logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Energetická náročnost budov
Archiv článků od 30.5.2009 do 26.8.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.8.2009
redakce

Článek přináší pohled na aktuální cenovou situaci na trhu s palivy v polovině roku 2009. Kromě reprezentativního přehledu cen členěných podle druhu paliva jsou v článku uvedeny některé „záludnosti“, na které je třeba při objektivním posuzování cenových relací brát zřetel.

17.8.2009
Ing. Jiří Šála, CSc, ŠÁLA-MODI Praha

S trendem nízkoenergetických a pasivních budov narůstá potřeba uvažovat o prostupu tepla mnohem přesněji. Zcela běžně se již do výpočtu zahrnuje detailní konstrukční řešení rámů a zasklení, včetně podrobností osazení okraje zasklívací jednotky a v rámci rámu i detailní řešení dutin a těsnicích prvků funkční spáry mezi rámem křídla a okna. To však reálně platí jen pro stanovení vlastností okna podle ČSN EN ISO 10077-1 [1] při jeho certifikaci autorizovanými osobami. A jak to vypadá v běžné praxi?

17.8.2009
Ing. Peter Kapalo, PhD., Technická univerzita v Košiciach, Stavebná fakulta, Ústav budov a prostredia

V príspevku sa zaoberám vplyvom podlahovej plochy rodinného domu na energiu dodanej teplej vode. Vzájomne porovnávam tri metódy výpočtu a zároveň jednu z nich použijem pri výpočte dodanej energie pre systém prípravy teplej vody, pomocou ktorej je určená energetická trieda pre miesto spotreby - teplá voda.

10.8.2009
Prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., Fakulta stavební ČVUT v Praze

Dřevostavby obhájí dosavadní náskok jen díky dalšímu a systematickému zlepšování svých vlastností. S tím do určité míry souvisejí způsoby výpočtového posuzování stavebně-energetické kvality. Po energetických výpočtech se však chce v podstatě nemožné - měly by být současně výstižné i rychlé, zahrnovat veškeré energetické děje v budově a přitom být použitelné všemi.

8.8.2009
doc. Dr. Ing. Zbyněk Svoboda, FSv ČVUT v Praze

Stranou debat o dotačním programu Zelená úsporám nezůstávají ani autorizovaní inženýři, kteří mohou zpracovávat dokumentaci a energetické výpočty. Přestože se pro účely zpracování žádostí metodika výpočtu energetické náročnosti rodinných a bytových domů hodně zjednodušila, stále se jedná o dosti komplikovaný výpočet, vycházející z řady evropských norem. Zdaleka nejefektivnější je proto použít některý z nabízených specializovaných programů...

3.8.2009
Ing. Petr Zahradník, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

S otevřením dotačního programu Zelená úsporám a jeho variantních přístupů k hodnocení budovy vyvstává mnoho otázek, a to zejména v oblasti zateplování a výměny výplní otvorů. V následujícím příspěvku se věnujme hlavní oblasti podpory, kterou je část A. Úspora energie na vytápění.

28.7.2009
Raiffeisen stavební spořitelna a.s.

Nová ekologická kampaň RSTS přináší výhodné Zelené úvěry na financování úsporných řešení, mimořádný bonus 3.000,- Kč, slevovou kartu Více domova a další výhody pro všechny, kdo chtějí šetřit přírodu i svou kapsu. Akce platí do 31.12.2009.

4.7.2009
Xella CZ, s.r.o.

Každý to máme nastaveno trochu jinak. Někdo potřebuje ke spokojenosti bludiště chodeb, hal a rozlehlých místností, pro jiného je důležitý útulný a teplý interiér, někdo preferuje hlavně kontakt se zahradou a okolní přírodou. Málokdo si ale uvědomuje, jak často a jak výrazně se naše potřeby ve vztahu k bydlení mění. A tak kolem nás stále přibývají dvougenerační vily, jejichž majitelé si dokonale naplánovali, kde bude za třicet let bydlet dcera s budoucím zeťákem.

26.6.2009
Xella CZ, s.r.o.

Získat osobní praktickou zkušenost s pasivním domem mohl u nás zatím jen málokdo, o to méně se daří tyto zkušenosti zprostředkovat široké veřejnosti. Zajímavým počinem v tomto směru je výstavba vzorového pasivního domu v Plzni Božkově, který má sloužit jako školicí a předváděcí centrum pro širokou veřejnost.

22.6.2009
Ing. Jaromír Kovář, Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR

Vlády vyspělých zemí, stejně jako orgány EU, nechaly zpracovat studie, z nichž bylo patrné, že jedním z hlavních zdrojů úspor energií je výstavba. Podívejme se podrobněji do některých zemí.

15.6.2009
Ing.arch. Miloš Solař, NPÚ - ústřední pracoviště

V rámci programu Zelená úsporám jsme oslovili několik vědeckých pracovníků fakult a institucí, aby se vyjádřili k dotačnímu programu a zhodnotili jeho klady a nedostatky.Tentokrát o památkově chráněných objektech.

13.6.2009
FENIX Trading s.r.o.

Podívejte se na další referenční stavbu společnosti Fenix - jde o rodinný dům od RD Rýmařov, který je kompletně vybaven elektrickým přímotopným vytápěním.

9.6.2009
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o., Ing. Lubomír Čepek

Spotřeba elektrické energie představuje největší část nákladů spojených s provozováním čerpadla a ve většině případů tvoří více než 85% celkových nákladů spojených s vlastnictvím čerpadel. Proto je stále více kladen důraz na energetickou náročnost čerpadel. Pro rychlé a snadné odlišení energeticky úsporných čerpadel od čerpadel méně energeticky účinných se podle typu čerpadel používají různé způsoby jejich označování.

8.6.2009
Prof. Ing. Jiří Vaverka, DrSc., FA VUT Brno

Příspěvek se zabývá legislativním rámcem naplnění vyhlášky č. 499/2006 Sb. ve vztahu k zákonu č. 406/2006 o hospodaření s energií ve smyslu znění jeho novely č. 61/2008 Sb.,s aplikací do vyhlášky.148/2007 Sb. Současně uvádí hlavní zásady a příslušný rozsah podkladů při žádosti o dotaci v rámci programu Zelená úsporám.

6.6.2009
FENIX Trading s.r.o.

Elektrické vytápění začíná být opět vnímáno jako plnohodnotný topný systém a u objektů z nízkými tepelnými ztrátami se díky výhodnému poměru pořizovacích a provozních nákladů řadí dokonce mezi nejvýhodnější. Dobrá regulovatelnost, nízký tarif pro všechny elektrospotřebiče po celý rok, relativně nízké pořizovací náklady, přitom vysoký komfort podlahového vytápění - to vše jsou důvody, proč se nad tímto systémem vážně zamyslet. Jak takový systém může vypadat, ukazují referenční objekty společnosti Fenix.

30.5.2009
FENIX Trading s.r.o.

Na elektrické vytápění je nahlíženo různě a nezřídka je doslova zatracováno jako velmi drahé. Že realita může být poněkud jiná, ukazuje dlouhodobě sledovaný panelový dům v Jeseníku, ve kterém již v roce 1994 byla bloková kotelna na tuhá paliva nahrazena elektrickými přímotopnými systémy.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.