logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Nosné systémy dřevostaveb
Archiv článků od 11.3.2015 do 4.4.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

4.4.2016
Ing. David Mikolášek Ph.D., doc. Ing. Antonín Lokaj Ph.D., doc. Ing. Jiří Brožovský Ph.D., Ing. Oldřich Sucharda Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek se zabývá analýzou taženého ocelového spoje dřevěné kulatiny, pro který je navrženo několik typů zesílení. Navržené typy zesílení jsou laboratorně testovány na celkovou únosnost. Souběžně s laboratorními zkouškami je provedeno numerické modelování tuhosti spoje v průběhu zatěžování s vlivem fyzikální a geometrické nelinearity. Výpočty jsou provedeny metodou konečných prvků s využitím prostorových výpočetních modelů.

28.3.2016
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., Ing. Miloš Slivanský, PhD., Ing. Lukáš Surovec

Recenzovaný Pri navrhovaní spriahnutia pomocou šikmo osadených skrutiek sa snažia výrobcovia týchto spájacích prostriedkov uľahčiť prácu inžinierom tým, že im ponúkajú vlastné výpočtové programy pre drevo-betónové kompozity. V príspevku sú porovnané výsledky z týchto komerčných programov s tradičným výpočtom a s MKP modelom.

29.2.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný První tři části seriálu slouží k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty podle Eurokódu 5 (ČSN EN 1995-1-1) a ČSN 73 1702 (modifikovaná DIN 1052:2004). Předmětem dalších dvou částí 4 a 5 jsou praktické příklady výpočtu. Vzhledem k tomu, že tyto postupy nejsou u nás příliš zažité, považujeme za velmi prospěšné se tomuto tématu dále věnovat.

8.2.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný I v druhém díle seriálu se budeme zabývat vzorovými příklady podle norem pro výpočet dřevěných konstrukcí Eurokód 5 (ČSN EN 1995-1-1) a ČSN 73 1702 (modifikovaná DIN 1052:2004). První tři části seriálu slouží k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty uvedené v částech 4 a 5.

1.2.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Recenzovaný V pěti dílech se budeme zabývat vzorovými příklady podle norem pro výpočet dřevěných konstrukcí Eurokód 5 (ČSN EN 1995-1-1) a ČSN 73 1702 (modifikovaná DIN 1052:2004). První tři části seriálu slouží k seznámení s vývojem norem a jako podklady pro samotné výpočty uvedené v částech 4 a 5.

18.1.2016
Ing. Klára Machalická, Ph.D., Ing. Petr Sejkot, Ph.D., Ing. Pavel Nechanický

Recenzovaný Článek poskytuje základní přehled v problematice hybridních sklo-dřevěných konstrukcí včetně analýzy lepených spojů sklo-dřevo, která byla provedena na ČVUT v Praze.

30.12.2015
Ing. arch. David Honek

Dům je výsledkem ročního procesu návrhu vlastního nízkoenergetického rodinného domu, který vychází z malé spotřeby energie bez rozvodů vzduchotechniky či odběru energie ze země. Volil jsem přírodní materiály a výrobní procesy, po kterých zůstává minimální uhlíková stopa, a tak se stává z tohoto rodinného domu ekologicky šetrná stavba. Jedná se o dřevostavbu z masivních lepených panelů s vnějším dřevěným obkladem bez povrchové úpravy.

21.12.2015
doc. Ing. Bohumil Straka, CSc., Ing. Milan Šmak, Ph.D.

Recenzovaný Poznatky a zkušenosti vyplývající z analýzy dlouhodobého působení realizovaných dřevěných konstrukcí jsou důležité pro navrhování nových konstrukcí a vývoj konstrukčních systémů. Cílem příspěvku je uvést poznatky z chování vybraných typů konstrukcí za dobu od provedení jejich montáže po současné období.

7.12.2015
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., ČVUT v Praze

Recenzovaný Předmětem tohoto článku je problematika zesilování dřevěných konstrukčních prvků a spojů na tah kolmo k vláknům, který je jedním z nejkritičtějších způsobů namáhání dřevěných konstrukcí. V článku jsou prezentovány návrhové postupy v návaznosti na část 1-1 technické normy ČSN EN 1995 pro navrhování dřevěných konstrukcí.

13.8.2015
ROCKWOOL, a.s.

Unikátní dřevostavba postavená formou sendvičové konstrukce v obci Trnovo na Slovensku je založená na kombinaci dřevěného skeletu, jejího zpevnění deskami a izolaci z kamenné vlny ROCKWOOL. Dům lze vytápět pouze s využitím rekuperace doplněné teplovodním ohřívačem. Tato dřevostavba odpovídá požadavkům německé směrnice na pasivní domy (PHPP).

13.7.2015
doc. Ing. Antonín Lokaj, Ph.D., Ing. Kristýna Klajmonová, VŠB TU Ostrava

V příspěvku jsou prezentovány výsledky statických testů svorníkových spojů dřevěné kulatiny s vloženými ocelovými styčníkovými plechy v tahu pod úhlem k vláknům.

22.6.2015
Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., Ing. Pavel Šmíra, Ph.D., Ing. et Ing. Soňa Křivánková, Metodické pracoviště Sanace dřeva, Vědeckotechnický park profesora Lista Brno

Příspěvek prezentuje zařízení Acoustic Pack, které dokáže zaznamenávat zvuk, který larvy vydávají při požeru dřevní hmoty, a to až osmi senzory najednou v několikahodinových záznamech, pomocí kvalitního systému snímání zvukového signálu. Při detekci je zároveň možné si okamžitě poslechnout aktivitu na daném prvku v konstrukci.

16.5.2015
Vlastimil Růžička, redakce

Tradiční akce pro všechny milovníky dřeva s názvem Dřevostavby se koná pravidelně před velikonočními svátky v prostorách Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Volyni. V letošním roce přilákala mnohem více návštěvníků, diskutovalo se i v nové posluchárně.

11.5.2015
Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., Ing. Pavel Šmíra, Ph.D., Ing. et Ing. Soňa Křivánková, Metodické pracoviště Sanace dřeva, Vědeckotechnický park profesora Lista Brno

Příspěvek prezentuje diagnostickou metodu založenou na rentgenovém (RTG) zobrazení degradované dřevní hmoty. Samotná RTG technika využívá obrazových informací zpracovaných pomocí 2D rovinné transformace. Získaný rentgenový snímek je vyhodnocen ve speciálně navržených programech.

27.4.2015
Ing. Orsolya Katona, Katedra kovových a drevených konštrukcií, Stavebná fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave

Krížom lepené drevo je materiál, v ktorom sú využité dobré vlastnosti prútových prvkov vo forme plošných prvkov – dosiek a stien. Využívanie krížom lepeného dreva ako stavebného materiálu sa spopularizovalo len v nedávnej minulosti. Je plnohodnotným materiálom nosných konštrukcií obytných budov do výšky deviatich poschodí.

30.3.2015
Ing. Nizar Al-Hajjar, Centrum stavebního inženýrství a.s., pracoviště Zlín

Při posuzování tepelných hodnot dřevěných srubových a roubených stěn výpočtovou metodou použitím postupu podle ČSN 730640 část 3 a 4 dochází ke značnému rozdílu od hodnot ověřených zkušební metodou. Výpočtové metody vykazují nepříznivé hodnoty tepelného odporu roubených a srubových stěn vůči hodnotám podle zkušebních metod.

16.3.2015
Ing. Pavel Mlejnek, Ph.D., Ing. Aleš Vodička, Ing. Jan Včelák, Ph.D., ČVUT Praha a UCEEB

Článek popisuje systém senzorů sloužících pro detekci zvýšené vlhkosti ve stavebních materiálech, především dřevě. Předpokladem je zabudování sítě senzorů do konstrukčních materiálů dřevostavby a jejich připojení k monitorovací jednotce. Cílem je vyvinout sběrnicový typ senzoru vhodný pro permanentní zabudování do konstrukce již při realizaci stavby.

11.3.2015
HK-Dřestav s.r.o.

Montované panelové dřevostavby patří mezi nejoblíbenější typ nízkoenergetických domů. Jsou to budovy s dopředu připraveným rámem z dřevěných profilů, opláštěným krycími deskami s izolací. Výhodami jsou především nízká cena, rychlost výstavby a úspora energií na vytápění.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.