Kdo šíří lži o zákazu spalování dřeva?
Asociace podniků topenářské techniky vydala 14. listopadu tiskovou zprávu, ve které se ostře vymezila proti masivnímu šíření dezinformací o chystaném zákazu spalování dřeva a dřevních paliv.
Toto fake news využívá stále více bulvárních novinářů ke zvýšení čtenosti svých „článků“, ale bohužel se k jeho šíření přidávají také někteří prodejci zdrojů tepla pro vytápění domácností, pro které jsou moderní spalovací zdroje na biomasu nežádoucí konkurencí.
Podle prezidenta APTT Ing. Zdeňka Lyčky musí v současnosti sekretariát APTT denně řešit množství dotazů k zákazu spalování dřeva od vystrašených provozovatelů kotlů a kamen na dřevo, či od potenciálních zájemců o tento ekologický zdroj tepla. Podle Lyčky se ovšem žádný zákaz v národní ani EU legislativě nechystá, naopak Rada EU v dubnu letošního roku schválila novelu směrnice o energetické náročnosti budov, podle které bude místní spalování biomasy naopak patřit i po roce 2030 mezi povolené zdroje tepla pro vytápění u nově zaváděného standardu domů s nulovými emisemi.
Lokální vytápění domácností dřevní biomasou se podílí z více jak 40 % na celkově vyrobené energii z obnovitelných zdrojů v ČR. Je tak významným „tahounem“ na náročné cestě za dekarbonizací české energetiky. Téměř půl miliónů domácností využívá spalovací zdroje na biomasu jako hlavního zdroje tepla, další statisíce pak jako zdroje doplňkového. Bez kotlů a kamen na dřevo se neobejde drtivá většina chat a chalup. I díky kotlíkovým dotacím došlo v poslední době k radikálnímu snížení počtu provozovaných kotlů tříd 1 a 2, které byly hlavním zdrojem znečištění ze spalování pevných paliv. Naopak moderní kotle a kamna na dřevní paliva (tedy dřevo, brikety a pelety), patří k moderním ekologickým nízkoemisním spalovacím zdrojům, kterých se rozhodně není nutné bát z pohledu ochrany ovzduší. Navíc dřevní biomasa je dostupným lokálním palivem, ceny dřevních paliv jsou tedy v daleko menší míře závislé na cenách ostatních energetických komodit, které jsou určovány zahraničními burzami. Navíc výrobců je více a působí mezi nimi silný konkurenční boj, neboť odběratel může měnit dodavatele bez jakýchkoliv závazků, výpovědních lhůt, ihned.
Asociace podniků topenářské techniky sdružuje 32 výrobců teplovodních kotlů na všechny druhy paliv, krbů a topidel, výrobce otopných těles a výrobce a dovozce měřící a regulační techniky pro vytápění, kteří pokrývají více jak 80% potřeb domácího trhu. ...