logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Rozhovory, komentáře

18.9.2023redakce
Rozhovor zaměřený na průběh výstavby z pohledu investora. Erik Štefanovič a Zbyněk Kovář ze společnosti DELTA Česká republika přiblíží téma nastupující digitalizace a rozvoje ve stavebnictví, projektové přípravy, výběrových řízení, řízení a koordinace staveb, ale také projektování budov s ohledem na udržitelnou výstavbu či měnící se požadavky investorů v době, kdy skokově vzrostly ceny energií.
14.9.2023redakce
Jaká je alternativa k plechovému vzduchotechnickému potrubí? Na to jsme se ptali ve studiu estav.tv. Řeč byla o technologii potrubních systémů Climaver 360. Materiál je dodáván v deskách, do tvaru potrubí se jednoduše připravuje na stavbě. Jeho hlavní předností je integrace tepelné izolace, nízká hmotnost a tvarová variabilita. Hosty ve studiu estav.tv byli Ing. Jakub Jiráský, technický poradce ve společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. – Divize ISOVER, a Ing. Petr Kuklík, Managing Director ve společnosti XPJ TRADE s.r.o.
Foto © Günter Menzl, Fotolia.com
8.9.2023Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info
Podle posledního hodnocení zdrojové přiměřenosti zpracované v ČEPS, už v příštích 3 letech budeme čelit nedostatku zdrojů. Vzniklou nerovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektřiny je nezbytné urychleně řešit. Jaké má provozovatel distribuční soustavy možnosti?
1.9.2023Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info
Uhelné elektrárny jsou flexibilní, výkonově dobře řiditelné zdroje. Kompletní náhrada uhelných elektráren výrobou z obnovitelných zdrojů je v zimním období v Česku prakticky vyloučena. Jaderných elektráren pro poskytnutí výkonu máme málo. Jaké máme možnosti?
31.8.2023redakce
Jaká energeticky úsporná opatření můžeme udělat v pronajatém bytě? Radíme v rámci ČEZ Akademie. Inspirace v bytě 2+1 s vytápěním z domovní kotelny a teplou vodou z průtokového plynového ohřívače v bytě.
Radim Tolasz, foto © TZB-info
23.8.2023Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Globálnímu oteplování se v ČR nevyhneme. Jaké změny počasí můžeme v nejbližších letech očekávat? Pomůže snižování emisí skleníkových plynů? Podívejte se na rozhovor s Radimem Tolaszem, vedoucím oddělení změny klimatu Českého hydrometeorologického ústavu.
Moravská Nová Ves, foto D.Kopačková
20.8.2023Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Česká televize zveřejnila reportáž ze stavby kontejnerové školy v Moravské Nové Vsi. Připomínáme pořad Tornádo rok poté, kdy jsme natáčeli o rekonstrukcích domů i v Moravské Nové Vsi.
Jak se rozúčtovává voda a teplo? Jarmila Trčková, vedoucí oddělení rozúčtování společnosti ista Česká republika
16.8.2023redakce
Společnost ista má informační webový portál připravený na generování a poskytování služby Měsíční informace o spotřebě podle nové legislativy. Na webináři se dozvíte o letošním rozúčtování tepla a vody a jak bude fungovat odečítání a rozúčtování dále. Jak portál ista funguje, jaké obsahuje funkce, co klienti vidí a s čím mohou pracovat? Podívejte se na webinář.
Prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT v Praze a Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., ředitelka portálu TZB-info
9.8.2023redakce
Jakkoliv je plošné vytápění běžná věc, v souvislosti s tepelnými čerpadly se objevuje další funkce ploch, a to je chlazení. Je tedy správně vrátit se k teorii rozložení teplot v místnosti a subjektivnímu vnímání, protože situace se mění. Jak, na to jsme se ptali prof. Ing. Karla Kabeleho, CSc., vedoucího katedry TZB, a Ing. Zuzany Veverkové, Ph.D. z katedry TZB Fakulty stavební ČVUT v Praze.
Foto © adrian_ilie825, Fotolia.com
3.8.2023redakce
Jak ovlivní výměna zdroje tepla a tedy změna teploty topné vody velikost zásobníku? Takové změny jsou nyní běžné, pokud se vyměňuje kotel na pevná paliva za tepelné čerpadlo nebo atmosférický plynový kotel za kondenzační. Výkon zásobníku velmi závisí na tom, jakou teplotu má topná voda ze zdroje tepla. V nových laboratořích ČVUT jsme se v rozhovoru ptali vedoucího katedry TZB prof. Ing. Karla Kabele, CSc.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2023, všechna práva vyhrazena.