Čtyři poslední ročníky, organizované formou on-line konference, se setkaly s úspěchem, proto se i letošní Xella Dialog 2024 uskuteční touto formou. Stačí se zaregistrovat a v úterý 15. října 2024 od 10.00 hodin se odkudkoli přihlásit.
Výběr správných produktů a řešení pro protipožární aplikace pro TZB instalace je pro mnoho profesionálů a dodavatelů těžkopádný proces. Zejména architekti, projektanti a inženýři často zjišťují, že tento úkol trvá déle, než je běžně dostupný čas. Není snadné prostudovat všechny schvalovací dokumenty, abyste specifikovali správné řešení a poskytli návod, které produkty použít v jaké kombinaci a jak je správně nainstalovat. Nový Hilti ETA Selektor požárních ucpávek nyní poskytuje skvělé řešení výše uvedených výzev, kde pomáhá výrazně snížit čas a náklady. Není to jen výběr produktu: je to řešení, které je o krok napřed. Realizátoři a projektanti mohou definovat konkrétní způsob těsnění kabelů nebo potrubí pro projekt a software dynamicky navrhuje schválená řešení pro stěny nebo stropy s požární odolností. Nový Hilti ETA Selektor je navíc vybaven projektovým panelem, který přehledně zobrazuje všechna vybraná řešení.
Recenzovaný Zajištění funkčnosti únikových cest je zásadní pro požární bezpečnost budov a ochranu zdraví a životů osob, zvířat a majetku. Článek rozebírá druhy únikových cest, normy požární bezpečnosti, stavební provedení, větrání a správné dveře na únikových cestách. Zdůrazňuje význam pravidelné údržby a kontroly pro ochranu životů a majetku.
Jak zajistit, aby nově postavený dům nespadl? Aby plochá střecha domu unesla fotovoltaiku i v případě, že napadne sníh? Nikdo z nás nechce bydlet či pracovat v budově, jejíž stavební konstrukce není bezpečná. Stejně tak si chceme být jisti, když vjíždíme nebo vcházíme na most, že nás jeho nosná konstrukce udrží. Pravidla pro navrhování stavebních konstrukcí a požadavky na jejich bezpečnost a trvanlivost byla sjednocena na evropské úrovni v podobě tak zvaných Eurokódů. Od srpna začne Česká agentura pro standardizaci postupně vydávat jejich druhou generaci. Jedná se o několik souborů technických norem, které se zabývají navrhováním stavebních konstrukcí podle použitých materiálů a podle typu konstrukce. Taktéž popisují, jak stanovit jejich možné zatížení. Jedná se tedy o klíčové normy určené zejména pro projektanty.
7. až 8. 11. 2024 se v OREA Congress Hotel Brno **** koná třetí ročník konference WOOD CAMP LIVE. Dvoudenní event bude plný přednášek, networkingových příležitostí, setkání s významnými osobnostmi odvětví a také bude místem pro sdílení nových informací a zkušeností s velkými dřevostavbami v České republice i v Evropě.
Odborný Dokumentace se zaměřuje na aplikaci teoretických principů v reálném provozu, konkrétně na objektech Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Představujeme postupný proces vytváření dokumentace zdolávání požáru pro specifický objekt, který vyžaduje zvláštní ohled na jeho atypický charakter a vysoké riziko provozu.
Ing. Martin Pospíšil, Ph.D., člen prezidia Profesní komory požární ochrany se aktivně podílí na přípravě a aktualizaci norem, které ovlivňují praxi v oblasti požární ochrany. Je předním expertem na požární bezpečnost historických památek a výškových budov. Mimo jiné má na starosti požárně bezpečnostní ochranu Pražského hradu. V rozhovoru odpovídá i na problematiku panelových domů z hlediska požární bezpečnosti.
Recenzovaný TZB-info doporučuje Dřevostavby, tj. stavby, u kterých je dominantně použitým materiálem dřevo a výrobky na bázi dřeva, jsou v současnosti předmětem rostoucího zájmu developerů a odborné veřejnosti. Je to především díky tomu, že nabízejí alternativní způsob výstavby bezpečných staveb s velkým ekologickým přínosem. Předpoklady pro jejich větší realizaci jsou potom vytvářeny pomocí nových verzí evropských norem. V tomto příspěvku jsou pezentovány některé nové postupy pro jejich navrhování podle 2. generace Eurokódu 5.
Unikátní bateriové úložiště spustila letos na jaře společnost E.ON ve své vodní elektrárně na vranovské přehradě. Akumulátor o výkonu 2,5 MW a využitelné kapacitě 2,5 MWh se může v případě potřeby zapojit naplno do pěti sekund do služeb výkonové rovnováhy a pomoci tak udržovat stabilitu a spolehlivost rozvodné sítě. Investice za téměř 60 milionů korun je unikátní v tom, že poprvé v rámci České republiky bylo takto velké bateriové úložiště instalováno přímo dovnitř budovy, a ne do kontejnerů, jak se používá běžně. Instalace navíc proběhla do stavby elektrárny ze 30. let 20. století, což si vyžádalo i jedinečné řešení požárního zabezpečení.
Další z řady konferencí České komory lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) se tentokrát zaměřila na legislativní opatření směřující k ochraně klimatu a na unikátní stavby s originálním designem. V ohlédnutí představíme nové technologie opláštění v souvislosti s novými evropskými normami, na nichž se komora v řadě případů spolupodílí.