logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Dřevěné konstrukce
Archiv článků od 18.12.2023 do 4.7.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.6.2024
Vlastimil Růžička, redakce

V souvislosti s rostoucím zájmem o dřevostavby a výrobky ze dřeva se objevuje i řada studií, které zkoumají trendy a očekávání v sektoru zpracování dřeva. Definují oblasti pro zaměření strategických investic, změnu právních předpisů a norem, směrování výzkumu; mají ambice přispět k ochraně klimatu a zajistit vyšší přidanou hodnotu lesnicko-dřevařského sektoru a dosáhnout efektivního využívání dřeva vypěstovaného v našich lesích.

Generální komisař ČR pro EXPO 2025 Ondřej Soška
25.6.2024
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Světová výstava EXPO 2025 v Ósace se otevře 13. dubna 2025, a Česká republika zde opět předvede svůj národní pavilon, který slibuje být nejen vizuálně atraktivní, ale také technologicky inovativní. V rozhovoru s generálním komisařem české účasti na EXPO 2025 v Ósace, panem Ondřejem Soškou, jsme se dozvěděli více o přípravách, architektuře a cílech českého pavilonu.

24.6.2024
prof. Ing. Antonín Lokaj, Ph.D., Ing. Pavel Dobeš, Ph.D., Ing. Marek Johanides, Ph.D., Ing. David Mikolášek, Ph.D.

Recenzovaný V laboratorních testech byly analyzovány vzorky MNC spojů dřevěných prvků namáhaných v tahu podél a kolmo k vláknům. Prvky testovaných spojů byly vyrobeny jednak z konstrukčního dřeva C24, jednak z lepeného lamelového dřeva GL24h a také z lepeného vrstveného dřeva (LVL Ultralam-R). Experimentální výsledky byly následně porovnávány s numerickým modelem v programu SCIA Engineer a s analytickým výpočtem podle platných norem.

28.5.2024
Ing. Martina Hepnerová, Foto archiv autorky

Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve, když je stavba „v suchu“ a má vyřešené statické poruchy, má smysl se pouštět do dalších oprav v interiéru.

20.5.2024
Ing. František Lužica, prof. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., Ing. Miloš Slivanský, PhD.

Recenzovaný V príspevku je popísaná analýza a návrh priestorovej veľkorozponovej drevenej konštrukcie strechy, v ktorej boli použité experimentálne overené netradičné šikmo preplátované lepené spoje nosníkov z lepeného lamelového dreva.

18.5.2024
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov oslavilo 15. května 10 let od svého otevření. Multioborové vědecké centrum pracující napříč všemi fakultami ČVUT disponuje 21 laboratořemi se 180 zaměstnanci. Díky vlastnímu vědeckému centru se ČVUT řadí mezi moderní světové univerzity. Za 10 let existence dokončilo řadu unikátních výzkumů s reálnými výstupy do praxe v udržitelném stavění a tvorbě zdravého vnitřního prostředí budov. Podívejte se na naši reportáž.

8.5.2024
Vlastimil Růžička, redakce

Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí ČVUT v Praze představila v rámci svých pravidelných seminářů novinky v normalizaci, včetně numerických návrhových výpočtů a návrhů vhodných skladeb pro nosné konstrukce. Na semináři se podrobně řešily ocelové, dřevěné a skleněné konstrukce. Nabízíme malou rekapitulaci a rozhovory s hlavními protagonisty.

6.5.2024
Vlastimil Růžička, redakce

Tradiční mezinárodní konference v jihočeské Volyni informuje odbornou veřejnost o možnostech využití dřeva ve stavebnictví, seznamuje s technickými a legislativními problémy při řešení dřevostaveb, představuje zajímavé konstrukční systémy používané v tuzemsku a v zahraničí. Nabízíme malé ohlédnutí za letošním již pětadvacátým ročníkem této populární akce.

6.5.2024
prof. Ing. Antonín Lokaj, Ph.D., Ing. Kristýna Vavrušová, Ph.D., Ing. Jozef Gocál, PhD.

Recenzovaný V příspěvku jsou představeny vybrané degradační vlivy způsobující poruchy a sníženou trvanlivost u dřevěných mostů a lávek. Jedná se především o účinky atmosférické a biologické degradace. Negativní dopady těchto vlivů na provozuschopnost a životnost dřevěných mostů a lávek lze eliminovat kvalitním návrhem a realizací vhodných stavebních opatření a pravidelnou kontrolou stavu těchto konstrukcí.

29.4.2024
Ing. Martina Hepnerová, Foto archiv autorky

V seriálu se budeme věnovat opravám starých roubených staveb, tedy domů postavených v první polovině 20. století a dříve, které mají stěny alespoň částečně tvořené dřevěnými trámy. Mnoho informací bude však využitelných i při opravách starších zděných staveb.

29.4.2024
prof. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., Ing. Tomáš Klass, PhD., Ing. Miloš Slivanský, PhD.

Recenzovaný V príspevku je popísané experimentálne meranie únosnosti krížového preplátovaného lepeného spoja dvoch nosníkov z lepeného lamelového dreva. Predstavený prípoj bol použitý v konštrukcii zastrešenia aquaparku.

doc. Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., MPA, konference Požární bezpečnost staveb 2023
2.4.2024
Ing. arch. Martina Dokoupilová, Ing. Petr Bohuslávek, doc. Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., MPA, dr. h. c.

Děkan Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB – Technické univerzity Ostrava a předseda TNK 27 Požární bezpečnost staveb doc. Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., MPA, dr. h. c., otevřel loňský ročník konference TZB-info Požární bezpečnost staveb. Vedle struktury a úkolů technické normalizační komice komentoval její pohled na přístup k navrhování dřevostaveb z hlediska požární bezpečnosti.

24.3.2024
UBM Development Czechia

Ve vyspělých státech západní Evropy je udržitelné stavebnictví ze dřeva již několik let běžnou praxí. V České republice však donedávna bránila většímu rozvoji ekologických vícepodlažních budov požární norma, která připouští dřevostavby do požární výšky 12 metrů. I když byl teoreticky možný inženýrský přístup, v praxi jej nikdo pro vyšší dřevostavby nepoužíval. Ze společně deklarované potřeby ke změně legislativních omezení vznikla vloni na jaře Platforma pro udržitelné stavebnictví ze dřeva. Zástupci členů Platformy na výročním setkání 12. března 2024 uvedli, že se za rok v této oblasti udála řada pozitivních změn. Definovali zároveň další body, jejichž naplňování vnímají, vedle legislativy, jako klíčové pro ekologičtější budoucnost českého stavebnictví a realitního trhu.

8.2.2024
Ing. Richard Milič, CSc.,

Recenzovaný Dřevo je zajímavý, z ekologického hlediska přírodní obnovitelný materiál, který má řadu předností, ale při jeho užití a ochraně nátěry musíme být velmi opatrní. Jak vybírat nátěrové hmoty na dřevo a jak se vyhnout problémům?

Zjednodušený princip přenosu zvuku přes dělící trámovou konstrukci
29.1.2024
Ing. Lubor Kalousek, Ph.D., Ing. Zuzana Fišarová, Ph.D., Ing. Zdeněk Vejpustek, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek je zaměřen na problematiku dřevěných trámových stropů a podlah zejména z období konce 19. století až 1. poloviny 20. století. V běžné stavební praxi se s těmito konstrukcemi velmi často setkáváme u obytných budov, které jsou, nebo v minulosti byly, předmětem stavebních změn. Při těchto zásazích však často nejsou respektovány základní myšlenky původního technického řešení a dochází k degradaci některých stavebně fyzikálních parametrů. V příspěvku budou popsány zásady, které byly těmto typům konstrukcí věnovány v dobových legislativních a normativních předpisech a dále v odborné literatuře. Na praktickém příkladu bude prezentováno původní historické řešení. Ve vztahu ke stavebním zásahům do historických stropních konstrukcí budou dále popsány současné legislativní a normativní předpisy, ale i vlastní příklady novodobých řešení a jejich omezení.

Příklad obvyklého řešení dřevěného trámového stopu v obytných budovách
22.1.2024
Ing. Lubor Kalousek, Ph.D., Ing. Zuzana Fišarová, Ph.D., Ing. Zdeněk Vejpustek, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek je zaměřen na problematiku dřevěných trámových stropů a podlah zejména z období konce 19. století až 1. poloviny 20. století. V běžné stavební praxi se s těmito konstrukcemi velmi často setkáváme u obytných budov, které jsou, nebo v minulosti byly, předmětem stavebních změn. Při těchto zásazích však často nejsou respektovány základní myšlenky původního technického řešení a dochází k degradaci některých stavebněfyzikálních parametrů. V příspěvku budou popsány zásady, které byly těmto typům konstrukcí věnovány v dobových legislativních a normativních předpisech a dále v odborné literatuře. Na praktickém příkladu bude prezentováno původní historické řešení. Ve vztahu ke stavebním zásahům do historických stropních konstrukcí budou dále popsány současné legislativní a normativní předpisy, ale i vlastní příklady novodobých řešení a jejich omezení.

doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., konference Požární bezpečnost staveb 2023
22.1.2024
Ing. arch. Martina Dokoupilová, Ing. Petr Bohuslávek, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.

Vícepodlažní dřevostavby jsou aktuálně velmi žádané, ale musíme je umět postavit bezpečné, znělo na konferenci Požární bezpečnost staveb. Tomuto tématu se věnovala přednáška doc. Ing. Petra Kuklíka, CSc., ve které vysvětluje, jaké konstrukční systémy připadají v úvahu, jak je navrhovat z hlediska statiky a bezpečnosti, a především jaké se chystají změny v přístupu k navrhování těchto budov. Přednášku si poslechněte exkluzivně na estav.tv.

Ing. arch. Pavel Tomek, projektový manager Skanska Residential a.s., konference Požární bezpečnost staveb 2023
15.1.2024
Ing. arch. Martina Dokoupilová, Ing. Petr Bohuslávek

Rezidenční bytový dům Radlický dřevák je součástí developerského projektu Skanska Residential. Nosná konstrukce 4podlažní dřevostavby bude z CLT panelů. Celý projekt včetně řešení jeho požární bezpečnosti představil na konferenci Požární bezpečnost staveb Ing. arch. Pavel Tomek, projektový manager Skanska Residential a.s. Poslechněte si celou přednášku v exkluzivním záznamu na ESTAV.tv.

18.12.2023
Ing. Martin Hataj, Ph.D., Ing. Jan Pošta, Ph.D., Ing. Pavla Novotná

Recenzovaný V rámci řešení projektu „Prefabrikovaný recyklovatelný rámový stavební systém na bázi dřeva“ je vyvíjen nový stavební systém, jehož hlavní nosné prvky tvoří tuhé rámy z materiálu na bázi dřeva. Hlavním řešitelem uvedeného projektu je společnost ecokit s.r.o. a spoluřešitelem UCEEB ČVUT. Tento článek představuje vývoj nosné konstrukce rámového systému.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.