Reklama
Tepelné izolace
Archiv článků od 3.6.2013 do 9.10.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

9.10.2013
LIKO-S, a.s.

Chytrá izolace® je ideálním řešením pro zateplení vašeho podkroví, střechy nebo stěn. Je použitelná jak pro klasické domy, tak i pro dřevostavby nebo průmyslové haly. Kontaktujte proto tým Chytré izolace®, který vám dle vašich požadavků zdarma navrhne optimální strukturu izolace či celé konstrukce.

7.10.2013
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Dle výzkumu výrobců a dodavatelů zateplovacích systémů ETICS je víc než 90 % vad způsobeno nekvalitním provedením. Mezi nejčastější vady patří ztráta přídržnosti lepicí hmoty k povrchu podkladu. Ta je obvykle způsobena nedostatečným pokrytím plochy tepelné izolace lepicí hmotou nebo méně kvalitním provedením. Obdobným problémem na vnější straně zateplovacího systému je separace základní vrstvy od izolantu.

26.9.2013
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Laická i odborná veřejnost bude mít v průběhu října možnost dozvědět se praktické poznatky ze stavby pasivního domu z cihel bez dodatečného zateplení. Důležité aspekty úsporného stavění představí na celkem šesti konferencích „HELUZ – řešení nejen pro nulové domy“ přední odborníci.

26.9.2013
IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o.

Léto končí, je čas myslet na zimu. Chceme-li se opravdu zodpovědně připravit na příchod „paní Zimy“, tak přišla ta nejlepší chvíle.

23.9.2013
CIUR a.s.

Do stávající střechy bylo navrtáno celkem 56 děr, kterými se zafoukala celá dutina v průměrné tloušťce 30 cm (tj. cca 150 m3 Climatizeru PlusŸ) bez zhutnění. Díky vlastnostem Climatizeru PlusŸ došlo po krátkém čase k sesednutí a vytvoření přirozené odvětrávací dutiny. Montážní otvory byly následně osazeny komínky pro lepší odvětrávání střechy. Realizace trvala celkem 5 dní.

26.8.2013
Ing. Elena Ambrožová, VUT Brno

Měření krátkodobé nasákavosti a součinitele tepelné vodivosti proběhlo na vzorcích klasické izolace a na vzorcích izolace z přírodních vláken. Dále byla změřena změna tepelné vodivosti po nasáknutí a následném vysušení na původní hmotnost. Výsledky ukázaly, že tepelné izolace z přírodních materiálů si zachovávají původní vlastnosti – součinitel tepelné vodivosti, tvar, oproti klasickým izolacím.

12.8.2013
Ing. arch. Marcela Jonášová, Ing. Karel Sedláček, Ph.D.

ČSN 73 0540 definuje deklarované, návrhové a charakteristické tepelné hodnoty stavebních materiálů a popisuje poměrně složitý postup přepočtu z hodnot deklarovaných přes charakteristické na návrhové. Většina projektantů použije raději návrhové hodnoty λ z informativní přílohy normy nebo v případě minerálních izolací zhorší deklarovanou hodnotu o 10 až 15 %. Ani jedna z těchto variant bohužel neodpovídá reálným hodnotám.

30.7.2013
ROCKWOOL, a.s., Ing. Zdeněk Kobza, soudní znalec ve stavebnictví a projektový manager ROCKWOOL

Zateplování fasád obytných domů se stalo již nedílnou součástí nové výstavby či rekonstrukcí. Za dobu realizace ETICS však došlo k posunu jak na bázi materiálové, tak technologické. V následujícím textu se budeme věnovat vývoji a novinkám v oblasti izolačních desek z kamenné vlny od firmy Rockwool.

29.7.2013
Ing. Vladan Panovec, VŠB - TU Ostrava

Stávající postupy stanovení přenosu tepla v zemině. Měření teplot v zemině pod podlahou experimentálního domu MSDK na VŠB v Ostravě. Rozdíl mezi vypočtenými teplotami v zemině pod podlahou a skutečně naměřenými hodnotami. Teplotní pole v zemině teoretické a skutečné.

22.7.2013
Ing. arch. Marcela Jonášová, Asociace výrobců minerální izolace

Studie1, kterou zadaly Asociace výrobců minerální izolace, Cech pro zateplování budov a Sdružení EPS ČR v prvním kvartále 2013, představuje dva hlavní scénáře vývoje úspor energie na vytápění v rezidenčním sektoru ČR a informativně také vývoj úspor energie na vytápění v sektoru školství.

22.7.2013
Ing. Pavel Heinrich, HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Zdicí prvky s integrovanou izolací jsou známy poměrně dlouho dobu. Z těchto prvků vynikají cihly z pálené hlíny, protože technologie výroby umožňuje optimalizovat geometrii prvku v souladu s nízkou hodnotou součinitele tepelné vodivosti základního materiálu. Díky přidání izolace do dutin cihel došlo k výraznému zvýšení tepelněizolačních vlasností. Článek se zabývá popisem vlastností cihel bez izolace a s integrovanou izolací uvnitř zdicích prvků.

EPS desky

Recenzovaný Rok 2013 byl v EU vyhlášen rokem ovzduší. Ke zlepšení jeho stavu přispívají i výrobci plastů, včetně EPS pro izolace budov. Jsou popsány přístupy k řešení environmentálních a zdravotních problémů aplikací EPS.

9.7.2013
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Netradiční výzkum provedený ve spolupráci s blogem Ženanastavbě.cz dokazuje, že stavba či rekonstrukce domu je pro partnery zásadní zkušeností. Z výzkumu vyplývá, že pro polovinu párů byla stavba zajímavou zkušeností a jejich partnerství posílila, 32 % respondentů by i přes občasné neshody nevolilo jinak a zbývajících 28 % komentuje stavbu domu slovy „bylo to peklo, katastrofa, vyčerpávající…“.

13.6.2013
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Dnes byla vyhlášena výzva programu Nová zelená úsporám 2013 pro rodinné domy. Na výzvu je alokována 1 mld. Kč. Příjem žádostí bude spuštěn v srpnu 2013. Podrobnosti o míře podpory a kritériích přidělení dotace naleznete v článku.

11.6.2013
Jiří Hejhálek

V dubnu 2012 vyšel časopisu Střechy, fasády, izolace text, ve kterém Roman Šubrt (dále jen autor) říká, že „když posílíme minerální izolaci 32 cm deseti reflexními fóliemi se vzduchovou mezerou o celkové tloušťce 33 cm, je snížení součinitele prostupu tepla U pouze o 8 %. Toto tvrzení však není v souladu se skutečností, ani s technickou normou, o niž autor svá tvrzení nejspíš opírá.

5.6.2013
A-Z výstavba fotovoltaických elektráren
na klíč od PRE

V některých případech mohou mít tepelné ztráty střechou dominantní podíl na celkové tepelné ztrátě objektu, proto je potřeba této části budovy věnovat zvýšenou pozornost. Jak (nejen) tyto ztráty odhalit a následně situaci řešit?

3.6.2013
Ing. Miroslav Smolka, Ing. arch. Marcela Jonášová

Změna ČSN 73 0810/Z1 z 1. 6. 2012 zavedla nový termín tzv. „ekvivalent DP1“. Ten představoval výjimku v zatřídění do nehořlavých konstrukčních částí pro některé výrobky. Tuto výjimku zrušila změna normy ČSN 73 0810/Z3 s platností od 1. 7. 2013.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama