Cílem novely je řešení situace, kdy většina revizních techniků v dané oblasti kvalifikace využívá povolenou výjimku z požadovaného vzdělání. Podobně je to u vyhrazených technických plynových, tlakových a elektro zařízení.
Přinášíme vám přehled hlavních změn týkající se novely NV č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů. Účinnost je od 1. 1. 2024 a novelou je NV č. 330/2023 Sb. Novela přináší změny v oblasti zátěže teplem a chladem, bezpečnostních přestávek, zavádí hygienické limity pro ruční manipulaci s břemeny se zohledněním pracovní polohy, osvětlení.
V rámci Týdne vědy a inovací pro praxi a životní prostředí nám zástupci Výzkumného ústavu bezpečnosti práce představili projekt, jehož výstupem jsou metodické a koncepční materiály, které si kladou za cíl napomoci k zajištění vyšší bezpečnosti na stavbě i mimo ní. Týká se to podniků, laboratoří, skladů, staveb i provozů, kde se pracuje s nebezpečnými chemickými látkami.
Každý podnikatelský subjekt je povinen zajistit požární ochranu pro svůj provoz. Přísnější podmínky pak platí pro provozy se zvýšeným a vysokým požárním nebezpečím. Níže se dozvíte, co je potřeba zajišťovat a také jak často. Podrobněji popisujeme i preventivní požární prohlídky, které průběžně kontrolují dodržování požární ochrany v praxi.
Recenzovaný Příspěvek informuje o výsledcích testů účinnosti specifických aplikačních metod sanace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí staveb, jejichž rozsah a nabídka se významně rozšířily v souvislosti s epidemií SARS-CoV-2. Testy byly zaměřeny na nejčetněji nabízené postupy tj. na použití otevřených a uzavřených (čističky vzduchu) zdrojů UV-C záření, fumigaci (použití biocidních látek) a ozonizaci. Zvláštní pozornost je věnována naplnění dikce souvisejících zákonů a předpisů EU a dodržování bezpečnostních zásad při aplikaci těchto postupů v pracovním i komunálním prostředí. Uvádíme i příklady četně se vyskytujících problémů a nedostatků při aplikaci těchto technologií.
Všechny podnikatelské provozy musí zajišťovat systém bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a nezávisle na typu provozu musí opravdu každý provádět roční prověrku BOZP. Ta zahrnuje sérii kroků, díky kterým proběhne kontrola celého provozu, od dokumentace po uplatňování opatření v praxi. Závěrem pak je celkový dohled nad správností vedení BOZP v dané firmě.
Nařízením vlády č. 195/2021 Sb. bylo novelizováno NV č. 361/2007 Sb. Jedná se o jeden z velmi důležitých předpisů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Předpis nabývá účinnosti v různých bodech postupně, a to až do 12. 7. 2027. Podívejte se na přehled změn.
Navrhování výškových dřevostaveb se začíná prosazovat i v České republice. Ve fázi přípravy nebo realizace je několik bytových domů. S poptávkou sílí i odborná debata o podobě předpisů pro navrhování. U vyšších budov na bázi dřeva se v případě nosné konstrukce často jedná o kombinaci s železobetonem a s nehořlavými materiály. Druhý fenomén, který je pro stavebnictví i hasiče aktuální, je elektromobilita. Jak se hasí elektromobil v podzemních garážích? A jaké jsou představy o zajištění bezpečnosti evakuace a zásahu v hromadných garážích? Odpovědi přinesla konference Požární bezpečnost staveb 2023, kterou pořádal portál TZB-info.
Kontroly správních orgánů probíhají téměř na denní bázi, a to ať předem ohlášené či nikoliv. Proto je vhodné mít oblast BOZP i požární ochrany řádně zajištěnou. Běžně se kontroluje široká oblast této problematiky, od provádění lékařských prohlídek, přes vyšetřování pracovních úrazů nebo kategorizace práce až po revize zařízení. Jednotlivým problematikám je věnována série článků na blogu společnosti BEPRA profi.
V roce 2023 došlo k legislativním změnám v oblasti pracovně-lékařských prohlídek. Cílem bylo zjednodušení byrokratického systému, avšak změny vnesly do praxe určité spekulace a nejasnosti. Pro kategorii práce 1 a 2 byla zrušena povinnost periodických lékařských prohlídek, stejně jako povinnost mimořádných prohlídek pro ženy po mateřské či rodičovské dovolené. Změny se dotkly také obsahu lékařských posudků o zdravotní způsobilosti.
Novela Zákoníku práce, která vyšla pod číslem 281/2023 Sb. s účinností od 1. 10. 2023, přináší změny v oblasti informovanosti zaměstnanců, dohod o pracích mimo pracovní poměr nebo náhrady nákladů při výkonu práce na dálku. Zavádí také zcela nové pojmy jako dohoda o odpočinku nebo nepřetržitý denní odpočinek. Předpis má dělenou účinnost a některé změny začnou platit i 1. 1. 2024, popř. 1. 1. 2029. V článku přinášíme hlavní změny platné od 1. 10. 2023.
Možná vás to překvapí, ale většina střech v Česku neodpovídá normám ani zákonům. Projektanti totiž často do projektu nezahrnují správně navržený záchytný systém proti pádu. Na první pohled jde o levnější řešení. Ve finále však jen zbytečně vyhazují peníze investorů z okna. Navíc riskují tučné pokuty i vězení, když se na střeše někomu něco stane. To samé hrozí stavbyvedoucím, kteří projekt nezkontrolují. Co s tím? Pomůže vám systém od Axel Safety, který šetří peníze i starosti.
Recenzovaný V rámci čtyřdílného seriálu představíme možnosti bezpečnostního inženýrství, včetně řízení rizik, metod a dokumentace při stavbě a provozu potrubí. Ve čtvrtém díle se zaměříme především na otázky a závěry v posouzení technického stavu potrubí, neopomeneme ani budoucí trendy a možné příklady.
S účinností nových právních předpisů v oblasti vyhrazených technických zařízení (VTZ) se znovuotevřela otázka jmenování odpovědných osob za vyhrazená technická zařízení elektrická, plynová, tlaková a zdvihací. Již dříve byl v legislativě pojem odpovědné osoby v obecné rovině zakotven, a to např. v zákoně č. 309/2006 Sb.
Ve vývojových laboratořích společnosti Honeywell v Brně vznikly nové zachycovače pádu VC510 a VC570, které na konci června získaly Red Dot Design Award – mezinárodní ocenění za produktový, průmyslový a komunikační design. Honeywell je odhodlaný dál poskytovat nejlepší uživatelskou zkušenost v podpoře bezpečnosti pracovníků a zlepšování efektivity a produktivity práce.
Správně provedený fotovoltaický systém přináší uživateli významné úspory ve spotřebě elektrické energie a také pocit soběstačnosti a udržitelnosti. Nicméně s instalací FVE se pojí i jistá rizika, která není radno podceňovat. Jak se v této oblasti pohybovat s jistotou se dozvíte v rámci populárního školícího cyklu Eaton Tour 2023.