logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vlastnosti dřevostaveb
Archiv článků od 13.10.2014 do 23.11.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.11.2015
Ing. Nizar Al-Hajjar, Centrum stavebního inženýrství, pracoviště Zlín

Recenzovaný Článek se zabývá laboratorním zkoušením tepelného odporu zkušebního vzorku roubené stěny z červeného cedru. Součástí bylo ověření tepelné vodivosti vzorků z desek ze tří vrstev trámů ve zkušební stěně. Protože neexistují žádné jiné poznatky o vlhkostních vlastnostech tohoto druhu dřeva, zjišťovala se také sorpční hmotnostní vlhkost materiálu.

19.10.2015
Ing. Miloš Pánek, Ph.D., Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze

Recenzovaný Článek pojednává o využití tropických dřevin v exteriérových aplikacích. Stručně se zmiňuje o problémech spojených s jejich těžbou, dopravou a průmyslovým zpracováním na hotový výrobek. Rozsáhlejší část je věnována vlivům povětrnosti a možnostem ochrany povrchů před fotodegradací.

13.8.2015
ROCKWOOL, a.s.

Unikátní dřevostavba postavená formou sendvičové konstrukce v obci Trnovo na Slovensku je založená na kombinaci dřevěného skeletu, jejího zpevnění deskami a izolaci z kamenné vlny ROCKWOOL. Dům lze vytápět pouze s využitím rekuperace doplněné teplovodním ohřívačem. Tato dřevostavba odpovídá požadavkům německé směrnice na pasivní domy (PHPP).

15.6.2015
Ing. Aleš Vodička, Ing. Pavel Mlejnek, Ph.D, Ing. Jan Včelák, Ph.D., Ing. Petr Ptáček, Ph.D., doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

Recenzovaný Článek popisuje jeden z nejdůležitějších faktorů omezující životnost dřevostaveb – vlhkost. Ukazuje, jaké jsou nejčastější příčiny a důsledky zvýšené vlhkosti v konstrukci dřevostaveb a jakými způsoby lze tuto vlhkost detekovat a měřit.

25.5.2015
Ing. et Ing. Jan Dvořák, VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav technologie, mechanizace a řízení staveb

V odborném prostředí specialistů na problematiku vzduchotěsnosti se hovoří o OSB jako o jakémsi difuzním retardéru – parobrzdě, která nikdy nezaručí nepropustnost vodních par ve vzduchu. Takto na OSB desky nahlížím i v této práci a dalšími pokusy zkouším vlastnosti různě upravených desek, na závěr nabízím komparaci těchto výsledků.

17.5.2015
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

Divize Isover je již desítky let odborníkem v oblasti zateplování a izolačních materiálů. Dřevostavby patří k oblíbeným formám bydlení, i proto Isover vyvinul několik produktů, které dřevostavbě pomohou být plně funkčním domem, a to jak v oblasti tepelné izolace, tak akustiky či požární bezpečnosti.

16.5.2015
Vlastimil Růžička, redakce

Tradiční akce pro všechny milovníky dřeva s názvem Dřevostavby se koná pravidelně před velikonočními svátky v prostorách Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Volyni. V letošním roce přilákala mnohem více návštěvníků, diskutovalo se i v nové posluchárně.

4.5.2015
Ing. Pavel Šmíra, Ph.D., Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., Ing. et Ing. Soňa Křivánková, Metodické pracoviště Sanace dřeva, Vědeckotechnický park profesora Lista Brno

Článek prezentuje technologický postup a možnosti úpravy povrchů různých materiálů prostřednictvím pevných částeček suchého ledu CO2. Čistící médium je v trysce zařízení urychlováno proudem stlačeného vzduchu rychlostí větší než rychlost zvuku.

25.4.2015
Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), Ing. Vratislav Blaha, CSc., předseda ADMD, Ing. Peter Šovčík

Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) zveřejňuje v Den dřevostaveb 2015 výsledky marketingového průzkumu, který se připravoval v letech 2012–2014 a který sledoval spokojenost majitelů a uživatelů s bydlením v dřevostavbách.

13.4.2015
Ing. Milan Šmak, Ph.D., doc. Ing. Bohumil Straka, CSc., VUT Brno, Ústav kovových a dřevěných konstrukcí

Z množství realizovaných dřevostaveb a pozitivních zkušeností s jejich užíváním je zřejmé, že dřevo a materiály na bázi dřeva patří k efektivním konstrukčním materiálům pro střešní, stropní a stěnové konstrukce rodinných a bytových domů a dalších typů občanských staveb.

30.3.2015
Dřevařský ústav (Výzkumný a vývojový ústav dřevařský, Praha, s.p.)

Kvalita je dnes velmi zneužívané slovo a i po všech stránkách ošizený a poruchový výrobek má na svém obalu značky mnoha certifikací. Nemůžeme se tedy divit, když zákazníci nevěří žádným proklamacím a utvrzování o kvalitě, žádají často co nejnižší cenu, a pak následují reklamace.

23.3.2015
Ing. Jan Šlechta, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, Ing. Jaroslav Vychytil, Ph.D., Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Článek představuje shrnutí základních informací relevantních pro navrhování konstrukcí dřevostaveb z hlediska vzduchové neprůzvučnosti. Důraz je kladen nejen na masivní a skeletové systémy dřevostaveb, ale i na specifika akustického chování dřevěných stropních konstrukcí s násypy.

16.3.2015
Ing. Jiří Nováček, Ph.D., Ing. Jaroslav Vychytil, Ph.D., Ing. Jan Šlechta, Ing. Jaroslav Hejl, Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Příspěvek se zabývá vzduchovou neprůzvučností stavebních prvků na bázi dřeva (příček, stropů, nosných konstrukcí aj.). Je provedeno srovnání jejich akustických vlastností s tradičními jednoduchými zděnými konstrukcemi. Stavební prvky na bázi dřeva mají zpravidla vícenásobný charakter, jejich neprůzvučnost je proto ovlivněna řadou akustických jevů.

21.2.2015
Vlastimil Růžička, redakce

Holešovické výstaviště v Praze pravidelně ožívá v měsíci únoru, aby se stalo velkým svátkem tradičního stavebního materiálu. V letošním roce to byl 10. mezinárodní veletrh dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů, 5. veletrh oken, dveří a stínicí techniky, 10. mezinárodní veletrh vytápění, klimatizace a úspor energii a 5. veletrh krbů, kamen a designového vytápění.

30.12.2014
Energy Centre České Budějovice, Ing. Jiří Veselý, energetický poradce ECČB

Při pohledu na rozestavěná sídliště pozorovatele upoutá, jak český stavebník preferuje tradiční zděné technologie, zatímco dřevo, jako stavební materiál, vidíme především u krovů. Lehká stavba s dřevěnou konstrukcí má řadu výhod, ale diskutovat lze o tom, jak se obecně uváděné klady v praktické stavbě skutečně uplatní.

15.12.2014
Ing. et Ing. Richard Hlaváč, Ing. Jiří Souček, ČVUT Praha, katedra Konstrukcí pozemních staveb, Ing. Petra Tichá, Ph.D., Ing. Tereza Bendová, ČVUT Praha, katedra Fyziky

Dřevo samotné, i velká část materiálů na bázi dřeva, jsou materiály s relativně vysokou propustností pro vodní páry. Jako ochranu dřevěných konstrukcí používáme různé prostředky založené na odlišných principiálních základech. Tato ochrana však zvyšuje nepropustnost dřevěných konstrukcí pro vodní páry, což může ovlivnit vlhkostní bilanci jednotlivých obvodových konstrukcí.

15.12.2014
Ing. František Jiřík

Při posuzování spalinových cest v dřevostavbách nebo v budovách s dřevěnými stropy je nutné věnovat pozornost nejen vlastnímu provedení komína ať keramického nebo kovového, ale také kouřovodům a vlastním tepelným zdrojům, které mohou být také příčinou požáru v budově.

10.11.2014
Ing. Michal Frank, VUSTAH Brno, Ing. Zuzana Fišarová, Ph.D., Ing. Lubor Kalousek, Ph.D., VUT Brno

Význam a obliba dřevostaveb v České republice dlouhodobě stoupá, především z důvodu rychlosti stavby a nízké energetické náročnosti hotového domu. Pro laboratorní měření stěžejního akustického parametru – vážené vzduchové neprůzvučnosti – byla navržena konstrukce stěny dřevostavby, jež by měla splňovat požadavky příslušných norem.

23.10.2014
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Zelené domky začaly v Česku vyrůstat před třemi lety. Zájem o ně pokračuje i dnes. Své by o tom mohl vyprávět pan Petr Zapletal, který udává směr firmě Zelené domky.cz. Jen v letošním roce jich firma postaví bezmála dvacet a zájem neustále sílí. Za stavitelem dřevostaveb, který používá systémové skladby Knauf Insulation, jsme se zajeli podívat přímo do jedné z nich.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.