Uspořádání briefingu o nízkoenergetickém stavění, představení odborné publikace pro projektanty a zisk ocenění za provedení. To vše si připsala na svoje konto společnost Wienerberger na veletrhu IBF 2010.
Dnes by mělo být zcela běžné, současně s rekonstrukcí fyzického stavu budovy provést i rekonstrukci energetickou. Čili snížit energetickou náročnost budovy na přijatelnou mez. Při rekonstrukci domu v Prostějovičkách jsme si stanovili limity spotřeby tepla, které se nám jevily jako cenově přijatelné řešení.
Společnost QPOR a.s. v roce 2009 uvedla na trh tvárnici s vylepšenými tepelně-izolačními vlastnostmi. PORFIX Plus je nový výrobek, který obsahuje o 20 % větší podíl vzduchových pórů a je předurčen ke zdění obvodových stěn s vysokými nároky na tepelně-izolační vlastnosti. Má široké využití - od rodinných a bytových domů až po průmyslové stavby. Objemová hmotnost materiálu je 420 kg/m3 při součiniteli tepelné vodivosti λ = 0,089 W/m.K.
V posledních letech je stále diskutovaná otázka, jak výrazně je ovlivněn součinitel prostupu tepla transparentního prvku ve vztahu k použitému typu zasklívacího rámečku (profilu). Na trhu jsou k dispozici v zásadě dva typy plastových rámečků a rámečky nerezové (místo hliníkových) se spoustou protichůdných odborných názorů o jejich kvalitě a parametrech.
Rychlá výstavba, pohodlné, ekologické, energeticky úsporné a finančně dostupné bydlení - to jsou trumfy, s nimiž do hry vstupuje nový stavební systém, který si můžete na vlastní oči prohlédnout v podobě vzorového domu Alexander od firmy BAHAL ČR, který byl veřejnosti zpřístupněn v říjnu roku 2009 v Líbeznicích.
Na přání zákazníků přichází společnost Fronius na fotovoltaický trh s novou produktovou řadou střídačů. Nese jméno Fronius IG TL a jedná se o první beztransformátorové střídače se sériovou kontrolou systému. Perfektně se hodí zejména pro FV systémy na rodinných domech nebo i pro instalace na zemědělských a průmyslových objektech. Díky svým technickým parametrům patří bezesporu k absolutní špičce trhu.
Od 1. 10. 2009 platí na Slovensku nová vyhláška č. 311/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výpočte energetickej hospodárnosti budov a obsah energetického certifikátu. Je záväzným dokumentom vyplvývajúcim zo zákona č. 555/2005 Z. z., v ktorom je implementovaná smernica 2002/91/ES o energetickej hospodárnosti budov.
Článek je prvním ze série článků o výsledcích výzkumného projektu zaměřeného na hledání efektivních úsporných opatření pro snižování energetické náročnosti panelových budov a na snižování environmentální zátěže jejich provozu.
Od roku 2000 platí norma ČSN EN ISO 13370 Tepelné chování budov - Přenos tepla zeminou - Výpočtové metody, která až do roku 2008 souběžně s normou ČSN 06 0210 sloužila k hodnocení podlahových konstrukcí objektů na zemině. Použití ISO normy přináší zcela nové principy konstruování, diametrálně odlišné od po několik desetiletí používaných konstrukčních zásad a doporučení.
Parametrické studie a citlivostní analýzy, aplikované na výpočet potřeby tepla na vytápění, ukazují, že se pasivní solární zisky u dobře zateplených budov projevují jako velmi významný, ale zároveň poměrně nevyzpytatelný a obtížně definovatelný zdroj. Jde o hodnotu proměnlivou a do značné míry nespolehlivou.
V českém tisku můžeme pozorovat výrazně vyšší frekvenci výrazů jako je pasivní dům, energeticky úsporná výstavba, zejména ve spojení s dotačním programem Zelená úsporám. Stále ale platí, že realizovaných domů v pasivním standardu je velmi málo, navíc u některých takto označovaných domů mohou být jistě i pochyby o skutečných vlastnostech. Nejbližší období ukáže, jak reálný je požadavek Evropského parlamentu zavést pasivní domy jako běžný standard novostaveb. Spíše než o technický problém se zřejmě jedná o problém společenský, problém připravenosti odborníků, akceptování veřejností apod.
Šetrnost budov se dnes stala trendem, je však potřeba uvědomit si, že environmentálně šetrná architektura není pouze módním výstřelkem, nýbrž by se měla stát podmínkou pro každou novou stavbu. Objekty Národního divadla jsou příkladem, že i technologie z dob minulých je možno upravit podle zásad šetrných budov.