostavbu architekta Michaela Kocycha, který je zároveň investorem stavby. Stavba splňuje náročná kritéria kvality v souladu s principy udržitelného rozvoje.