Cílem příspěvku je představit zkušenosti s návrhem vícepodlažních budov na bázi dřeva v České republice a Německu s ohledem na rozdílné požadavky, klasifikace a bariéry.
Recenzovaný Článok sa zaoberá opisom nosných konštrukcií bodového panelového domu typu T06B a následkami požiaru. Bohužiaľ opäť tragická udalosť je porovnávaná s podobnou udalosťou z Prešova. V príspevku sú opísané nosné konštrukcie bytového panelového domu, spôsob ako sa dopracovať k podkladom pre posúdenie spoľahlivosti konštrukcií. Taktiež sú opísané vzniknuté poruchy po požiari.
Celkem 45 požárů fotovoltaických systémů v celé České republice evidoval Hasičský záchranný sbor ČR od letošního ledna do konce července. Srpen do statistiky přispěl řadou dalších případů. V minulém roce 2022 došlo k 29 požárům fotovoltaických elektráren. V předchozích letech jich bylo nanejvýš 15 ročně.
Je pro nás ctí pozvat Vás na konferenci, která nesmí chybět v kalendáři žádného odborníka či nadšence zabývajícího se stavebnictvím a požární bezpečností. Na webu konference Požární bezpečnost staveb je již zveřejněn kompletní program akce. Přidejte se k nám, přihlaste se a do kalendářů si označte datum 21. září 2023.
Bezpečnost práce a bezpečnost strojních zařízení patří zajisté mezi stěžejní témata, která řeší každý výrobní podnik. Drtivá většina firem má dnes speciální programy pro prevenci a zajištění bezpečnosti svých zaměstnanců a strojního vybavení. Setkáváme se s různými formami od plakátů na stěnách, používání speciálního pracovního oblečení nebo školení až po přidání šestého S do zavedeného systému „5S“. To vychází z angličtiny a znamená “Safety“, tedy bezpečnost.
Zásah u hořícího elektromobilu v hromadných garážích v Praze na jaře letošního roku proběhl bez větších komplikací díky včasné detekci požáru elektrickou požární signalizací a napojením budovy na pult centralizované ochrany. Na co dalšího ale zásah ukázal? Jak by měly být garáže navrhovány? Na to jsme se ptali v rozhovoru s plk. Ing. Jiřím Hoškem, náměstkem ředitele HZS hl. m. Prahy.
Solární elektrárny se po otřesech na trhu s energiemi dostaly na výsluní. Vyrábění vlastní, čisté energie se stalo atraktivní možností pro mnohé české domácnosti a firmy a tak instalace fotovoltaických panelů (FVE) zažívá v České republice nebývalý boom. Správně provedený fotovoltaický systém přináší uživateli významné úspory ve spotřebě elektrické energie a také pocit soběstačnosti a udržitelnosti. Nicméně se s instalací FVE pojí i jistá rizika, která není radno podceňovat. Přemýšleli jste například, jak vypadá požární útok na objekt, na kterém je instalována fotovoltaika?
Výstavba montované haly je velkým fenoménem Česka v průmyslovém a komerčním sektoru. Budují se neustále další logistická centra a montované haly, které musí splňovat vždy určitá kritéria, aby stavby byly povoleny. Největší nároky jsou kladeny u montovaných hal na nosné konstrukce a následně na opláštění montovaných hal. V článku se budeme věnovat opláštění těchto hal, jejich odolnostem a výhodám.
Bude možné stavět výškové stavby ze dřeva? A za jakých podmínek? Jak budou zajištěny hromadné garáže s elektromobily z hlediska požární bezpečnosti? Bude se to týkat i stávajících budov? Výškové dřevostavby a hromadné garáže pro parkování elektromobilů, to jsou hlavní témata konference Požární bezpečnost staveb, kterou pořádá portál TZB-info 21. září.
Tým českých odborníků spolupracuje na projektu digitálního modelování s cílem zlepšit evakuační plány ve veřejných budovách a na místech konání veřejných akcí. Projekt je financován Ministerstvem vnitra ČR v rámci Programu bezpečnostního výzkumu ČR 2021–2026 (SECTECH) a probíhá od roku 2022 do konce roku 2023.
Podle normy nelze mezery v ETICS s MW vyplnit pomocí PUR pěny. Ta by totiž údajně narušila požární bezpečnost celého zateplovacího systému. Stanovené vyplnění přířezem samotné MW však není technicky proveditelné, a tak se odborníci ze společností Isover, Weber a z PAVUS rozhodli pro požární zkoušku. Ta měla prokázat, či naopak vyvrátit vliv dopěňování PUR pěnou na požární chování ETICS.
Konference, která proběhne 1. a 2. června 2023, je zaměřena nejen na aktuální legislativu a její vliv na aplikační praxi, ale hlavně na novinky v oblasti požární bezpečnosti, hašení v elektromobilitě, fotovoltaiku, problematiku projektování a chyby při realizaci, speciální stavby a pokusíme se pohlédnout do budoucnosti požární prevence. Druhý den konference bude zaměřen na prohlídku UCEEB (Univerzitního výzkumného centra ČVUT) v Buštěhradě.