Nezávislá mezinárodní porota organizace iF International Forum Design GmbH rozhodla! Společnost Schüco si opět po roce odnáší dvě prestižní ceny za design.
Na začátku března se sjely naděje klempířského řemesla do Stochova, aby si vzájemně porovnaly dovednosti v tomto oboru. Žáci 2. a 3. ročníků v oboru klempíř z pěti středních odborných učilišť se zúčastnili soutěže, již každoročně pořádá Cech klempířů, pokrývačů a tesařů. Letošní 20. ročník opět materiálně podpořila společnost PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.
Recenzovaný Výpočty součinitelů prostupu tepla Ucw lehkých obvodových plášťů patří mezi složitější tepelnětechnické výpočty konstrukcí ve stavebnictví. Vzhledem k trendu stále se zvětšujících prosklených ploch na obálce budovy mají lehké obvodové pláště výrazný vliv na tepelné chování budov a v neposlední řadě také na splňování požadavků na energetickou náročnost budov.
Z posledních projektů, na kterých se podílela významná britská architekta iráckého původu Zaha Hadid, byl mezi prvními dokončen Port House v Antverpách. Vertikální nástavba s renovací a přeměnou bývalé požární stanice v moderní hlavní sídlo úřadu antverpského přístavu spojuje staré s novým a je dalece viditelným symbolem budoucnosti námořního obchodu.
V sortimentu fasádních zateplovacích systémů stavební chemie Ceresit (Henkel ČR) se na jaře 2017 objevila první z klíčových novinek - výrazné rozšíření barevného spektra odstínů Ceresit Colours of Nature. Inovované spektrum nese označení Colours of Nature (CON) Systém pro Architekty a současnou nabídku 211 barev rozšiřuje až na 511.
Již podevatenácté se v květnu na Štrbském Plese uskuteční konference Tepelná ochrana budov, tentokrát s podtitulem Quo Vadis tepelná ochrana budov. Tradiční vrcholné setkání odborníků z oboru tepelné ochrany proběhne 25. a 26. května. Odborné garance a moderování konference se jako vždy ujímají prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., a Ing. Jiří Šála, CSc.
Tisíce návštěvníků se po dvou letech opět potkaly s významnými vystavovateli stavebních materiálů. Mnichovský veletrh BAU 2017 byl tradičně velkolepý. Třeba na stánku německého výrobce systémů pro opláštění budov společnosti Schüco se v jednom okamžiku dokázalo nashromáždit až tisíc zájemců o fasády, okna, dveře a posuvy.
Recenzovaný Sklo jako součást stavby se na moderních i historických budovách vyskytuje v různých formách, ať už jako výplň otvorů nebo jako aplikace na povrchu stavby. Jeho přítomnost je proto nutné zohlednit při sanačních zásazích. Mechanické metody čištění skla, konkrétně pomocí abrazivních materiálů, nejsou v restaurátorské praxi příliš běžné. Přesto byly využity při posledním zásahu na mozaice Posledního soudu na katedrále Sv. Víta v Praze. V příspěvku je diskutováno, zda je vhodné opakovaně používat techniku otryskávání povrchu skla za účelem jeho čištění/odstranění korozních vrstev z povrchu skla.
Zateplení fasády domu kontaktním způsobem pomocí izolace z kamenné vlny ROCKWOOL přináší ekonomické úspory a je šetrné k životnímu prostředí. Na druhé straně existují různé vnější vlivy, které mohou celou investici do zateplení znehodnotit. Je proto nutné zohlednit třeba i výběr správné omítky nebo působení klimatických vlivů, plísní a řas. Dobrým pomocníkem může být i využití termovize.
Zateplenie fasády domu kontaktným spôsobom izoláciou z kamennej vlny ROCKWOOL na jednej strane prináša finančné úspory a je šetrné k životnému prostrediu. Na strane druhej, existujú rôzne vonkajšie vplyvy, ktoré môžu celú investíciu do zateplenia znehodnotiť. Preto je pred zatepľovaním nutné okrem iného zohľadniť napríklad aj výber správnej omietky či pôsobenie vplyvov počasia, plesní a rias. Dobrým pomocníkom môže byť napríklad využitie termovízie.
Skupina Saint-Gobain, globální lídr na trzích udržitelného bydlení pořádá již pátou sérii odborných seminářů pro projektanty, architekty, stavební firmy a ostatní profesionály ve stavebnictví. Semináře se v roce 2017 zaměří na problémy na stavbách z pohledu projektanta, způsobené zejména nepochopením projektu nebo případně nevhodným provedením projektové dokumentace.
Recenzovaný Odstraňování nežádoucího materiálu z povrchu historických artefaktů je jednou z nejdůležitějších a současně nejchoulostivějších operací při restaurování kulturního dědictví. Obecný termín „nežádoucí materiál“ označuje celou skupinu látek, které se nacházejí na povrchu uměleckých děl v důsledku přirozeného stárnutí a vlivu okolního prostředí, mimořádných událostí, jako jsou povodně a jiné živelné pohromy, chybných nebo dožilých restaurátorských zásahů nebo dokonce i v důsledku úmyslu umělce, jako jsou politury, které s časem degradují a tmavnou a je třeba je periodicky obnovovat. Přes zdánlivou jednoduchost je čištění velmi náročným úkolem pro restaurátory i vědce a technology.
Na konferenci Požární bezpečnost staveb představil Ing. Miroslav Nyč ze společnosti Knauf tři základní produkty s požární odolností do 180 minut určených k požárnímu řešení staveb a interiérů. Podělil se o reference a zkušenosti s pasivní ochranou konstrukcí protipožárními omítkami v exteriéru i interiéru a prezentoval mimo jiné i vhodné desky nikoli na bázi sádry
ISOVER vydal souhrnný sborník již 3 vydaných jednotlivých Katalogů tepelných vazeb. Sborník obsahuje celkem 126 konstrukčních detailů pro vnější stěny, střešní konstrukce a spodní stavbu. Všechny detaily jsou ve třech odlišných nosných systémech - keramické zdivo, zdivo z vápenopískových cihel a dřevostavba.