logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Obalové konstrukce nízkoenergetických staveb
Archiv článků od 4.11.2019 do 6.5.2022

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

6.5.2022
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

TZB-info doporučuje V lednu roku 2022 začaly platit nové energetické požadavky na novostavby a větší rekonstrukce, plynoucí z vyhlášky č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov. Ty motivují při projektování ke komplexnějšímu přístupu při energetickém a architektonickém řešení budov.

19.2.2022
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Dotaci až půl milionu korun na stavbu energeticky úsporného domu poskytuje program Nová zelená úsporám. Jedním z předpokladů pro získání dotace je úspěšné absolvování Blower door testu, tedy měření kvality provedení obvodového pláště budovy z pohledu jeho vzduchotěsnosti. Toto měření si lze nově objednat u společnosti HELUZ, jejíž certifikovaný technik je oprávněn protokol o měření průvzdušnosti vystavit.

5.2.2022
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Šest let trvalo, než našla mladá rodina pozemek podle svých představ. Spolupráce s architektkou a volba cihelného systému HELUZ zajistily, že si na něm postavili domov, který by neměnili.

25.1.2022
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Splnění požadavku na průvzdušnost obvodového pláště domu je podmínku získání dotace Nová zelená úsporám. Svědčí ale také o kvalitě provedených prací a dosažení projektovaných energetických parametrů stavby. Přesvědčit se o těsnosti obálky budovy je vhodné v momentě dokončení obvodového pláště a střechy, kdy je možné případné nedostatky ještě odstranit. Navštivte s námi podruhé stavbu energeticky úsporné dřevostavby rodinného domu na okraji Prahy.

Ing. Marcela Bosáčková, CIUR, Climatizer, recyklace a cirkulární ekonomika, Energy Globe Award 2021, foto redakce
21.10.2021
redakce

CIUR žije udržitelností již téměř 30 let. Je dobře, že se zapojují velké firmy, protože s obecným přijetím hodnot udržitelnosti bude mít tato snaha daleko větší smysl. Na objednávky Climatizéru na příští rok je nejvyšší čas.

13.9.2021
REHAU s.r.o.

Vedle klasického plastu, dřeva a hliníku se v posledních letech objevil nový hráč: kompozit. Jde o kombinaci plastu a skleněných vláken. Okna vyráběná z tohoto materiálu si získávají stále více příznivců, a to zejména díky dobrému poměru ceny, která se přibližuje spíše k plastu, a kvality, držící se v těsném závěsu za řádově dražším hliníkem. Pojďme se podívat na důvody, proč stojí za to se o tato okna zajímat.

23.8.2021
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.,
Saint-Gobain Glass

Webinář nejenom o skle v pasivních a nízkoenergetických domech. Architekti do rodinných domů posouvají větší a transparentnější skla, obvyklá dříve spíše v komerčních budovách. Velká skla zplešují psychiku obyvatel a při správném návrhu i tepelnětechnickou bilanci objektu.

Bungalov od společnosti Domy Atrea
1.7.2021
text a video: Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Pasivní dřevostavby od společnosti Domy Atrea čtenáři portálu TZB-info již dobře znají. S kamerou jsme navštívili stavbu bungalovu s řadou zajímavostí, které měly vliv na konstrukci domu a jeho energetické řešení. Zároveň jsme měli možnost vidět montáž dřevěných oken a HS portálů Slavona.

27.5.2021
redakce

Na přelomu roku začala rekonstrukce Centra sociálních služeb v Březiněvsi. Energeticky úsporný areál bude po dokončení vytápěn a chlazen tepelnými čerpadly země-voda a bude zachycovat a využívat srážkovou vodu. Náklady na provoz objektu a vliv stavby po jejím dokončení na okolí budou minimální.

22.3.2021
Ing. Libor Šteffek, Ph.D., Ing. Jiří Kalánek, Ph.D., prof. Ing. Milan Ostrý, Ph.D.

Recenzovaný Velikost solárních zisků transparentními plochami obálky budovy je závislá především na velikosti a orientaci zasklení a celkové propustnosti slunečního záření g. Velké prosklené plochy zajišťují tedy při vhodné orientaci velké solární zisky, jsou ale také nejslabším místem tepelněizolační obálky budovy. Pomocí počítačové simulace byl vypočítán vliv kombinace součinitelů prostupu tepla zasklení Ug a celkové propustností slunečního záření g na měrnou potřebu tepla na vytápění vybraného energeticky pasivního domu. Příspěvek pojednává o energetické bilanci okenních výplní pro různé kombinace parametrů zasklení v souvislosti s jejich orientací.

© shaiith – Fotolia.com
6.1.2021
redakce

14. až 16. listopadu se na Štrbském plese v hotelu Patria uskuteční 21. mezinárodní konference Tepelná ochrana budov, tentokrát s podtitulem Podstata zabezpečenia energetickej hospodárnosti budov. Příspěvky na konferenci lze přihlásit do 15. ledna.

28.11.2020
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Provětrávané fasády (fasády s provětrávaným pláštěm) jsou stavební konstrukce, které se dnes používají jako jedna z možností povrchové úpravy objektů s nízkou spotřebou tepla na vytápění. Používají se stále častěji díky novým materiálům a způsobům kotvení. Obklad fasády mohou dnes tvořit desky z materiálů, jako např. sklo, kov, dřevo, vláknocementové šablony a keramika, fotovoltaické panely, aj. Umožňují různé alternativy ztvárnění fasády než jen klasickou omítkou.

23.11.2020
Ing. Miroslav Procházka, Technický a zkušební ústav stavební Praha, s.p.

Recenzovaný TZB-info doporučuje Příspěvek pojednává o výsledcích zkoušek smykových vlastností tepelněizolačních desek na bázi MW s podélným vláknem tloušťky 200 mm a větší podle ČSN EN 13162+A1, dokladuje závažné nedostatky ve zkušebním postupu podle stávající ČSN EN 12090 včetně příčin a navrhuje cestu vedoucí k jejich řešení.

10.7.2020
redakce

Zákazníci společnosti Xella i projektanti znají systém jednovrstvého zdiva Lambda YQ i zateplení Multipor. Jaké možnosti zvolit pro splnění nových požadavků na budovy s téměř nulovou spotřebou energie a dotované pasivní domy? Co dalšího hraje roli při výběru zdiva? Dozvíte se v rozhovoru s Ing. Michalem Vavřínkem, technickým poradcem společnosti Xella CZ, s.r.o.

3.6.2020
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Jako první se ukládají cihly HELUZ do rohu stavby a do ostění stavebních otvorů. Podél napnuté šňůry, natažené mezi cihelnými bloky na koncích stěn. Cihly se ukládají těsně k sobě na sraz, posouváním per po drážkách. Pro zdění z broušených cihel HELUZ se používají systémové malty (SBC, SB, PU pěna, SIDI) a k tomu určené pomůcky.

27.5.2020
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Zdění zdiva z broušených cihel HELUZ začíná důležitým vyrovnáním zakládací malty a založením první řady zdiva. Malta se nanáší mezi vodící lišty přípravku vyrovnávací soupravy a stahuje se do roviny hliníkovou latí. Rovinnost malty v rámci půdorysu domu se kontroluje pomocí nivelačního přístroje. První řada zdiva z broušených cihel HELUZ se doporučuje zakládat do jeden den vyzrále malty. V případě zakládání do čerstvého zavadlého vyrovnaného maltového lože se první den doporučuje vyzdít max. 3 řady. Pata zdiva se chrání proti stojící vodě na podkladní betonové desce.

23.4.2020
redakce podle podkladů NZÚ

TZB-info doporučuje Od 1. března 2020 byla navýšena podpora programu Nová zelená úsporám pro stávající bytové domy v Praze. V oblasti zateplení bytových domů A.2 např. stoupla podpora pro obvodové stěny z 510 na 680 kč/m2. Při koupi pasivního rodinného domu nebo bytu v pasivním bytovém domě může žádat první kupující. Nově se také podporuje instalace dobíjecích stanic pro elektromobily. Vyplývá to ze závazných pokynů všech třech výzev programu platných od 31. ledna a zveřejněných na stránkách programu.

4.12.2019
Xella CZ, s.r.o.

Xella má za sebou více než deset let zkušeností s výstavbou pasivních domů s využitím pórobetonu Ytong, vápenopísku Silka a tepelněizolačních desek Multipor. Jaké jsou možnosti jejich použití u pasivní výstavby?


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.