Přestavba bytového domu v Bordeaux – vítěz letošní Ceny Miese van der Rohe
Transformace 530 bytů – Grand Parc Bordeaux za pouhých 12–16 dní na byt. Prefabrikované moduly, rychle stavěné jako lešení před budovou, umožnily navýšení hloubky bytu o 3,80 m a rekonstrukce zásadně zvýšila komfort bydlení.
středa 11. listopadu 2020 v Praze
pro družstva, SVJ, správce, techniky a projektanty
Přestavba 530 bytů v komplexu Grand Parc ve francouzském Bordeaux
10. 4. 2020 vyhlásily Evropská komise a Nadace Miese van der Rohe vítěze Ceny Evropské unie pro současnou architekturu - Cenu Miese van der Rohe 2019. Vítězem se stala Přestavba 530 bytů v komplexu Grand Parc ve francouzském Bordeaux od architektonických ateliérů Lacaton & Vassal architectes, Frédéric Druot Architecture a Christophe Hutin Architecture. Investorem byla veřejná městská společnost Aquitanis.
Dosažení kvalitního bydlení okamžitě, velkorysým, ekonomickým a udržitelným způsobem
Návrh nezasahuje do vnitřních konstrukcí objektu, schodiště nebo podlah, ale podstatou je přístavba a rozšíření, které jsou dostatečně velké, aby mohly být plně využity. Uvnitř bytů byla provedena pouze rekonstrukce zařízení nebo povrchové úpravy.
Navýšení hloubky o 3,80 m výrazně rozšiřuje bytový prostor k využití. Spolu s velkými prosklenými posuvnými dveřmi, které spojují každou místnost se zimní zahradou a nabízejí, stejně jako v domě, příjemný soukromý polo venkovní prostor.
Technické řešení
Řešení je výhodné i z hlediska energetického konceptu objektu, protože přidané zimní zahrady fungují jako pasivní solární kolektory.
Aby se zkrátila doba výstavby, používá konstrukce prefabrikované moduly, rychle stavěné jako lešení před budovou. Pro novou přístavbu byly provedeny betonové základy, pro další konstrukce byly již využity prefabrikáty. Prefabrikované desky a sloupy jsou transportovány na místo a zvedány do polohy jeřábem, aby vytvořily volně stojící strukturu.
Původní okna byla odstraněna specifickým zásahem s ohledem na těsnění kontaminovaná azbestem. Původní betonové parapety byly odstraněny a interiéry se otevřely od podlahy ke stropu. V místě původní obvodové konstrukce jsou posuvné dveře s dvojitým zasklením a ošetřením tepelných mostů.
Na druhé straně je lehká fasáda z průhledných vlnitých polykarbonátových panelů a skla v hliníkových rámech a vybavena reflexními slunečními clonami. Balkony mají prosklené zábradlí.
Správné plánování a rozvržení staveniště umožnilo realizaci za pouhých 12–16 dní na byt: půl dne pro pokládku betonové desky, 2 dny pro přizpůsobení staré fasády, 2 dny pro umístění nové fasády a 8–12 dní na renovaci interiérů.
Transformace 530 bytů – Grand Parc Bordeaux – technické řešení podrobně
Nová zimní zahrada v Grand Parc Bordeaux
Cenu Miese van der Rohe uděluje každé dva roky Evropská unie a nadace nesoucí jméno průkopníka moderní architektury, který je mimo jiné autorem brněnské vily Tugendhat. K ceně Miese van der Rohe patří i odměna 60.000 eur (asi 1,5 milionu Kč), udělována je i zvláštní cena pro začínající architekty, spojená s odměnou 20.000 eur (asi 520.000 Kč).
Cena byla poprvé vyhlášena v roce 1988. Česká republika se soutěže účastní od roku 1997, žádný český projekt ale cenu dosud nezískal.
Architektura je pomalý proces, který se přizpůsobuje sociálním, politickým a ekonomickým změnám
Cena EU Mies Award bere toto prohlášení v úvahu a sleduje následující cíle:
- uznat a ocenit vynikající evropskou architekturu z koncepčního, sociálního, kulturního, technického a konstruktivního hlediska
- zdůraznit evropské město jako model udržitelně inteligentního města, které přispívá k udržitelnému evropskému hospodářství
- podporovat nadnárodní architektonické komise v celé Evropě i v zahraničí
- zvýšit zapojení architektonických odborníků z členských států EU a zemí, které uzavírají dohodu s EU
- kultivovat budoucí klienty a developery
- najít obchodní příležitosti na širším globálním trhu
- zdůraznit zapojení Evropské unie do podpory architektury jako důležitého prvku, který odráží rozmanitost evropského architektonického projevu a jeho úlohu sjednocujícího prvku pro definování společné evropské kultury.
Cíle ceny jsou zaměřeny na podporu a porozumění významu kvality a odrážející složitost vlastního významu architektury z hlediska technologických, konstrukčních, sociálních, ekonomických, kulturních a estetických úspěchů.
Význam architektury – spojený se stavebním trhem – má sociální dopad a přenáší kulturní poselství. Kvalita se tedy týká univerzálních hodnot generických budov, nezávislých na jejich programech: podstata věcí spíše než jejich formální hodnoty.
středa 11. listopadu 2020 v Praze
pro družstva, SVJ, správce, techniky a projektanty