Obslužná komunikace na břehu řeky Ostravice v Ostravě bude proměněna v komfortní zónu pro cyklisty a chodce, univerzitní kampus bude propojen s odpočinkovou oblastí kolem řeky. Okolí výstaviště Černá Louka, domov výstavy Infotherma, se mění.
Na výstavě v Technickém muzeu v Brně jsou např. historické záchodové mísy, dřevěný nádržkový splachovač, bidet a různé ventily a baterie, dobová literatura včetně učebnic a instalatérské nářadí. Je zde zastoupena voda, kanalizace, plyn i vytápění.
Plyn je a bude součástí tuzemského energetického mixu. Plynárenství vstupuje do nové éry inovací, moderních technologií, připravuje se na nástup obnovitelných plynů, jako jsou biometan a vodík. Nové generace plynařů a plynařek budou pro českou energetiku klíčové.
Při vyúčtování nákladů za teplo a vodu za rok 2024 se uplatní změny legislativy účinné od 1. ledna 2024. Změněna je velikost přípustné odchylky od průměru v budově, mění se podíl základní a spotřební složky.
Praktická zkušenost ukazuje, že při sdílení elektřiny rozhoduje správné rozdělení váhy spotřeby. Jinak elektřina zbytečně mizí v síti. I přes celkově delší topnou sezonu 2024/2025 se u některých zákazníků podařilo udržet spotřebu nižší než tu minulou.
Při vyúčtování nákladů za teplo a vodu za rok 2024 se uplatní změny legislativy účinné od 1. ledna 2024. Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu ARTAV proto uspořádala tři odborné webináře. Ty navazují na rozhovor s redakcí TZB-info, ve kterém zástupci ARTAV hovoří o cílech svých aktivit.
V souvislosti s uplatňováním Eurokódů se stále častěji vracíme k principům navrhování staveb podle příručky německého architekta Ernsta Neuferta. Průběžně aktualizovaná kniha, která vychází převážně z německých norem, byla přeložena do mnoha jazyků a nyní je k dispozici také v češtině. Světlo světa spatřila v polovině roku 1936, aby se následně stala stěžejním dílem celosvětové architektonické tvorby a obecně uznávaným podkladem pro navrhování budov. V současné době se jedná o český překlad 43. přepracovaného a aktualizovaného německého vydání s více než 6 000 vyobrazeními a tabulkami.
Naše hlavní téma je kvalitní obálka domu. Jde nám o minimalizaci potřeby energie bez snižování komfortu bydlení a užívání domu. Bonusem je snižování environmentální stopy i tím, že domy z cihel vydrží generace.
Česká účast na EXPO 2025 hlásí úspěšnou kolaudaci národního pavilonu, kterou obdržela minulý týden. Japonský proces zahrnuje jak kontrolu dokumentace, tak fyzickou prohlídku stavby. Ta trvala tři dny, na vydání kolaudačního rozhodnutí si pak Češi počkali zhruba dva týdny. Realizace českého pavilonu je výsledkem špičkové technické spolupráce českých inženýrů a architektů.
Na celkovém rozpočtu stavby zdivo tvoří tvoří zhruba 5 až 8 % nákladů z celku. Ale rozhodnout se pro cihlu je zásadní. Je to rozhodnutí o životnosti té stavby, o její hodnotě, o budoucích opravách. Zvýšení cen nebude v řádu desítek, bude to v řádu jednotek procent různě sortimentním mixem.
Co jsou to právní aspekty jednostranného zvyšování nájemného v důsledku nejrůznějších životních situací, jako jsou například stavební úpravy bytu či domu. V rámci naší spolupráce s portálem epravo jsme se zeptali na podrobnosti a na další situace, které vyžadují zvláštní přístup a hlubší znalost právních předpisů.
21.3.2025APOKS – asociace pro optimalizaci komínů a spalování, z.s.
Diskuse s návštěvníky i odborníky ukázaly, že rozvoj vodíkových technologií vyžaduje podporu státních i soukromých iniciativ a osvětu mezi uživateli. Pozvánka na konferenci H2 HEATING.
19.3.2025Ing. Jan Klečka, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT)
V rámci odborné konference IZOLACE na výstavišti v pražských Letňanech jsme se zeptali Ing. Jana Klečky, člena Technické komise ČKAIT, na to, jak vznikala nová hojně diskutovaná vyhláška č. 146/2024 Sb., jak je třeba ji číst, a to v souvislosti s novým stavebním zákonem č. 283/2021 Sb.
Letos v lednu uplynulo pět let od doby, kdy Evropský parlament schválil Green Deal – Zelenou dohodu pro Evropu1. Firmy napříč odvětvími hledají efektivní způsoby, jak s podporou nových technologií, obnovitelných zdrojů energie a cirkulární ekonomiky přispět k větší udržitelnosti a ochraně klimatu. Stavebnictví nevyjímaje. To se podílí na celosvětových emisích oxidu uhličitého z 39 %2, a proto je jeho zapojení do těchto iniciativ naprosto zásadní.
Natáčeli jsme v areálu kláštera v Rajhradě. Cesta od zdevastovaného objektu v 90. letech minulého století je náročná. Jedním z kroků na této cestě je nová kotelna s velkoobjemovými kotli Warmax.
5.3.2025APOKS – asociace pro optimalizaci komínů a spalování, z.s.
3. ročník vodíkové konference H2 HEATING se bude konat 5. 6. 2025 v Praze. Cílem je i ukázat na reálné projekty v ČR a v zahraničí, které jsou zaměřeny na možnosti využití vodíku v budovách.
5.3.2025DELTA Group ČR - Delta Projektconsult s.r.o.
„Projektování budov se mění. S vlastním týmem TZB specialistů nabízíme klientům více,“ představuje novou divizi DELTA. Rozhovor s jednatelem DELTA Group ČR o nové divizi TZB a o současných trendech a výzvách v oblasti projektování technických zařízení budov.
Od poloviny loňského roku se diskuse o udržitelnosti stavebních materiálů strhává k pozvolnému, zato viditelnému protěžování jednoho stavebního materiálu na úkor ostatních. Česká Surovinová politika pro dřevo definuje cíl navýšit podíl dřevostaveb u výstavby rodinných domů na 25 % do roku 2035 a zjednodušit požární pravidla pro výškové stavby ze dřeva. A to i přesto, že zkušenosti nejen z ČR, ale i zahraničí ukazují, že dřevostavby často vycházejí dráž než stejné stavby z tradičních materiálů.
Brilon má plynové kotle, tepelná čerpadla, větrání, čerpadlové skupiny a další sortiment. Jaké jsou výsledky 2024 a výhledy 2025 s ohledem na energetické trendy na Slovensku? Hovoří Ing. Jan Kouba, ředitel Brilon pro Slovensko.
Chystáme se na ISH 17.–21. 3. 2025, budeme v hale 11, máme stánek se švýcarskou Almevou a dánskou firmou Exodraft, výrobcem systémů na zpětné získávání tepla a spalinových ventilátorů, zve zájemce o spalinové systémy Pavel Mareček, předseda správní rady ALMEVA EAST EUROPE.