Ministerstvo kultury s Národním památkovým ústavem připravilo metodiku k fotovoltaickým systémům v rámci památkové péče.
Průzkum značky Tork ukázal, že mnoho pracovníků obsluhujících stroje musí denně až dvacetkrát přerušit práci, když si chtějí vzít nebo jdou zahodit ubrousky a další čisticí produkty. Studie dále odhalila, že si zaměstnanci často berou více utěrek, než je potřeba, aby se častému přerušení práce vyhnuli. Ve snaze pomoci firmám omezit plýtvání vytvořil Tork bezplatnou aplikaci Tork Motion Waste Calculator, která jim umožňuje měřit dopad neefektivního rozmístění utěrek.
Manipulace s materiálem se málokde obejde bez manipulační techniky, respektive bez vysokozdvižných vozíků. Není žádným překvapením, že i do tohoto oboru proniká elektrifikace. Jenže spousta firem posuzuje kritéria výběru jen na základě módních tvrzení a nakonec si koupí vozík, který je v jistém směru „in“, je třeba levný, ale na servisu pak „prodělá kalhoty“.
Na předním světovém veletrhu sanitární techniky ve Frankfurtu nad Mohanem předvedou výrobci své nejnovější produkty a nabídnou dodavatelům, architektům, projektantům a stavebníkům možnost vyměnit si osobní zkušeností. Společnost Taconova zde představí nejdůležitější technologická řešení pro chytré budovy z různých produktových oblastí.
Ultrazvukové měření spotřeby pitné vody dnes patří k zavedeným standardům ve vodárenství. Kompaktní ultrazvukové vodoměry jsou výkonné, přesné, spolehlivé a samozřejmostí je rovněž integrovaná komunikace. Díky inovacím nabízí tyto vodoměry rovněž další užitečné funkce a stávají se tak základní součástí komplexního systému správy vodárenských sítí. Lídrem v oblasti vývoje této technologie a SMART vodoměrů je technologický inovátor, dánská společnost Kamstrup A/S.
Do roku 2023 vstupují české domácnosti i firmy se starostmi ohledně cen energií. Celosvětovým problémem však dlouhodobě zůstává i klimatická krize. Světlem na konci tunelu by přitom mohlo být… samo světlo. Data totiž ukazují, že přechod na chytré LED osvětlení může ulevit od nákladů za elektřinu a planetě od uhlíkových emisí. ČR by díky Zelené změně v klíčových segmentech ušetřila víc jak 5 miliard korun ročně.
Brněnský hudební klub SONO Centrum již několik let profituje z tělesného tepla vznikajícího zejména při tanci a pohybu návštěvníků. Proces, o kterém se ve světě mluví jako o novince, o bodyheatingu, využívá klub již od svého otevření v roce 2014. Jímá teplo vyzařované návštěvníky do zemních vrtů a následně ho zpětně využívá jako zdroj energie tepelných čerpadel k vytápění hotelové části budovy a ohřevu teplé vody. Díky tomu systém ušetří přes 50 % nákladů na vytápění a chlazení oproti běžnému řešení s plynovým kotlem a klimatizací.
Cílem měření v několika menších přednáškových sálech a ve velké přednáškové aule právnické fakulty bylo přeměřit skutečné hodnoty (jako teploty a objem) přiváděného a odváděného vzduchu a zkontrolovat parametry soustavy – porovnání naměřených hodnot s hodnotami uváděnými na ventilátoru a v projektu. S tím je následně spojeno navržení případných změn pro správnou funkčnost celé vzduchotechnické soustavy. To vše bude sloužit jako podklad pro nastavení příjemného prostředí pro 500 studentů právnické fakulty.
Proč bych kdykoli nemohl vědět, kolik jsem utratil za energie? Tuto otázku jsem si často kladl, když jsem přes mobilní aplikaci spravoval svůj bankovní účet nebo si objednával taxi. Možná jste si stejnou otázku položili i vy, když jste několik měsíců netrpělivě čekali, až vám správa vaší budovy zašle roční vyúčtování, a přitom přemýšleli, jak vysokým nedoplatkem vás překvapí tentokrát.
Se svou novou řadou detektorů úniku plynů a chladiv testo 316 nastavuje světová jednička na trhu měřicí techniky opět další standardy v oblasti efektivity a snadného používání. Například testo 316-EX-2 disponuje jako první na světě senzorem 2 v 1, který v jednom měření detekuje plyn a chladivo – bezpečnost, spolehlivost a kompletnost bez výměny senzorů. „Neexistuje alternativa, pokud jde o detekci úniku plynů a chladiv“ je v souladu s tím také sebevědomým mottem pro uvedení nových výrobků na trh.
Energetická soběstačnost je horkým tématem, které rezonuje napříč celou Evropou. Čeští experti k řešení této situace přispěli svým pomyslným dílkem skládačky. Vyvinuli a zkonstruovali unikátní prototyp mobilního energetického kontejneru, který je schopen zásobovat objekty teplem nebo se naopak postarat o jejich chlazení, a přitom být energeticky nezávislý na vnějších zdrojích.