Plánujete vyměnit okna? Nedělejte to!
„Upgradujte“ ty původní a nedělejte si z bytu staveniště
Společnost AGC vyvinula sklo s antikondenzačním povlakem Anti-Fog. Tloušťka nového zasklení je stejná jako u běžného izolačního dvojskla. Lze jej tedy velmi snadno vyměnit v rámu za původní dvojsklo.
„Upgradem“ vylepšíte stávající okna s izolačními dvojskly na technickou úroveň nových oken s izolačními trojskly, v několika aspektech je dokonce i překonáte.
Největší výhodou je, že „upgrade“ oken se provádí bezprašně a bez omezení běžného provozu (práce v jednom bytě je záležitost max. několika hodin – u plastových oken i měně než 3 hodiny). Pracovník firmy vyjme staré dvojsklo. Zkontroluje těsnění, případně jej zrenovuje a vloží do rámu nové speciální zasklení s vylepšenými technickými parametry. Následně okno seřídí a dotáhne kování.
Výsledek po „upgradu“ spočívá hlavně v:
- dosažení stejného nebo i lepšího izolačního účinku jako s novými okny s izolačními trojskly;
- odstranění kondenzátu na sklech, a to jak uvnitř, tak dokonce i zvenčí (výhoda oproti izolačním trojsklům);
- výrazném snížení přehřívání v létě (pokud ještě nemá zákazník žaluzie, velmi tuto funkci ocení);
- velmi znatelném snížení hluku (až o 40 % oproti novým izolačním trojsklům a až o 75 % oproti stávajícím izolačním dvojsklům);
- i v pocitu ekologického chování, kdy díky úspoře velkého množství energie na výrobu nových oken s trojskly, na jejich montáž a likvidací starých oken pomůžete přírodě mnohem nižší produkcí skleníkového plynu CO2.
Jak je to možné?
Společnost AGC vyvinula sklo s antikondenzačním povlakem Anti-Fog. Tento povlak je speciálně určený pro použití na vnější tabuli zasklení, aby se zamezilo problémům s kondenzací. Společnost AGC využívá své dlouholeté zkušenosti v technologiích povlaků a je první výrobce skla, který kdy úspěšně kombinoval tento speciální pyrolytický antikondenzační povlak s tepelně izolačním magnetronovým povlakem v jedné tabuli skla. Toto řešení dva v jednom poskytuje vynikající izolační vlastnosti a omezuje tvorbu kondenzace.
Energy IN vyvinula s tímto sklem nové izolační dvojsklo, které svými parametry překonává parametry izolačních trojskel. Know-how firmy Energy IN spočívá v nahrazení prostředního skla ultra-tenkou fólií (tenčí než lidský vlas), která je perfektně napnutá uprostřed mezery mezi oběma skly, takže je lidským okem neviditelná.
Fólie nejenže funkčně nahrazuje prostřední tabuli skla, ale především, díky zcela odlišné reakci na akustické vlny než sklo, potlačuje velmi významně přenos zvuku.
Tloušťka tohoto zasklení je stejná jako u běžného izolačního dvojskla. Lze jej tedy velmi snadno vyměnit v rámu za původní dvojsklo, které dnes již izolačně nevyhovuje.
Čím je toto izolační dvojsklo s fólií tak výjimečné?
Rozdíl oproti izolačním trojsklům je významný v zimě i v létě.
- V zimě: Běžné izolační trojsklo ztrácí teplo do okolí i sáláním, a to velmi významně. Při jasné noční obloze je schopno vyzářit i více než 100 W/m². Díky tomu dochází k jeho výraznému zchlazení, a proto na jeho povrchu můžeme pozorovat k ránu kondenzát nebo dokonce námrazu.
Vlivem studené venkovní tabule pak logicky zchladne i vnitřní sklo, takže z místnosti do studenějšího skla proniká více tepla. A člověk zaznamenává nepříjemný pocit chladu, pokud se nachází v blízkosti oken.
Skla s povlakem Anti-Fog od společnosti AGC na rozdíl od běžných skel téměř nesálají. Proto nedochází na jejich povrchu k tvorbě kondenzátu. Venkovní sklo se tolik neochlazuje, takže je citelně teplejší i vnitřní sklo a neproniká do něj z místnosti tolik tepla. Pocit chladu od oken není, protože vnitřní sklo odráží sálavé teplo zpět, takže člověk stojící u okna vnímá odraz svého vlastního tepla. - V létě: Vlivem absorpce sluneční energie do skel dochází k jejich ohřevu. U izolačních trojskel se venkovní sklo může ochlazovat prouděním vzduchu, ale prostřední sklo, které se nemá jak ochladit, se rozehřívá i na více než 55 °C, čímž vytápí obě komory. Výsledkem je, že izolační trojsklo sálá do interiéru teplotou asi 40 °C.
Zasklení pro „upgrade“ má hned 3 výhody oproti trojsklu. Venkovní sklo odráží i sálání od horkých protějších stěn budov, takže se ohřívá méně. Fólie uprostřed má na rozdíl od skla mnohem menší absorpci a při stejných podmínkách se ohřívá jen na 33 °C. A poslední výhodou je nesálavý antikondenzační povlak Anti-Fog na vnitřním skle, který zabrání tomu, aby sklo interiér ohřívalo, i kdyby byla jeho teplota vyšší než teplota vzduchu.
Společnost AGC vyrábí sklo Anti-Fog i s protisluneční ochranou– pokud nejsou na oknech venkovní žaluzie (ty vnitřní mnoho efektu nepřinesou) – odráží venkovní sklo i tepelné záření od Slunce. Tato funkce je s nadcházející změnou klimatu stále více žádaná, protože mnohem větší problém, než vytopit místnost v zimě, je zchladit ji během letních veder.
Těmito funkcemi se „upgradované“ okno stává nejen účinnou ochranou proti letnímu přehřívání, takže obyvatelé zvládají horké dny podstatně lépe a případná klimatizace chladí mnohem menším výkonem, ale ušetří i více peněz za topení, než kdyby si koupili nová izolační trojskla a po montáži prováděli generální úklid.
Zasklení s Anti-Fogem a meziskelní fólií dodává exkluzivně vyškovský výrobce izolačních skel INTERM IG Units s.r.o.
V Olomouci v památkově chráněném bytovém domě právě nyní probíhá výměna skel ve starých oknech za nové zasklení s fólií uprostřed. Dům je umístěn v centru města přímo u křižovatky, kde je intenzivní provoz tramvajové dopravy ze čtyř stran. Obyvatelé domu zatím ještě nezačali vnímat tepelný komfort, který jim nová skla přinesou v příštích obdobích léta a zimy, ale už nyní zaznamenávají výrazný pokles hluku.
„Jako by tramvaje nyní jezdily v mnohem větší vzdálenosti. Sice je stále slyším, ale vnímám je jen, když se na ně soustředím. Při srovnání s tím, jak to bylo před výměnou, kdy nás každá projíždějící souprava rušila v běžném hovoru, je tu teď nezvyklé a velmi příjemné ticho.“