logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Nosné systémy dřevostaveb
Archiv článků od 6.10.2014 do 13.7.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.7.2015
doc. Ing. Antonín Lokaj, Ph.D., Ing. Kristýna Klajmonová, VŠB TU Ostrava

V příspěvku jsou prezentovány výsledky statických testů svorníkových spojů dřevěné kulatiny s vloženými ocelovými styčníkovými plechy v tahu pod úhlem k vláknům.

22.6.2015
Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., Ing. Pavel Šmíra, Ph.D., Ing. et Ing. Soňa Křivánková, Metodické pracoviště Sanace dřeva, Vědeckotechnický park profesora Lista Brno

Příspěvek prezentuje zařízení Acoustic Pack, které dokáže zaznamenávat zvuk, který larvy vydávají při požeru dřevní hmoty, a to až osmi senzory najednou v několikahodinových záznamech, pomocí kvalitního systému snímání zvukového signálu. Při detekci je zároveň možné si okamžitě poslechnout aktivitu na daném prvku v konstrukci.

16.5.2015
Vlastimil Růžička, redakce

Tradiční akce pro všechny milovníky dřeva s názvem Dřevostavby se koná pravidelně před velikonočními svátky v prostorách Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Volyni. V letošním roce přilákala mnohem více návštěvníků, diskutovalo se i v nové posluchárně.

11.5.2015
Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., Ing. Pavel Šmíra, Ph.D., Ing. et Ing. Soňa Křivánková, Metodické pracoviště Sanace dřeva, Vědeckotechnický park profesora Lista Brno

Příspěvek prezentuje diagnostickou metodu založenou na rentgenovém (RTG) zobrazení degradované dřevní hmoty. Samotná RTG technika využívá obrazových informací zpracovaných pomocí 2D rovinné transformace. Získaný rentgenový snímek je vyhodnocen ve speciálně navržených programech.

27.4.2015
Ing. Orsolya Katona, Katedra kovových a drevených konštrukcií, Stavebná fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave

Krížom lepené drevo je materiál, v ktorom sú využité dobré vlastnosti prútových prvkov vo forme plošných prvkov – dosiek a stien. Využívanie krížom lepeného dreva ako stavebného materiálu sa spopularizovalo len v nedávnej minulosti. Je plnohodnotným materiálom nosných konštrukcií obytných budov do výšky deviatich poschodí.

30.3.2015
Ing. Nizar Al-Hajjar, Centrum stavebního inženýrství a.s., pracoviště Zlín

Při posuzování tepelných hodnot dřevěných srubových a roubených stěn výpočtovou metodou použitím postupu podle ČSN 730640 část 3 a 4 dochází ke značnému rozdílu od hodnot ověřených zkušební metodou. Výpočtové metody vykazují nepříznivé hodnoty tepelného odporu roubených a srubových stěn vůči hodnotám podle zkušebních metod.

16.3.2015
Ing. Pavel Mlejnek, Ph.D., Ing. Aleš Vodička, Ing. Jan Včelák, Ph.D., ČVUT Praha a UCEEB

Článek popisuje systém senzorů sloužících pro detekci zvýšené vlhkosti ve stavebních materiálech, především dřevě. Předpokladem je zabudování sítě senzorů do konstrukčních materiálů dřevostavby a jejich připojení k monitorovací jednotce. Cílem je vyvinout sběrnicový typ senzoru vhodný pro permanentní zabudování do konstrukce již při realizaci stavby.

11.3.2015
HK-Dřestav s.r.o.

Montované panelové dřevostavby patří mezi nejoblíbenější typ nízkoenergetických domů. Jsou to budovy s dopředu připraveným rámem z dřevěných profilů, opláštěným krycími deskami s izolací. Výhodami jsou především nízká cena, rychlost výstavby a úspora energií na vytápění.

10.3.2015
Ing. Peter Šovčík

Technické a stavební předpisy v ČR a Rakousku pro bytové a rodinné domy jsou velmi podobné. Metody a postupy pro stanovení požadavků na tepelnou a požární ochranu a ochranu proti hluku jsou totožné. Investor požadoval vyšší nízkoenergetický standard – předpokládaná celková potřeba energie u všech domů je menší než 60 kWh/m2/rok, z toho na vytápění je třeba zhruba polovina.

9.3.2015
Ing. Petr Sejkot, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., ČVUT Praha; Fakulta stavební, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB)

V současné době jsou vypočtené únosnosti prostorových přípojů dřevostaveb za pomoci kování výrazně nižší, než experimentálně zjištěné hodnoty. Důvodem je nedostatečná podpora výpočtů v současném znění technických předpisů a norem. Výzkum na ČVUT v Praze se proto tímto tématem zabývá a klade si za cíle doplnit předpisy a normy tak, aby vypočítané hodnoty únosnosti lépe odpovídaly experimentálně zjištěným hodnotám. Tento příspěvek přibližuje celý proces výzkumu od experimentů v reálném měřítku, přes numerické modely přípojů až po současné analytické přístupy a návrh na jejich zlepšení.

3.3.2015
Ing. Peter Šovčík

Celý rezidenční projekt „Seefeldergasse“ s 31 rodinnými domy a 3 bytovými domy byl dokončen v srpnu 2014 na celkové ploše cca 7400 m2. Hlavním subdodavatelem dřevěných částí staveb byla společnost RD Rýmařov. Na venkovních stěnách i vnitřních příčkách bytových i rodinných domů byly použity sádrovláknité materiály fermacell.

21.2.2015
Vlastimil Růžička, redakce

Holešovické výstaviště v Praze pravidelně ožívá v měsíci únoru, aby se stalo velkým svátkem tradičního stavebního materiálu. V letošním roce to byl 10. mezinárodní veletrh dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů, 5. veletrh oken, dveří a stínicí techniky, 10. mezinárodní veletrh vytápění, klimatizace a úspor energii a 5. veletrh krbů, kamen a designového vytápění.

1.12.2014
doc. Ing. Detvaj Juraj, CSc., doc. Ing. Klement Ivan, CSc., Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene, Katedra mechanickej technológie dreva

Cieľom článku je ukázať, ako sme na dutom drevenom stĺpe s overenou konštrukciou, zdôvodnenou technológiou výroby, aplikovali použitie atypickej dreviny Tmavočervené Meranti. Hlavne však sme sa snažili účelovo modelovať jeho mechanické vlastnosti formou nedeštruktívneho určovania dynamického modulu pružnosti prírezov.

27.10.2014
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Bullitt centre je administrativní budova v Seattle, WA/USA, rok dokončení 2013, která splňuje v ohledu navrhování, materiálů a provádění stavby všechna kritéria tzv. Living Building Challenge (LBC). LBC je mezinárodní trvale udržitelný program certifikace budov, který definuje nejprogresivnější v současnosti možná opatření trvalé udržitelnosti v stavebním prostředí a působí k rychlé změně rozdílu mezi současnými mezemi a konečným stavem, který hledáme.

17.10.2014
Haas Fertigbau Chanovice s.r.o.

V červnu tohoto roku byl slavnostně otevřen bazén v Sušici, kde společnost Haas Fertigbau Chanovice s.r.o. realizovala nosnou konstrukci střechy a bočních stěn z prvků z lepeného lamelového dřeva.

13.10.2014
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., SvF STU v Bratislave, Ing. Orsolya Katona, SvF STU v Bratislave, Slovensko

Krížom lepené drevo (nem. BSP – BrettSPerrholz, angl. CLT – Cross Laminated Timber, obchodný názov v niektorých krajinách X-LAM) je materiál, v ktorom sú využité dobré vlastnosti prútových prvkov vo forme plošných prvkov – dosiek a stien. Využívanie krížom lepeného dreva (ďalej iba CLT) ako stavebného materiálu sa spopularizovalo len v nedávnej minulosti. Je plnohodnotným materiálom nosných konštrukcií obytných budov do výšky deviatich podlaží (zatiaľ...).

8.10.2014
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips

Hotel Skalský dvůr na Vysočině počátkem listopadu opět přivítá příznivce dřevostaveb z řad odborné veřejnosti. Osmý ročník konference Dřevostavby v praxi se bude zabývat aktuálními tématy, stejně jako palčivými problémy dřevostavbařů.

7.10.2014
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce, Ing. Petr Dusil, Domy Atrea

Představujeme pasivní dřevostavbu rodinného domu se skeletovou nosnou konstrukcí, difuzně otevřenou obálkou a systémem inteligentního technického zařízení. Ten zahrnuje tepelné čerpadlo, fotovoltaickou elektrárnu a vzduchotechnickou jednotku s rekuperací. Pasivní dům získal dotaci Nová Zelená úsporám.

6.10.2014
Ing. Bohumil Koželouh, CSc.,

Stropem rozumíme celý konstrukční systém. Přitom rozlišujeme tři funkční vrstvy: skladbu podlahy, nosnou strukturu a stropní podhled. Protože zvolená nosná struktura je dominantní vrstva, označují se stropní systémy podle této nosné vrstvy. Je to trámový strop, panelový strop s dřevěnými žebry, masivní dřevěný strop a spřažený strop ze dřeva a betonu.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.