Bez souhlasu revizního technika spalinových cest nelze provozovat spalovací zdroj tepla a bezpečnost provozu preventivně prověřují povinné kontroly prováděné kominíky.
Energie ze slunce je využívána čím dál častěji a fotovoltaické elektrárny se stávají běžnou součástí střech. Očekává se, že růst solární energie bude nadále pokračovat a jeho tempo bude ještě rychlejší než doposud. Při montáži fotovoltaických elektráren je nutné myslet nejen na úspory energií, ale i na požární bezpečnost budov.
Recenzovaný Prvním varujícím případem byl požár vodíkové směsi, která unikla z potrubní soustavy sprinklerového zařízení (potrubí mezi ventilovou stanicí a sprinklery) v roce 2014 v Dánsku. Později se ukázalo, že nešlo o ojedinělý případ. V roce 2020 se stal stejný incident při údržbě sprinklerového zařízení v Helsinském městském divadle. V norském Kristiandsandu v roce 2022 došlo při vypouštění mokré sprinklerové soustavy dokonce ke dvěma explozím vodíkové směsi.
Zateplení jednotlivých částí rodinných domů je v posledních letech velmi často rozebíranou otázkou. Moderní nároky na komfort bydlení to prostě vyžadují. Jednotlivé druhy zateplení rodinných domů mají jediný úkol – snížit výdaje domácností za vytápění. Variant na trhu zateplení, úspor, najdeme několik. Od fasády, oken nebo stropu. Ale co je nejvýkonnější a nejrychlejší? Vraťme se na ten strop.
Jakou roli hraje fotovoltaika ve státní energetické koncepci? Nastal znovu čas pro velké solární elektrárny, tentokrát ve spojení s akumulací? Jsou obnovitelné zdroje schopny včas nahradit končící uhlí? A jak hodnotí investoři podmínky pro výstavbu solárních elektráren v Česku? To jsou jen některé z klíčových otázek současné české energetiky.
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov oslavilo 15. května 10 let od svého otevření. Multioborové vědecké centrum pracující napříč všemi fakultami ČVUT disponuje 21 laboratořemi se 180 zaměstnanci. Díky vlastnímu vědeckému centru se ČVUT řadí mezi moderní světové univerzity. Za 10 let existence dokončilo řadu unikátních výzkumů s reálnými výstupy do praxe v udržitelném stavění a tvorbě zdravého vnitřního prostředí budov. Podívejte se na naši reportáž.
Jaké řešení zvolit a co dát okolo komína při realizaci prostupu stavební konstrukcí? Tato otázka vzniká, ať už řešíme prostup komína stropem, střechou, obvodovou stěnou nebo interiérovou příčkou. Jedná se o poměrně častou otázku a je kolem ní i mezi odbornou veřejností stále velké množství nejasností. Pojďme si tedy přehledně zrekapitulovat základní informace a parametry, které vám pomohou zvolit vždy to správné řešení.
Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí ČVUT v Praze představila v rámci svých pravidelných seminářů novinky v normalizaci, včetně numerických návrhových výpočtů a návrhů vhodných skladeb pro nosné konstrukce. Na semináři se podrobně řešily ocelové, dřevěné a skleněné konstrukce. Nabízíme malou rekapitulaci a rozhovory s hlavními protagonisty.
Tradiční mezinárodní konference v jihočeské Volyni informuje odbornou veřejnost o možnostech využití dřeva ve stavebnictví, seznamuje s technickými a legislativními problémy při řešení dřevostaveb, představuje zajímavé konstrukční systémy používané v tuzemsku a v zahraničí. Nabízíme malé ohlédnutí za letošním již pětadvacátým ročníkem této populární akce.
Děkan Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB – Technické univerzity Ostrava a předseda TNK 27 Požární bezpečnost staveb doc. Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., MPA, dr. h. c., otevřel loňský ročník konference TZB-info Požární bezpečnost staveb. Vedle struktury a úkolů technické normalizační komice komentoval její pohled na přístup k navrhování dřevostaveb z hlediska požární bezpečnosti.
Recenzovaný Tento článek navazuje na Část 1 zabývající se teoretickými poznatky o částečné požární ochraně ocelových konstrukcí. Zaměřuje se na experimentální práci a numerické modely, doplněné parametrickými studiemi. Experimenty byly provedeny na čtyřech ocelových vzorcích, z nichž každý byl podroben standardní teplotní křivce požáru po dobu 60 min. Vzorky byly testovány s různými tloušťkami požárního nátěru, aby se zjistil jejich vliv na teplotní chování oceli. Numerické modely byly vyvinuty na základě získaných experimentálních dat a sloužily pro parametrické studie, které zkoumaly vliv různých proměnných, jako je délka a tloušťka požární ochrany, na teplotu v místě spojení nosníku a sloupu. Výsledky ukazují, že tloušťka a délka požární ochrany mají významný vliv na teplotní stabilitu ocelových konstrukcí a mohou být použity pro návrh efektivních požárních ochranných opatření.
Současná společenská poptávka směřuje k požadavku, aby parkování a provozování vozidel v garážích bylo umožněno pro vozidla s libovolným druhem pohonu. Tj. pro vozidla na kapalná paliva (benzín, nafta), na plynná paliva (LPG, CNG), elektrický pohon a jiná alternativní paliva. To vede k nutnosti přípravy a tvorby pravidel a předpisů pro navrhování hromadných garáží pro všechna tato vozidla z požárněbezpečnostních hledisek. Tématu se věnovala přednáška Ing. Stanislava Tomana na konferenci Požární bezpečnost staveb 2023. Záznam celé přednášky si můžete poslechnout ve videu.
Recenzovaný Tento článek se zaměřuje na částečnou požární ochranu ocelových konstrukcí a poskytuje teoretický přehled současných metod a materiálů používaných v tomto oboru. Jsou představeny různé typy pasivních požárních ochranných systémů, včetně intumescentních nátěrů a jejich vlivu na tepelný přenos mezi chráněnými a nechráněnými částmi konstrukce. Článek se zabývá analytickými a matematickými metodami pro stanovení tepelných vlastností a požární odolnosti použitých materiálů, s důrazem na ty, které podléhají tepelné degradaci. Tento článek poskytuje ucelený pohled na teoretické základy částečné požární ochrany ocelových konstrukcí a nabízí směry pro další výzkum v této oblasti a poskytuje základ pro Část 2: Experimenty, numerické modely a srovnání.
TZB-info je odborným garantem a 4 dny doprovodného programu nabízí novinky z vytápění, větrání, klimatizace, regulace, dotací, nové legislativy, ale i samostatný seminář o technických izolacích, Den starostů a školení. Ve středu rovněž estav.tv vysílá živě přímo z veletrhu. Těšíme se na viděnou od 5. do 8. března 2024 v PVA EXPO Praha.
Při zateplování podkroví v rodinném domě jsou na konstrukce i na jednotlivé jejich vrstvy kladeny vysoké nároky. Od tepelné izolace očekáváme nejen tepelně izolační vlastnosti, ale také by měla vylepšovat řadu dalších vlastností, které stanovují stavební normy. Soubor vlastností konstrukce jako celku musí přispívat k pohodě a bezpečnosti vnitřního prostředí.
Optimizéry umožňují kontrolu fotovoltaické elektrárny na úrovni jednotlivých panelů. Kromě přesných informací o funkci každého panelu takto zákazník získá i lepší výkon elektrárny při částečném zastínění a vyšší bezpečnost v případě poruchy elektrárny nebo dokonce požáru střechy. Výhody optimizérů Huawei nyní potvrdila i společnost TÜV Rheinland.
Každý podnikatelský subjekt je povinen zajistit požární ochranu pro svůj provoz. Přísnější podmínky pak platí pro provozy se zvýšeným a vysokým požárním nebezpečím. Níže se dozvíte, co je potřeba zajišťovat a také jak často. Podrobněji popisujeme i preventivní požární prohlídky, které průběžně kontrolují dodržování požární ochrany v praxi.