Nový železniční most přes orlickou přehradu měří na délku 316 metrů a jeho železobetonový oblouk je s rozpětím 156 metrů největší v Česku.
Obnova a zachování historických kulturních památek je dnes důležitou součástí našeho života. V případě historických staveb, jejichž vznik se často datuje k několika stoletím zpět, je záchrana a jejich následná obnova cestou velmi náročnou. Výrobce stavebních materiálů Baumit poskytnul pomocnou ruku v podobě své produktové řady NHL a bohatých zkušeností při renovaci historického mlýna Josefa Popela v Chabařovicích.
Recenzovaný Lepenie masívnych drevených panelov a čerstvého betónu za účelom šmykového spojenia považovať za veľmi efektívne a takmer dokonale tuhé, avšak vplyv zmrašťovania betónu sa negatívne prejavuje na náraste priehybu. Eliminovať tieto deformácie je možné len dostatočným vzopätím, ktoré nie je možné dosiahnuť bežným podopretím počas výstavby, ale len pomocou predpätia. Technické riešenie predpätého spriahnutého CLT-betónového panela pozostávalo z vyklenutia CLT panela v upínacom zariadení až na úroveň 1/100 rozpätia a následnej aplikácii lepidla a čerstvého betónu. Po stvrdnutí betónu a uvoľnení kotvenia sa vnieslo predpätie do spriahnutého panela. Merania potvrdili, že zvolená hodnota vzopätia na úrovni dosiahnutia návrhovej odolnosti CLT panelov v ohybe sa ukázala ako adekvátna a dostatočná na elimináciu priehybu od pôsobenia vlastnej tiaže a zmrašťovania betónu.
Dřevostavby představují moderní a ekologický přístup ke stavebnictví, který se těší stále větší oblibě jak mezi architekty, tak investory. Použití dřeva jako primárního stavebního materiálu má své kořeny hluboko v historii, avšak díky novým technologiím a materiálům se značkou Baumit se dřevostavby dostávají na zcela novou úroveň.
Jedním ze způsobů, jak přiblížit veřejnosti dobročinné akce, jsou veřejné workshopy. Skupina dobrovolníků, která se podílí na výstavbě školy v zambijském Kashitu zde naposledy, před svým odjezdem do Afriky, předváděla výrobu nepálených cihel v praxi. Podívaná přímo na břehu Vltavy vzbuzovala u kolemjdoucích zájem zapojit se aktivně do projektu.
Použití správných materiálů může výrazně usnadnit rekonstrukci bytu nebo domu. Jedním z takových materiálů je lehký keramický beton (Liaporbeton). Jeho hlavní výhodu naznačuje už samotný název. Je lehký. A právě proto je to ideální materiál pro rekonstrukce. Respektuje totiž často již omezenou nosnost konstrukce starších staveb, aniž by pozbyl ostatních důležitých vlastností, které od betonu očekáváte.
Recenzovaný V tomto příspěvku bude představeno použití pokročilého časově závislého elasto-plastického materiálového modelu pro modelování podzemních stěn. Prostor je věnován tzv. Shotcrete modelu, který dokáže vystihnout vliv času. Součástí příspěvku je krátké shrnutí teoretických poznatků o časově závislém chování betonu a přístup normy ČSN EN 1992-1-1. Dále je popsán materiálový model Shotcrete a je provedena kalibrace materiálového modelu v dlouhodobém časovém horizontu na základě dat z laboratorních zkoušek. Následně je řešena reálná okrajová úloha hlubokého zářezu zajištěného železobetonovými podzemními stěnami s rozpěrami. Úloha je řešena v několika variantách, výsledky jednotlivých přístupů k řešení jsou porovnány a na závěr jsou diskutovány dosažené hodnoty vnitřních sil a deformací.
Recenzovaný V článku jsou prezentováné experimentální výsledky při využití upraveného stavebního demoličního odpadu po tornádu na jižní Moravě v roce 2021. Recyklát byl nejdříve dopravený do recyklačního střediska společnosti Moravostav Brno v Modřicích. V recyklačním středisku upravený recyklát byl rozdělený do frakcí 0/4, 4/8 a 8/16 mm a dovezený na Fakultu stavební ČVUT v Praze. V rámci experimentu byla provedena charakterizace jednotlivých frakcí a ty byly použité do betonu jako náhrada části kameniva. Na vyrobených vzorcích byla stanovena pevnost v tlaku a porovnána s referenční sadou vzorků.
Recenzovaný Velká část vodárenské infrastruktury na územní České republiky byla vybudována v období od padesátých do osmdesátých let dvacátého století. To zahrnuje nejen rozsáhlé distribuční vodovodní sítě, ale i nespočet zařízení vodárenské infrastruktury, jako jsou úpravny vody, vodojemy, čerpací stanice a další. V současné době pak dochází k postupným rekonstrukcím budov těchto zařízení. Rekonstrukce stavebních částí vodohospodářských objektů představuje specifickou problematiku, jejíž úspěšný výsledek závisí na mnoha faktorech, jež přímo ovlivňují trvanlivost provedených stavebních úprav. Příspěvek se zabývá praktickými poznatky z předprojektové a projektové přípravy stavebních úprav vodohospodářských objektů, z pohledu projektanta stavebních konstrukcí.
Opravy starého domu přináší různá úskalí. S jeho rekonstrukcí se ale vždy vyplatí začít doslova od podlahy. I když se při její kompletní výměně pravděpodobně setkáte s komplikacemi, jako jsou dřevěné stropy, často neurčitelná skladba původní podlahy nebo omezená únosnost konstrukce stavby, lze si s nimi snadno poradit. Řešením je suchá plovoucí podlaha.
Existuje mnoho způsobů, jak postavit školu v rozvojové oblasti. Autory projektu Střední školy v Kashitu zpočátku zajímalo, jak místní lidé žijí a jak vyrábějí cihly, aby je mohli do stavby zapojit. Realizační tým o tom podal zprávu na přednášce v Městské knihovně v Praze v rámci cyklu Cesty světem, cesty v nás.
V současné architektuře se kreativní techniky a struktury na fasádách rodinných i bytových domů staly nedílnou součástí naplňování představ investorů či majitelů nemovitostí, a to jak u novostaveb, tak při rekonstrukci objektů. Vzniká tak mnoho velmi zajímavých stavebních realizací, které dokumentují téměř neomezené možnosti kreativního ztvárnění fasády pomocí materiálů značky Baumit.
Stavba domu je jako skládačka. Vše musí perfektně zapadnout, aby stavba co nejlépe fungovala, od stability konstrukce až po ekonomiku bydlení. Je důležité neuvažovat nad kroky zvlášť, ale celistvě. Investoři často staví svůj dům pouze jednou v životě, a tak snadno na některé kroky zapomenou či si neuvědomí jejich návaznost. Od toho jsou tu potom služby architektů a projektantů, kteří jim pomohou mít vše pohromadě a vyvarovat se chybám. Významnou roli hraje také výběr stavebního materiálu, který musí korespondovat s typem domu.