logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Nosné systémy dřevostaveb
Archiv článků od 13.8.2015 do 15.8.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.8.2016
Ing. Martin Hataj, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.

Recenzovaný Předmětem tohoto článku je porovnávání numerických prostorových modelů tesařského spoje, konkrétně kolmého lípnutí. Numerický model tohoto tesařského spoje zahrnuje i materiálové nelinearity. Materiálový model dřeva předpokládá pružno-plastické a ortotropní – transverzálně isotropní chování dřeva. Konečněprvkové sítě se od sebe liší použitými prvky a jejich počtem, mapováním a lokálním zahuštěním sítě. Autoři sledovali počty uzlových bodů a prvků, rychlost konvergence výpočtu, přesnost řešení, symetrii a mapování prvků.

1.8.2016
Ing. Otto Dvořák, Ph.D., ČVUT Praha, UCEEB, VŠB TUO FBI Ostrava, externí školitel

Recenzovaný Článek shrnuje materiálové a požární vlastnosti pevných hořlavých látek/materiálů/výrobků, které se využívají jako vstupy numerických modelů požáru. Současně se uvádí zkušební normy pro jejich stanovení.

28.7.2016
Haas Fertigbau s.r.o.

Hlavní nosnou konstrukci tvoří sedlové vazníky s vyklenutou spodní pásnicí z lepeného lamelového dřeva, do nichž jsou kotveny pomocí ocelových systémových třmenů běžné a rozpěrné vaznice taktéž z lepeného lamelového dřeva.

25.7.2016
Ing. Jakub Šlik, Ing. et Ing. Richard Hlaváč

Recenzovaný Tato práce se zabývá problematikou propustnosti vodní páry dřevní hmotou u nejpoužívanější dřeviny pro stavební činnost – smrku ztepilého (Picea Abies). Difúze vodní páry je řešena v závislosti na hustotě materiálu, která je různá dle klimatických podmínek růstu stromů. Tyto rozdílné podmínky jsou v České republice charakterizovány zejména rozdílnou nadmořskou výškou pěstebního pásma. Propustnost vodní páry je v práci řešena pomocí metody pro měření difúzního odporu materiálů. Konkrétně se jedná o metodu mokré misky (wet–cup) a suché misky (dry-cup), která je provedena s využitím poznatků z ČSN EN ISO 12572 s využitím rad předešlých řešitelů této metody. Výsledné závěry byly konfrontovány s hodnotami uvedenými v české normě a posléze využity do typické skladby roubené stavby s ohledem na dnešní legislativu.

28.6.2016
Fermacell, James Hardie Europe GmbH, o.s.

S moderními cementovláknitými deskami fermacell je možné realizovat suchou cestou velmi náročné, trvale odolné a bezpečné fasádní konstrukce. Navíc lze s nimi zrealizovat tvůrčí řešení, která by při jiném způsobu stavby nebyla možná. Dřevostavby se tak stávají perfektní alternativou k masivním konstrukcím.

20.6.2016
Fermacell, James Hardie Europe GmbH, o.s.

Cementovláknité desky fermacell Powerpanel H2O si získaly velkou oblibu při realizaci zavěšených podhledů a venkovních říms, ale jsou vhodné také jako stavební desky pro nenosné vnitřní stěny, pro obklady stavebních konstrukcí v interiéru i exteriéru nebo jako podkladové desky pro omítku na fasádě.

19.6.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

O čem píší zahraniční odborné časopsy? Jaké jsou aktuální trendy v oblasti střešních konstrukcí z lepeného lamelového dřeva v Severní Americe? Odpoví zástupci APA – The Engineered Wood Association, USA.

4.4.2016
Ing. David Mikolášek Ph.D., doc. Ing. Antonín Lokaj Ph.D., doc. Ing. Jiří Brožovský Ph.D., Ing. Oldřich Sucharda Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek se zabývá analýzou taženého ocelového spoje dřevěné kulatiny, pro který je navrženo několik typů zesílení. Navržené typy zesílení jsou laboratorně testovány na celkovou únosnost. Souběžně s laboratorními zkouškami je provedeno numerické modelování tuhosti spoje v průběhu zatěžování s vlivem fyzikální a geometrické nelinearity. Výpočty jsou provedeny metodou konečných prvků s využitím prostorových výpočetních modelů.

28.3.2016
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., Ing. Miloš Slivanský, PhD., Ing. Lukáš Surovec

Recenzovaný Pri navrhovaní spriahnutia pomocou šikmo osadených skrutiek sa snažia výrobcovia týchto spájacích prostriedkov uľahčiť prácu inžinierom tým, že im ponúkajú vlastné výpočtové programy pre drevo-betónové kompozity. V príspevku sú porovnané výsledky z týchto komerčných programov s tradičným výpočtom a s MKP modelom.

29.2.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný První tři části seriálu slouží k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty podle Eurokódu 5 (ČSN EN 1995-1-1) a ČSN 73 1702 (modifikovaná DIN 1052:2004). Předmětem dalších dvou částí 4 a 5 jsou praktické příklady výpočtu. Vzhledem k tomu, že tyto postupy nejsou u nás příliš zažité, považujeme za velmi prospěšné se tomuto tématu dále věnovat.

8.2.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný I v druhém díle seriálu se budeme zabývat vzorovými příklady podle norem pro výpočet dřevěných konstrukcí Eurokód 5 (ČSN EN 1995-1-1) a ČSN 73 1702 (modifikovaná DIN 1052:2004). První tři části seriálu slouží k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty uvedené v částech 4 a 5.

1.2.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný V pěti dílech se budeme zabývat vzorovými příklady podle norem pro výpočet dřevěných konstrukcí Eurokód 5 (ČSN EN 1995-1-1) a ČSN 73 1702 (modifikovaná DIN 1052:2004). První tři části seriálu slouží k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty uvedené v částech 4 a 5.

18.1.2016
Ing. Klára Machalická, Ph.D., Ing. Petr Sejkot, Ph.D., Ing. Pavel Nechanický

Recenzovaný Článek poskytuje základní přehled v problematice hybridních sklo-dřevěných konstrukcí včetně analýzy lepených spojů sklo-dřevo, která byla provedena na ČVUT v Praze.

30.12.2015
Ing. arch. David Honek

Dům je výsledkem ročního procesu návrhu vlastního nízkoenergetického rodinného domu, který vychází z malé spotřeby energie bez rozvodů vzduchotechniky či odběru energie ze země. Volil jsem přírodní materiály a výrobní procesy, po kterých zůstává minimální uhlíková stopa, a tak se stává z tohoto rodinného domu ekologicky šetrná stavba. Jedná se o dřevostavbu z masivních lepených panelů s vnějším dřevěným obkladem bez povrchové úpravy.

21.12.2015
doc. Ing. Bohumil Straka, CSc., Ing. Milan Šmak, Ph.D.

Recenzovaný Poznatky a zkušenosti vyplývající z analýzy dlouhodobého působení realizovaných dřevěných konstrukcí jsou důležité pro navrhování nových konstrukcí a vývoj konstrukčních systémů. Cílem příspěvku je uvést poznatky z chování vybraných typů konstrukcí za dobu od provedení jejich montáže po současné období.

7.12.2015
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., ČVUT v Praze

Recenzovaný Předmětem tohoto článku je problematika zesilování dřevěných konstrukčních prvků a spojů na tah kolmo k vláknům, který je jedním z nejkritičtějších způsobů namáhání dřevěných konstrukcí. V článku jsou prezentovány návrhové postupy v návaznosti na část 1-1 technické normy ČSN EN 1995 pro navrhování dřevěných konstrukcí.

13.8.2015
ROCKWOOL, a.s.

Unikátní dřevostavba postavená formou sendvičové konstrukce v obci Trnovo na Slovensku je založená na kombinaci dřevěného skeletu, jejího zpevnění deskami a izolaci z kamenné vlny ROCKWOOL. Dům lze vytápět pouze s využitím rekuperace doplněné teplovodním ohřívačem. Tato dřevostavba odpovídá požadavkům německé směrnice na pasivní domy (PHPP).


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.