Jaké požadavky jsou kladeny na zařízení pro požární větrání chráněných únikových cest? Co je součástí systému a v jakých režimech musí pracovat? V rozhovoru odpovídá Ing. Michal Přikryl ze společnosti Trox.
S rozmachem elektromobility je třeba upravit předpisy pro navrhování, konstruování a užívání hromadných garáží pro elektromobily. Na otázky týkající se aktuálního stavu legislativy a připravovaných změn předpisů upravujících parkování elektromobilů v hromadných garážích odpovídal v rozhovoru pro TZB-info Ing. Martin Pospíšil, Ph.D., z Profesní komory požární ochrany.
Recenzovaný Článok sa zaoberá výpočtovým stanovením dolnej medze výbušnosti náterových látok. Dolná medza výbušnosti predstavuje najnižšiu koncentráciu horľavej látky v zmesi s oxidačným prostriedkom, ktorá je po iniciácii výbušná. Z pohľadu ochrany pred výbuchom je kľúčovou vlastnosťou horľavých látok, nutné je prijať do prevádzky organizačné a technické opatrenia.
Recenzovaný Při použití konstrukcí ve stavebních objektech musí jednotlivé prvky prokázat vlastnosti požadované návrhem. Jedním z požadavků na konstrukce je jejich požární odolnost. Požadované vlastnosti jsou dány normovými hodnotami dle charakteru objektu a způsobu jeho užívání. Potvrzení o splnění požadovaných hodnot je dáno získáním požárně klasifikačního osvědčení. Prokázání těchto vlastností je možné na základě několika způsobů. Jedním z těchto postupů jsou požární zkoušky. Článek se zabývá zkoušením požární odolnosti konstrukcí objektů pozemních staveb.
Od 20. do 24. září budou portály TZB-info a ESTAV.cz opět přenášet živé vysílání z našeho televizního studia. Desítky hostů budou během celého týdne čelit našim otázkám z oblastí osvětlení a akustiky staveb, novinek v programu Nová zelená úsporám, požární bezpečnosti staveb, udržitelného stavění a dalších.
Recenzovaný Požárně bezpečnostní posouzení stavby je proces, u něhož je nutné zohlednit řadu technických požadavků a aspektů, jež předepisují české právní předpisy a technické normy. Požadavky vycházející z těchto dokumentů jsou závazné a formují konkrétní nároky na stavby a jejich řešení, které musí být zohledněny již v návrhové fázi projektu, a to jak v jeho stavební, tak i v technologické části. V rámci požárně bezpečnostního posouzení předpisy připouštějí možnost využít dvou základních návrhových přístupů, a to normového přístupu a přístupu inženýrského. Následující práce představuje vybrané příklady aplikace inženýrského přístupu (konkrétně pomocí metod FEM a CFD) pro požárně bezpečnostního řešení v porovnání s hodnotami získanými klasickým normovým přístupem.