logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci - BOZP
Archiv článků od 16.4.2012 do 5.9.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.9.2015
Vlastimil Růžička, redakce

Hlavním tématem sedmého ročníku mezinárodní mezinárodní odborné konference pořádané Profesní komorou požární ochrany (PKPO) byla aplikace právních předpisů pro požární bezpečnost staveb, od požadavků stavebního práva po realizaci a užívání staveb. Akce se konala pod záštitotu ministryně pro místní rozvoj a ČKAIT.

Ilustrační obrázek, foto Dagmar Kopačková
9.7.2015
Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA)

Průzkum se zaměřil zejména na nová a vznikající rizika. Z průzkumu vyplývá, že psychosociální rizika jsou v zemích EU-28 nejčastější. Například únavné nebo bolestivé polohy uvádělo 56 % respondentů a opakované pohyby rukou či paží 52 %.

3.7.2015
CIVOP s.r.o., Ludmila Trsová, specialista BOZP a PO

V příloze vyhlášky č. 432/2003 Sb., jsou uvedeny jednotlivé faktory, na které se kategorizace vztahuje a kritéria pro zařazování prací do jednotlivých kategorií. Kritéria nezahrnují všechny aspekty, ale pouze ty, u nichž umíme dostatečně objektivně vyhodnotit jejich vliv.

12.11.2014
Kateřina Popová /Account Director Ewing Public Relations, s. r. o.

6. listopadu se uskutečnil kulatý stůl na téma Zdravé pracoviště zvládne i stres. Akci spolupořádaly Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo zdravotnictví.

28.9.2014
Ing. Martin Štěrba, Ústav technologie, mechanizace a řízení staveb, Fakulta stavební, VUT Brno

Článek se zabývá problematikou bezpečnosti práce s ohledem na práci zdvihacích mechanismů ve výstavbě. Autor poukazuje na základní legislativu týkající se této problematiky, a základní rizika spojená s používáním zdvihací techniky na stavbách.

16.6.2014
Ing. Ilona Šimoníková

První možností ochrany proti poškození technologie při výbuchu je její návrh, aby vydržela tlak, který vzniká při výbuchu, tj. bude odolná výbuchu. Konstrukce odolné výbuchu můžeme rozdělit na dvě základní skupiny. První skupina jsou konstrukce, jež jsou odolné výbuchovému tlaku, a druhou skupinou jsou konstrukce odolné výbuchovému rázu.

2.6.2014
Ing. Filip Bušina, Ph.D., MBA

Zajištění dokonalé bezpečnosti práce by mělo být zásadním požadavkem, respektovaným ze strany všech účastníků stavebního procesu. To platí především z důvodu rozmanitosti vykonávaných prací a obtížnosti pracovních podmínek ve stavebnictví, stejně jako s ohledem na jednotlivá rizika ohrožení života a zdraví pracovníků během přípravy i realizace stavebních prací.

26.5.2014
Ing. Michal Frank, Ing. Martina Drdlová, Ing. Vladan Prachař, Výzkumný ústav stavebních hmot, a.s., Hněvkovského 30/65, 61700 Brno

Zkoumané materiály, které přispívají ke zvýšení bezpečnosti obyvatelstva, patří do speciální oblasti pokročilých materiálů, jejichž výzkum a vývoj je v dnešní době nezbytný a žádaný. Výběr vhodných plniv a zkoušky základních vlastností materiálů z nich vyrobených určují nejvhodnější materiál pro dané použití.

Security
2.5.2014
Petra Gütterová, redakce

Z diskuse bylo zřejmé, že nejdůležitější oblastí pro společnosti je bezpečnost. Může security management spadat oborově pod facility management? Jaká mzda strážných vychází z tendrových nabídek a jakou kvalitu služeb je možné za tuto cenu očekávat?

31.3.2014
Ing. Ilona Šimoníková

Ochrana před výbuchem, jež je označována jako sekundární, zahrnuje opatření, která mají zabránit iniciaci, resp. omezit možnost iniciace nebezpečné výbušné atmosféry. Iniciačními zdroji jsou předměty nebo látky, jež jsou schopny odevzdat takové množství energie, a působí po takovou dobu, že se tím vyvolá zapálení dané směsi hořlavé látky a oxidačního prostředku.

14.10.2013
Sapa Building System s.r.o.

Požární uzávěry Sapa Building System jsou v okruhu stavebních a požárních specialistů známé i díky své životnosti a užitné hodnotě. V naší nabídce najdete požární uzávěry zahrnující dveře, servisní okna, stěny i s dveřmi, automaticky posuvné dveře i fasády a střechy.

22.7.2013
prof. Ing. Jiří Habel, DrSc.

Při posuzování energetické náročnosti osvětlení se musí přihlížet nejen k využití prostoru, zvláště s ohledem na potřebný zrakový výkon, ale musí se vzít v úvahu i další důležité okolnosti, zejména tvorba světelného mikroklimatu, neboť osvětlení je nedílnou součástí výtvarného řešení interiéru.

1.9.2012
Ing. Jitka Šefránková, ředitelka veletrhu

15. jubilejní ročník veletrhu Střechy Praha bude 6. až 9. února 2013 spolu s výstavou Solar Praha zahajovat nadcházející stavební sezonu. Veletrh Střechy Praha oslaví v únoru 15 let své úspěšné existence. Stal se postupně nejprestižnější akcí v oboru střech a skutečným svátkem všech střechařů.

7.5.2012
Ing. Tomáš Kučera, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí, Bc. Josef Fuks

Článek se zabývá nejnovějšími poznatky uváděné v naší i zahraniční literatuře týkající se vzniku vedlejších produktů dezinfekce v souvislosti s použitím chloru, oxidu chloričitého, ozónu a UV záření jako dezinfekčních činidel.

26.4.2012
Ing. Jaroslav Novák

V článku se snažím pomoci lidem, kteří mají zdravotní problémy (ať subjektivní, či objektivní) v příčinné souvislosti s elektrosmogem a hledají východiska, jak se jich zbavit. Často se stává, že například lidé, kteří kupují nemovitost, mají obavy, pokud je v blízkém okolí několik vysílačů.

16.4.2012
Ing. Jiří Slezák

Měření denního osvětlení se má provádět při tmavém okolním terénu. Při světlém terénu (krajina pokrytá sněhem) pouze k doplnění. S ohledem na jas oblohy, jeho stálost a barevnost oblohy, pak v čase kolem poledne. Při měření vadí déšť nebo mlha. Nevýhody měření denního osvětlení však spočívají v požadavku rovnoměrně zatažené oblohy.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.