logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Beton, malty, omítky

Aktuálně z oboru beton

V současnosti v oblasti betonového stavitelství se vyskytují betony pod různými názvy jako např. vláknobetony, drátkobetony, textilbetony apod. Nové názvy uvedených betonů odpovídají užitým názvům inertních komponentů, které se přidávají do struktur běžných betonů. Cílem vložených komponentů je zpravidla ztužit strukturu betonu, případně nahradit klasické vyztužení. Protože v některých případech charakteristiky těchto betonů předčí charakteristiky současně vyráběných betonů, je obecnou snahou tyto nové typy betonů zavést co nejrychleji do praxe. Rozhodují o tom především získané kladné efekty (např. finanční, výrobní, trvanlivostní apod.), které se užitými inertními složkami získají.

Do struktury betonu, které mají cementovou matrici lze zapracovat jakékoliv inertní komponenty. Otázkou vždy zůstane, jaké budou výsledné fyzikálně-mechanické vlastnosti těchto betonů, které rozhodují o využití vytvořeného kompozitu - nového betonu v praxi.

Základem pro navrhování uvedených betonů musí být jejich klasifikace do pevnostních tříd, obdobně jako je tomu u běžných betonů. Zatím je v této oblasti absence předpisů, které by sjednotily metodiku jednotné klasifikace. Existuje sice celá řada firemních a národních předpisů pro zkoušení a navrhování uvedených betonů, které však zpravidla slouží pouze ke konkrétnímu/jedinému účelu (např. pro navrhování průmyslových podlah). V České republice budou v tomto roce vydány tři normy, kterými lze klasifikovat uvedené betony do pevnostních tříd:

  • ČSN P 73 2450 - Vláknobeton - Specifikace, vlastnosti, výroba a shoda,
  • ČSN P 73 2451 - Vláknobeton - Zkoušení čerstvého vláknobetonu,
  • ČSN P 73 4252 - Vláknobeton - Zkoušení ztvrdlého vláknobetonu.

Uvedené normy řeší základní technologické otázky pro čerstvý a ztvrdlý beton a mají obecný charakter (mohou být jimi posuzovány jak betony hutné, tak betony mezerovité a lehké).
Výše zmíněné normy, předkládané technické veřejnosti, by měly přispět k rychlejšímu zavedení těchto nových betonů do praxe.

Autoři: Ing. Václav Ráček, doc. Ing. Jan Vodička, CSc., ČVUT Praha, fakulta stavební, katedra betonových a zděných konstrukcí.

Platné základní normy pro beton a malty

ČSN EN 206 (732403) Beton - Specifikace, vlastnosti, výroba a shoda ... zobrazit více

ČSN EN 998-1 ed. 2 (722401) Specifikace malt pro zdivo - Část 1: Malty pro vnitřní a vnější omítky ... zobrazit více

ČSN EN 998-2 ed. 2 (722401) Specifikace malt pro zdivo - Část 2: Malta pro zdění ... zobrazit více




Mohlo by vás zajímat


22.7.2024prof. Ing. Josef Chybík, CSc., VUT Brno, Fakulta architektury
Recenzovaný Architekturu českého a moravského venkova obohacuje donedávna málo známý fenomén, a tím jsou velké vinohradnické budovy. Oproti dřívější praxi spočívá jejich jedinečnost v tom, že jsou realizovány přímo na rozlehlých pozemcích, kde se nachází vinohrad. Zpravidla se jedná o zajímavá díla, která ctí genia loci. Spolu s betonem a keramikou se v nich uplatňují velkou měrou také přírodní materiály. Nabízíme pět příkladů takovýchto staveb.
21.7.2024Ing. Miloš Slivanský, PhD., Ing. Ádám Vařga
Recenzovaný Nová prefabrikovaná zákrytová doska po jej osadení na stavenisku vykazovala viditeľné poruchy, pričom sa jednalo najmä o početné trhliny. Preto boli pri diagnostickej prehliadke posudzované kritéria ako celistvosť a tvarová kompaktnosť (poškodenia, trhliny, deformácie, imperfekcie a pod.) a technický stav povrchovej úpravy. Zákrytová doska uzaviera priestor novej kanalizačnej čerpacej stanice.
Mlýn Chabařovice po celkové rekonstrukci v roce 2023 s využitím materiálů Baumit
17.7.2024Baumit, spol. s r.o.
Obnova a zachování historických kulturních památek je dnes důležitou součástí našeho života. V případě historických staveb, jejichž vznik se často datuje k několika stoletím zpět, je záchrana a jejich následná obnova cestou velmi náročnou. Výrobce stavebních materiálů Baumit poskytnul pomocnou ruku v podobě své produktové řady NHL a bohatých zkušeností při renovaci historického mlýna Josefa Popela v Chabařovicích.
15.7.2024doc. Ing. Ján Kanócz, CSc., Ing. Viktória Bajzecerová, Ph.D.
Recenzovaný Lepenie masívnych drevených panelov a čerstvého betónu za účelom šmykového spojenia považovať za veľmi efektívne a takmer dokonale tuhé, avšak vplyv zmrašťovania betónu sa negatívne prejavuje na náraste priehybu. Eliminovať tieto deformácie je možné len dostatočným vzopätím, ktoré nie je možné dosiahnuť bežným podopretím počas výstavby, ale len pomocou predpätia. Technické riešenie predpätého spriahnutého CLT-betónového panela pozostávalo z vyklenutia CLT panela v upínacom zariadení až na úroveň 1/100 rozpätia a následnej aplikácii lepidla a čerstvého betónu. Po stvrdnutí betónu a uvoľnení kotvenia sa vnieslo predpätie do spriahnutého panela. Merania potvrdili, že zvolená hodnota vzopätia na úrovni dosiahnutia návrhovej odolnosti CLT panelov v ohybe sa ukázala ako adekvátna a dostatočná na elimináciu priehybu od pôsobenia vlastnej tiaže a zmrašťovania betónu.
6.7.2024Xella CZ, s.r.o.
Xella CZ, výrobce stavebních materiálů Ytong, Silka, Multipor, s hrdostí oznamuje úspěšné dokončení rozsáhlé rekonstrukce svého výrobního závodu v Horních Počaplech, která zahrnuje kompletní výměnu všech deseti autoklávů a souvisejícího zařízení.
3.7.2024Milan Mrkáček
Odborný Anhydritové potěry, potěry na bázi síranu vápenatého, kalcium-sulfátové potěry, „sádra“, prostě „anhydrit“ – různé názvy pro jeden typ interiérové podkladní vrstvy. Jedněmi milovaný, jedněmi obávaný.
Realizace fasády s materiály Baumit (zdroj: RD RÝMAŘOV s.r.o.)
27.6.2024Baumit, spol. s r.o.
Dřevostavby představují moderní a ekologický přístup ke stavebnictví, který se těší stále větší oblibě jak mezi architekty, tak investory. Použití dřeva jako primárního stavebního materiálu má své kořeny hluboko v historii, avšak díky novým technologiím a materiálům se značkou Baumit se dřevostavby dostávají na zcela novou úroveň.
26.6.2024Martin Kubín, redakce
Jedním ze způsobů, jak přiblížit veřejnosti dobročinné akce, jsou veřejné workshopy. Skupina dobrovolníků, která se podílí na výstavbě školy v zambijském Kashitu zde naposledy, před svým odjezdem do Afriky, předváděla výrobu nepálených cihel v praxi. Podívaná přímo na břehu Vltavy vzbuzovala u kolemjdoucích zájem zapojit se aktivně do projektu.
21.6.2024Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover
Omítka s nepřekonatelnou životností. Tak se do stavebního světa zapsal břízolit, směs cementu, písku a vápenného hydrátu. Po letech, kdy tyto omítky načas ustoupily modernějším materiálům, se jejich tradice opět vrací.
Podlaha z lehkého betonu Liapor Mix
19.6.2024LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.
Použití správných materiálů může výrazně usnadnit rekonstrukci bytu nebo domu. Jedním z takových materiálů je lehký keramický beton (Liaporbeton). Jeho hlavní výhodu naznačuje už samotný název. Je lehký. A právě proto je to ideální materiál pro rekonstrukce. Respektuje totiž často již omezenou nosnost konstrukce starších staveb, aniž by pozbyl ostatních důležitých vlastností, které od betonu očekáváte.
19.6.2024Martin Kubín, redakce
V polovině května prezentoval studentský projekt stavíme školu v Zambii postup výroby nepálených cihel, ze kterých škola v zambijském Kashitu postupně vzniká. Akce proběhla na pražském Výstavišti v rámci festivalu Maker Faire Prague.
10.6.2024Ing. Daniela Šindelářová, Ing. Juraj Chalmovský, Ph.D.
Recenzovaný V tomto příspěvku bude představeno použití pokročilého časově závislého elasto-plastického materiálového modelu pro modelování podzemních stěn. Prostor je věnován tzv. Shotcrete modelu, který dokáže vystihnout vliv času. Součástí příspěvku je krátké shrnutí teoretických poznatků o časově závislém chování betonu a přístup normy ČSN EN 1992-1-1. Dále je popsán materiálový model Shotcrete a je provedena kalibrace materiálového modelu v dlouhodobém časovém horizontu na základě dat z laboratorních zkoušek. Následně je řešena reálná okrajová úloha hlubokého zářezu zajištěného železobetonovými podzemními stěnami s rozpěrami. Úloha je řešena v několika variantách, výsledky jednotlivých přístupů k řešení jsou porovnány a na závěr jsou diskutovány dosažené hodnoty vnitřních sil a deformací.
3.6.2024Ing. Zdeněk Prošek, Ph.D., doc. Ing. Pavel Tesárek, Ph.D., Ing. Karel Hurtig
Recenzovaný V článku jsou prezentováné experimentální výsledky při využití upraveného stavebního demoličního odpadu po tornádu na jižní Moravě v roce 2021. Recyklát byl nejdříve dopravený do recyklačního střediska společnosti Moravostav Brno v Modřicích. V recyklačním středisku upravený recyklát byl rozdělený do frakcí 0/4, 4/8 a 8/16 mm a dovezený na Fakultu stavební ČVUT v Praze. V rámci experimentu byla provedena charakterizace jednotlivých frakcí a ty byly použité do betonu jako náhrada části kameniva. Na vyrobených vzorcích byla stanovena pevnost v tlaku a porovnána s referenční sadou vzorků.
29.5.2024Ing. et Ing. Matej Horňák, Ing. Marek Coufal, Ph.D., Ing. Rostislav Kasal, Ph.D.
Recenzovaný Velká část vodárenské infrastruktury na územní České republiky byla vybudována v období od padesátých do osmdesátých let dvacátého století. To zahrnuje nejen rozsáhlé distribuční vodovodní sítě, ale i nespočet zařízení vodárenské infrastruktury, jako jsou úpravny vody, vodojemy, čerpací stanice a další. V současné době pak dochází k postupným rekonstrukcím budov těchto zařízení. Rekonstrukce stavebních částí vodohospodářských objektů představuje specifickou problematiku, jejíž úspěšný výsledek závisí na mnoha faktorech, jež přímo ovlivňují trvanlivost provedených stavebních úprav. Příspěvek se zabývá praktickými poznatky z předprojektové a projektové přípravy stavebních úprav vodohospodářských objektů, z pohledu projektanta stavebních konstrukcí.
29.5.2024LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.
Opravy starého domu přináší různá úskalí. S jeho rekonstrukcí se ale vždy vyplatí začít doslova od podlahy. I když se při její kompletní výměně pravděpodobně setkáte s komplikacemi, jako jsou dřevěné stropy, často neurčitelná skladba původní podlahy nebo omezená únosnost konstrukce stavby, lze si s nimi snadno poradit. Řešením je suchá plovoucí podlaha.
29.5.2024Martin Kubín, redakce
Existuje mnoho způsobů, jak postavit školu v rozvojové oblasti. Autory projektu Střední školy v Kashitu zpočátku zajímalo, jak místní lidé žijí a jak vyrábějí cihly, aby je mohli do stavby zapojit. Realizační tým o tom podal zprávu na přednášce v Městské knihovně v Praze v rámci cyklu Cesty světem, cesty v nás.
28.5.2024Ing. Martina Hepnerová, Foto archiv autorky
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve, když je stavba „v suchu“ a má vyřešené statické poruchy, má smysl se pouštět do dalších oprav v interiéru.
Realizace kreativní omítky – bytový dům, Praha Holešovičky
27.5.2024Baumit, spol. s r.o.
V současné architektuře se kreativní techniky a struktury na fasádách rodinných i bytových domů staly nedílnou součástí naplňování představ investorů či majitelů nemovitostí, a to jak u novostaveb, tak při rekonstrukci objektů. Vzniká tak mnoho velmi zajímavých stavebních realizací, které dokumentují téměř neomezené možnosti kreativního ztvárnění fasády pomocí materiálů značky Baumit.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.