Aktuálně z oboru beton
V současnosti v oblasti betonového stavitelství se vyskytují betony pod různými názvy jako např. vláknobetony, drátkobetony, textilbetony apod. Nové názvy uvedených betonů odpovídají užitým názvům inertních komponentů, které se přidávají do struktur běžných betonů. Cílem vložených komponentů je zpravidla ztužit strukturu betonu, případně nahradit klasické vyztužení. Protože v některých případech charakteristiky těchto betonů předčí charakteristiky současně vyráběných betonů, je obecnou snahou tyto nové typy betonů zavést co nejrychleji do praxe. Rozhodují o tom především získané kladné efekty (např. finanční, výrobní, trvanlivostní apod.), které se užitými inertními složkami získají.
Do struktury betonu, které mají cementovou matrici lze zapracovat jakékoliv inertní komponenty. Otázkou vždy zůstane, jaké budou výsledné fyzikálně-mechanické vlastnosti těchto betonů, které rozhodují o využití vytvořeného kompozitu - nového betonu v praxi.
Základem pro navrhování uvedených betonů musí být jejich klasifikace do pevnostních tříd, obdobně jako je tomu u běžných betonů. Zatím je v této oblasti absence předpisů, které by sjednotily metodiku jednotné klasifikace. Existuje sice celá řada firemních a národních předpisů pro zkoušení a navrhování uvedených betonů, které však zpravidla slouží pouze ke konkrétnímu/jedinému účelu (např. pro navrhování průmyslových podlah). V České republice budou v tomto roce vydány tři normy, kterými lze klasifikovat uvedené betony do pevnostních tříd:
- ČSN P 73 2450 - Vláknobeton - Specifikace, vlastnosti, výroba a shoda,
- ČSN P 73 2451 - Vláknobeton - Zkoušení čerstvého vláknobetonu,
- ČSN P 73 4252 - Vláknobeton - Zkoušení ztvrdlého vláknobetonu.
Uvedené normy řeší základní technologické otázky pro čerstvý a ztvrdlý beton a mají obecný charakter (mohou být jimi posuzovány jak betony hutné, tak betony mezerovité a lehké).
Výše zmíněné normy, předkládané technické veřejnosti, by měly přispět k rychlejšímu zavedení těchto nových betonů do praxe.
Autoři: Ing. Václav Ráček, doc. Ing. Jan Vodička, CSc., ČVUT Praha, fakulta stavební, katedra betonových a zděných konstrukcí.
Platné základní normy pro beton a malty
ČSN EN 206 (732403) Beton - Specifikace, vlastnosti, výroba a shoda ... zobrazit více
Tato evropská norma platí pro betony pro konstrukce betonované na staveništi, montované konstrukce a pro prefabrikované konstrukční dílce pozemních a inženýrských staveb. Beton podle této evropské normy může být: obyčejný beton, těžký beton a lehký beton; vyráběný na staveništi, transportbeton nebo beton vyráběný ve výrobně pro prefabrikované betonové výrobky; zhutňovaný nebo samozhutnitelný, neobsahující vzduchové póry jiné než záměrně vytvořené. Tato norma specifikuje požadavky pro: složky betonu; vlastnosti čerstvého a ztvrdlého betonu a jejich ověřování; mezní hodnoty složení betonu; specifikaci betonu; dodávání čerstvého betonu; postupy řízení výroby; kritéria shody a hodnocení shody.
ČSN EN 998-1 ed. 2 (722401) Specifikace malt pro zdivo - Část 1: Malty pro vnitřní a vnější omítky ... zobrazit více
Tuto normu lze použít pro průmyslově vyráběné malty pro vnitřní a vnější omítky s anorganickými pojivy pro vnitřní a vnější omítání stěn, stropů, pilířů a příček. Norma obsahuje definice a jakostní požadavky na konečné výrobky. Netýká se malt, u nichž je hlavním aktivním pojivem pojivo ze síranu vápenatého. Pojivo ze síranu vápenatého může být použito jako doplňkové pojivo společně se vzdušným vápnem. Pokud je vzdušné vápno základním aktivním pojivem, pak se malty pro vnitřní / vnější omítky týká tato norma. Pokud je základním aktivním pojivem pojivo ze síranu vápenatého, pak se na maltu vztahuje EN 13279. Třídění provádí výrobce malty. Speciální malty odolné na požár a zvukově-izolační malty, malty pro opravy konstrukcí, úpravu povrchu staveb, jako jsou materiály pro vyrovnávání, natírání, ochranné vrstvy, organické omítky nanášené v tenkých vrstvách a prefabrikované stavební díly (např. sádrokartonové desky), nejsou předmětem této normy. Tato norma se týká malt pro vnitřní / vnější omítky uvedených v kapitole 3 s výjimkou staveništních malt pro vnitřní / vnější omítky. Nicméně však může být tato norma nebo její část použita pro staveništní malty spolu s prováděcími pokyny a národními specifikacemi.
ČSN EN 998-2 ed. 2 (722401) Specifikace malt pro zdivo - Část 2: Malta pro zdění ... zobrazit více
Tato norma určuje požadavky na průmyslově vyráběné malty pro zdění (pro ukládání, spojování a spárování), pro používání ve zděných stěnách, pilířích a příčkách (např. lícové a omítané zdivo, zatížené a nezatížené zděné konstrukce pro stavby a stavebnictví). Tato norma určuje pro čerstvé malty jakostní požadavky pro dobu zpracovatelnosti, obsah chloridů, obsah vzduchu, objemovou hmotnost a čas pro úpravu (jen na malty pro tenké spáry). Pro zatvrdlé malty určuje jakostní požadavky na pevnost v tlaku, soudržnost a objemovou hmotnost, které se prokazují příslušnými zkušebními metodami uvedenými v samostatných evropských normách. Tato norma se týká malt pro zdění uvedených v kapitole 3 s výjimkou staveništních malt. Nicméně však může být tato norma, nebo její část, použita pro staveništní malty spolu s prováděcími pokyny a národními specifikacemi.