logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Biomasa

biomasa

Biomasa je z energetického hlediska každý materiál rostlinného nebo živočišného původu, který lze energeticky využít nebo z něj vyrobit palivo. Druhů biomasy je mnoho, mezi nejčastěji používané patří dřevo, štěpka, dřevní pelety a brikety, bioplyn nebo tekutá biopaliva. Biomasu lze energeticky využívat v dopravě, při výrobě tepla i k výrobě elektřiny.

Biomasa je obnovitelný zdroj energie. Na rozdíl od energie slunečního záření nebo od větrné energie může být zdrojem vyčerpatelným, čerpá-li se rychleji, než se stíhá obnovovat.
Využívání biomasy není bezemisní, ale je CO2 neutrální. To znamená, že spálením biomasy se do atmosféry dostane maximálně takové množství CO2, jaké z ní bylo získáno během jejího přirozeného růstu. Přesná bilance CO2 však záleží na tom, jak dlouho daná biomasa vznikala a o jaký druh biomasy se jedná.

Zdroje biomasy - cíleně pěstovaná a odpadní biomasa

Biomasu lze získávat 1) cíleným pěstováním a nebo 2) druhotným využitím organických zbytků.

  1. Pěstované rostliny je možné v energetice využít jak za účelem jejich usušení a přímému spálení (tzv. suchá biomasa), tak k výrobě biopaliv. Patří sem rychlerostoucí dřeviny (např. topoly, vrby) a speciální energetické plodiny. Jejich schopností je kromě rychlého růstu také možnost pěstování na půdě, která nemusí být vhodná pro pěstování potravin. Cíleně pěstovaná biomasa zahrnuje také rostliny, které se místo potravinářských účelů využijí energeticky k výrobě biopaliv - řepka, kukuřice, cukrová řepa.
  2. Odpadní biomasa zahrnuje širokou škálu odpadů rostlinného nebo živočišného původu. Patří sem zbytky z těžebního a dřevozpracujícího průmyslu (dřevní štěpka, klest, piliny), ze zemědělství (sláma, seno, zbytky z rostlinné výroby), z papírenského průmyslu (celulózové výluhy), dále odpady ze zvířecích chovů (kejda, hnůj, mrva) a z jatek a nebo z provozu čistíren odpadních vod (čistírenské kaly) a skládek komunálního odpadu (skládkové plyny).
Využití biomasy v energetice
Využití biomasy v České republice
Biomasa je v České republice hlavním obnovitelným zdrojem energie.


Mohlo by vás zajímat


20.1.2025redakce
TZB-info doporučuje Nová zelená úsporám pro rodinné domy se od roku 2025 bude skládat ze dvou výzev: Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light. Nové výzvy pro rodinné domy budou v programu Nová zelená úsporám spuštěny 20. února 2025. Řekl to Petr Hladík, ministr životního prostředí ČR na tiskové konferenci při zahájení výstavy Infotherma 2025 v Ostravě. Zahájení a tiskovou konferenci přenášel portál ESTAV.tv. Výzvy pro bytové domy zůstávají beze změny.
13.1.2025Informační zpravodaj OP TAK 2021–2027, číslo 10, 01/2025
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo 12. prosince 2024 I. výzvu v rámci aktivity Obnovitelné zdroje energie – biomasa. Tato výzva je zaměřena na realizaci projektů podporujících využívání obnovitelných zdrojů energie z biomasy s vyvedením tepla do místa spotřeby.
5.12.2024redakce podle tiskové zprávy
TZB-info doporučuje Nová zelená úsporám v roce 2025 se zásadně změní. Ve dvou podprogramech – Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light, do kterých se sloučí současné podprogramy, nabídne zálohové financování a zvýhodněný úvěr všem, a to na komplexní i dílčí renovace. Nízkopříjmové domácnosti budou v programu i nadále zvýhodněny. Změny se týkají pouze rodinných domů a začnou platit od 1. února 2025.
19.11.2024Asociace podniků topenářské techniky
Asociace podniků topenářské techniky vydala 14. listopadu tiskovou zprávu, ve které se ostře vymezila proti masivnímu šíření dezinformací o chystaném zákazu spalování dřeva a dřevních paliv.
Biometanová stanice Krakořice
7.11.2024Agrikomp Bohemia, CZ BIOM
V Krakořicích u Šternberka roste nová biometanová stanice, která bude v příštím roce připojena do sítě největšího tuzemského dodavatele zemního plynu GasNet. Základem realizace „na zelené louce“ je též výstavba nové zemědělské bioplynové stanice. V době útlumu, kdy v České republice nové bioplynové instalace téměř nevznikají, tak otevírá projekt Krakořice další kapitolu na cestě k udržitelnosti v sektoru zemědělských výroben plynu.
27.10.2024České ekologické manažerské centrum, z.s.
Prestižní událost Týden výzkumu a inovací pro praxi a životní prostředí (TVIP) se opět přiblížila. I letos se sejde odborná veřejnost a zástupci průmyslových podniků v Hustopečích, kde se podělí o své nejnovější poznatky a inovativní přístupy v oblasti rizik, výzkumu a praktických aplikací. Speciální pozornost se bude tentokrát upírat na potravinářský sektor.
Zdroj fotografií: pixabay.com
15.9.2024Allegro
Jakmile se léto pomalu loučí a první podzimní mrazíky oznamují svůj příchod, přichází čas na jednu z nejdůležitějších příprav na zimu – zásobení se dřívím.
Zdroj: Petr Kratochvíl/Needpix
15.8.2024Mgr. Oldřich Sklenář
Solární energie představuje levný a účinný způsob zušlechťování paliv, jako je dřevní biomasa, tuhá alternativní paliva nebo digestát vznikající při provozu bioplynových stanic nebo čistíren odpadních vod. S jejím využitím je možné dosáhnout snížení spotřeby paliva, prodloužení životnosti spalovací technologie a snížení množství emisí škodlivin.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.