Náročná a velkorysá oprava historického objektu ve Škvorci
Zámek je nejstarší památkou ve Škvorci. Bývalý hrad se poprvé připomíná na konci 13. století. V dalším století byla stavba rozšířena na čtyřkřídlý hrad s palácem, kaplí a branou a kolem roku 1545 přestavěna na reprezentativní renesanční zámek. Během devadesátých let dvacátého století objekt výrazně zchátral a počátkem tohoto století byl již v kritickém stavu.
Nyní ale opět získává svoji původní krásu díky velkorysé přestavbě nového soukromého majitele, který přistoupil k rekonstrukci velmi citlivě a snažil se, ve spolupráci s památkáři a městysem Škvorec, zachovat co nejvíce původních prvků. Pro účely rekonstrukce se inspiroval dokonce i původními mapami, půdorysy a fotografiemi ze starých knih. Oprava objektu byla celkově náročná a uplatnily se při ní výrazně i materiály Knauf, a to jak na statické zesílení kleneb, pokládku a spárování mramorové dlažby v interiéru, tak i na opravu spárování starého mostu na hlavní příjezdové cestě do zámku.
Materiály řady Knauf Tiefbau Sanierung se uplatnily na opravě spár starého kamenného mostu na hlavní příjezdové cestě do zámku. Nejdříve bylo třeba spáry očistit celoplošně vodou, která z nich důkladně odstranila nečistoty a prach (očištěný podklad musí vykazovat souvislou soudržnost minimálně 1,5 Mpa). Do takto připraveného povrchu se nanesla reprofilační malta Knauf TS 220 za použití nerezového hladítka či špachtle. Po jejím vyschnutí (cca 48 hodin) šlo aplikovat minerální spárovací maltu Knauf TS 540 pro finální opravy v hloubce do 10 mm. Tato spárovací a opravná malta s výrazně omezeným smrštěním a vodotěsností 80 % je mrazuvzdorná a odolná proti působení povětrnostních vlivů.
Torkrety na zámeckých klenbách
Během rekonstrukce bylo nutné přistoupit i ke statickému zesílení kleneb v interiéru. Důvodem byla odhalená klenba v podlaží nad klenbami a nízká světlost horních místností. Klenby byly zesíleny pomocí torkretové reprofilační maltové směsi Knauf TS 425, která je určena právě pro ochranu a opravy betonových konstrukcí vystavených statickému a dynamickému namáhání. Mokrý torkret Knauf TS 425 byl strojně aplikován na podhledy klenby na mechanicky přikotvenou kari síť v celkové tloušťce cca 60 mm (tl. 8 až 25 mm na jednu vrstvu).
Mramorová dlažba a její lepení
Podlaha je velmi důležitý, praktický, ale i estetický prvek interiéru. Proto nebylo při její pokládce ponecháno nic náhodě. Do zámku byla zvolena černá i světlá mramorová dlažba. Šlo o to, vybrat na lepení této dlažby nejvhodnější lepidlo, které bude nejen perfektně držet, ale bude vhodné pro bílý mramor. Po konzultaci s techniky Knaufu bylo nakonec zvoleno lepidlo Flexkleber Weiss. Jedná se o mrazuvzdorné cementové lepidlo bílé barvy, které je, mimo jiné, speciálně určeno pro lepení desek z přírodního a umělého bílého kamene i mramoru, protože zamezuje tvorbě „šedého“ zakalení povrchu. Je vhodné pro vnitřní i venkovní použití. Pro tento typ dlažby je jako spárovací hmota vhodná Knauf Fugenbunt nebo speciální pružná spárovací hmota s perlovým efektem, Knauf Marmor-&Granit-Fuge.
6 Spárování dlažby se doporučuje po 2–3 dnech spárovací hmotou Knauf Marmor Granit Fuge nebo Knauf Fugenbunt
Rekonstrukce historických objektů je velmi náročná práce, která se bez opravdu kvalitních materiálů, jež musí splnit celou řadu specifických podmínek, neobejde. Můžeme jen konstatovat, že materiály Knauf se úkolu „ujaly“ v duchu firemní filozofie systematicky a splnily úkol se ctí.
Společnost KNAUF Praha s.r.o. působí na českém stavebním trhu od roku 1991. Je jedním z nejvýznamnějších výrobců stavebních materiálů v oblasti sádrokartonových produktů a systémů. Značka Knauf je vždy spojována s vysokou kvalitou a nadstandardním ...