logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Energetická náročnost budov
Archiv článků od 24.3.2008 do 16.3.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

16.3.2009
Ing. Jaroslav Šafránek, CSc., Centrum stavebního inženýrství a.s. Praha

Výplně otvorů jsou a budou z hlediska hodnocení energetické náročnosti budovy vždy konstrukcemi, kterými teplo nejsnadněji uniká. Zatímco se požadavky na tepelně technické vlastnosti u plných konstrukcí zvýšily za období od roku 1964, kdy vstoupila v platnost ČSN 73 0540 cca 5x, u výplní otvorů to je pouze cca 2x. Výplně otvorů nepředstavují pouze zdroj tepelných ztrát. Okna a dveře v budově mají řadu dalších nezastupitelných funkcí, které nelze zajistit jinými typy konstrukcí.

9.3.2009
Dr. Ing. Petr FISCHER, Edwards & Zuck International, s.r.o.

V souvislosti se zaváděním hodnocení energetické náročnosti budov, která vyjadřuje celkovou roční potřebu energie v budovách, je vhodné mít pro různé typy budov referenční hodnoty, kterými lze výpočtem stanovenou energetickou náročnost ověřit. V příspěvku jsou přehledně zpracovány výsledky víceletých fakturačních měření odběru tepelné energie v různých typech objektů a provozů občanské výstavby.

23.2.2009
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT, prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT Fakulta stavební, Katedra konstrukcí pozemních

Oba autoři se dohodli na tom, že je vhodné rozdělit rozsáhlý komplex norem pro energetické výpočty na dva samostatné soubory (1.soubor norem - stavební, 2.soubor norem - energetické systémy budov). V českém prostředí jde patrně o první pokus utřídění technických norem s tímto zaměřením.

26.1.2009
Václav Sigmund, student VUT FAST v Brně, zaměstnanec IMOS Brno, a.s. - středisko HSV VI

Záměrem investora bylo realizovat rekonstrukci šesti panelových bytových domů o třech vchodech, jednom podzemním a čtyřech nadzemních podlažích typu T06 B v městské části Brno - Slatina tak, aby splňovaly požadavky na tepelnou ochranu budov dle ČSN EN 73 0540. Hlavní důraz byl tedy kladen na snížení spotřeby tepelné energie.

22.12.2008
redakce

Budova Nordica Ostrava je podle výpočtu provedeného týmem prof. Kabele na katedře TZB stavební fakulty ČVUT v Praze pomocí NKN (národní kalkulační nástroj) o 30 % pod požadovanou hodnotou standardů, které jsou v ČR požadovány. Parametry pro certifikát Evropské komise Green Building, které budova splnila s rezervou, požadují minimálně 25 %.

17.12.2008

79 % dotazovaných v ČR se domnívá, že ekologicky zodpovědná budova by měla mít sníženou spotřebu energie. 59 % respondentů v ČR se domnívá, že ekologická deklarace (jako certifikace GreenBuilding) by byla zajímavá jako záruka kvality pro jejich budoucí kancelářské prostory.

27.10.2008
Ing. Roman Šubrt, Sdružení Energy Consulting

Požadavky normy na tepelné izolace a tepelné mosty jsou neustále diskutované téma. Od 1.1.2009 bude toto téma ještě diskutovanější, neboť bude potřeba ke každému projektu pro stavební povolení přiložit Průkaz energetické náročnosti budovy. Nově vydaná kniha je souhrnem řešení nejběžnějších tepelných mostů.

22.9.2008
prof. Ing. Jan Tywoniak, ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Určit jednoznačně potřebu tepla na vytápění nízkoenergetických a pasivních domů v kWh/(m2a) byl dosud problém. Nebylo jasné, jak určit tepelné ztráty a zisky, jaký objem a podlahovou plochu uvažovat. Proto vznikla jednotná metodika výpočtu alespoň pro rodinné bydlení.

1.9.2008
Redakce TZB-info - Ing. Josef Knob

Recenzovaný Spotřebu energie ve formě elektřiny lze do značné míry snížit, ale protože spotřeba elektřiny se výrazně liší podle druhu spotřebiče a jeho skutečného využití, je třeba udělat rozbor provozu budovy a jednotlivých spotřebičů. Také je podstatné, co se dále děje s odpadním teplem elektrických spotřebičů.

18.8.2008
Ing. Tomáš Voříšek, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

K výraznějšímu snížení spotřeby elektřiny jako nejdražší a nejušlechtilejší energie nestačí pouze výměna elektrospotřebičů za úspornější, je nutný komplexní přístup i z hlediska měření spotřeby, účelnosti a komfortu elektrických zařízení.

14.7.2008
Ing. Miroslav Urban, prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Daniel Adamovský, PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., ČVUT v Praze, Stavební fakulta, katedra TZB

Hodnocení energetické náročnosti budov podle platné legislativy budou v ČR podléhat téměř všechny nové budovy od 1. ledna 2009. Článek uvádí základní podrobnosti principu přístupu k úkolu zpracování hodnocení energetické náročnosti budovy pro polyfunkční objekt.

7.7.2008
Doc. Zbyněk Svoboda

Vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č.148/2007 Sb. a výpočet energetické náročnosti budov patří v poslední době k velmi diskutovaným tématům, a to nejen na tomto webu. Není divu - předložení průkazu energetické náročnosti budovy začíná být často požadováno již dnes, a to je teprve začátek, protože od ledna 2009 začne být zpracování energetického průkazu zcela běžnou součástí většiny projektů.

2.6.2008
Jiří Beranovský, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Petr Vogel, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Určení správné kombinace akumulační schopnosti budovy, stupně prosklení a orientace oken je cestou k optimalizaci nákladů na vytápění a chlazení.

21.4.2008
Jiří Šála, ŠÁLA - MODI Praha

Obálka budovy musí splňovat normové požadavky jak u jednotlivých obvodových konstrukcí, tak i celkové průměrné hodnoty.

7.4.2008
Ing. Katarína Knížová, Ing. Martin Kováč, Technická univerzita v Košiciach, Stavebná fakulta, Ústav budov a prostredia, Katedra teórie a techniky prostredia budov

Pre vyčíslení celkovej potreby energie pre systém prípravy teplej vody, musíme stanoviť potrebu základnej energie na ohrev potrebného objemu vody na požadovanú hodnotu, vrátane stratovej energie v zdroji tepla, v zásobníkoch teplej vody, v distribučnej sústave a potreby energie, ktorú treba dodať v čase medzi otvorením výtoku a dosiahnutím požadovanej teploty vody.

25.3.2008
Ing. Miroslav Urban, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov, České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

Recenzovaný Úvod do problematiky je doplněn důsledky konstatování, že spotřeba energie na přípravu TV je rozhodující. Roční potřeba teplé vody musí být podložený, obhajitelný a technicky správný údaj. Článek obsahuje přednášku doplněnou přepisem zvukového záznamu.

24.3.2008
Ing. Miroslav Urban, prof.Ing.Karel Kabele, CSc., Ing. Daniel Adamovský, PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., Ing. Roman Musil, ČVUT v Praze, Stavební fakulta, katedra TZB

Poslední ze série článků týkající se problematiky nového způsobu hodnocení energetické náročnosti budov (dále "ENB") bude zaměřen na zástupce panelové výstavby. Pro tento typ objektu bude vzhledem k plánované rekonstrukci od 1. ledna 2009 vyžadován průkaz energetické náročnosti budovy podle vyhlášky 148/2007 Sb. Panelový dům disponuje energetickým auditem, na jehož základě (doporučení) městská část provede jeho rekonstrukci. Článek věcně přibližuje nový způsob hodnocení energetické náročnosti budov jak z pohledu filosofie výpočtu, tak z pohledu jeho praktického provádění vzhledem k rozsahu prací a jejich náročnosti.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.