logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vlastnosti dřevostaveb
Archiv článků od 19.10.2015 do 24.10.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Ole Herbrand Kleppe: Construction of the Tree - How and Why
24.10.2017
redakce, kamera a střih: Monika Hoferová

Portál TZB-info pozval na konferenci Požární bezpečnost staveb 2017 hosta z Norska, hlavního projektového manažera společnosti B.O.B. Ole Herbrand Kleppe českým posluchačům představil 14podlažní dřevostavbu Treet, kterou realizoval v norském Bergenu. Přednášce v sále tleskalo více než 300 účastníků konference. Velice nás těší, že jsme do ČR a na největší stavební veletrh v zemi přinesli tuto unikátní realizaci. Nyní máte možnost zažít alespoň něco z atmosféry výjimečné prezentace.

Konference Požární bezpečnost staveb 2017
4.10.2017
Ing. Petr Bohuslávek, foto: Eva Nečasová

V rámci doprovodného programu veletrhu For Arch 2017 proběhl 21. září druhý ročník konference Požární bezpečnost staveb. Konferenci uspořádal internetový portál TZB-info, zaměřena byla na požární bezpečnost dřevostaveb, na systémy aktivní požární ochrany a systémy pro zvyšování požární odolnosti. Konferenci vyslechlo více než 250 účastníků, kteří zcela zaplnili Kongresový sál PVA v Letňanech.

Treet (The Tree), nejvyšší dřevěná stavba na světě, Bergen, Norsko
19.6.2017
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Čtrnáctipodlažní budova ze dřeva stojí v norském Bergenu. Se svou výškou 52,8 m je nejvyšší bytovou dřevostavbou světa. Zásadním problémem projektu byla požární bezpečnost. O konstrukci, průběhu stavby a řešení požární bezpečnosti hovořil Ole Herbrand Kleppe, vedoucí projekt manažer společnosti BOB, developera budovy Treet, na konferenci Požární bezpečnost staveb na veletrhu FOR ARCH 2017.

22.5.2017
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., doc. Ing. Kristián Sógel, PhD., Ing. František Lužica, Ing. Tomáš Klas, PhD.

Recenzovaný Moderné spojovacie prostriedky otvárajú nové možnosti v navrhovaní drevených nosných konštrukcií. Tradičné kĺbové pôsobenie prípojov pri navrhovaní drevených konštrukcií je postupne nahrádzané polotuhým pôsobením prípojov. Priama spätná väzba reálnej stavby, resp. prípoja na statický výpočet je zriedkavá. Preto sa autori článku rozhodli odskúšať jeden prípoj a porovnať s výpočtovými modelmi. Článok predstavuje experimentálne overenie prípoja rámového rohu, v ktorom sa kombináciou hliníkovej koncovky od firmy Sherpa a celozávitových skrutiek Rothoblaas vytvoril polotuhý prípoj. Drevené vzorky boli dodané firmou Latti Extra.

sklad dřeva © industrieblick - Fotolia.com
8.5.2017
Ing. Martin Keppert, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) při ČVUT v Praze

Recenzovaný Příspěvek si klade za cíl ilustrovat na několika materiálech možnost charakterizovat jejich pórový systém a kvantifikovat distribuci velikosti pórů ve dřevě a případně podnítit zájem o tuto jednoduchou a rychlou experimentální metodu.

8.3.2017
Ladislav Platil

Pořádný dům není nejlevnější. Dřevostavba je sofistikovaná konstrukce, kterou musí projektant odborně navrhnout a posoudit. Odborný dodavatel pak musí na stavbě vše sestavit, smontovat a dokončit. Nutností je prováděcí projektová dokumentace, autorský dozor a nezávislý technický dozor investora.

6.2.2017
Ing. Jan Pošta, Ph.D., Ing. Robert Jára, Ing. Hana Hasníková, doc. Dr. Ing. Jakub Dolejš, Ing. Anna Kuklíková, Ph.D., doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.

Recenzovaný Tento článek se zabývá nedestruktivními metodami hodnocení dřevěných prvků in-situ. V praxi se vedle nejčastěji používaného vizuálního hodnocení používají akustické a penetrační metody. V posledních letech se objevují nové postupy založené např. na termografii nebo rentgenovém záření. Pro vyhodnocení přesnosti nedestruktivních metod se výsledné hodnoty porovnávají s hodnotami z průkazných destruktivních zkoušek.

2.2.2017
Dipl.-Ing. Gerrit Horn, překlad: Petra Šrubařová

Z celkem 3 492 pasivních domů registrovaných od roku 1991 v databázi pasivních domů na www.passivhausprojekte.de jich 1 478, tedy 42 %, tvoří dřevostavby. Připočteme-li k tomu smíšené konstrukce, jedná se o 55 % pasivních domů, které mají dřevo ve vnější obálce budovy. Tento procentní podíl je od roku 1997 ve výstavbě pasivních domů skoro neměnný

31.10.2016
Asociace dodavatelů montovaných domů, z.s.

Asociace dodavatelů montovaných domů zorganizovala pro všechny příznivce dřevostaveb, zejména však pro ty, kteří se pro výstavbu svého nového dřevěného domu teprve rozhodují, již třetí ročník marketingové akce pod názvem „Den dřevostaveb 2016“.

26.10.2016
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips

Dvoudenní, praktickými informacemi nabitá konference. Přes 30 přednášejících a 300 účastníků, více než 7 hodin přednášek z praxe a 7 hodin workshopů. Společenský večer plný dobrého jídla, pití a zábavy, a to vše včetně ubytování za 1.900 Kč bez DPH (2.299 Kč vč.DPH). Kapacita konference omezena. Registrace online a podrobnější informace na www.DrevostavbyVpraxi.cz

4.10.2016
Asociace dodavatelů montovaných domů, z.s.

Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) bude v sobotu 8. října 2016 pořádat již třetí ročník „Dne dřevostaveb“. Cílem akce, jejíž letošním mottem je výzva „Volte dřevostavby“, je propagovat kvalitní nízkoenergetické dřevostavby realizované certifikovanými firmami, sdruženými v Asociaci dodavatelů montovaných domů.

5.9.2016
Asociace dodavatelů montovaných domů, z.s., Ing. Vratislav Blaha, CSc., předseda ADMD, předseda Asociace dodavatelů montovaných domů

Asociace dodavatelů montovaných domů pořádá letos v říjnu pro všechny příznivce dřevostaveb již třetí ročník zajímavé marketingové akce pod názvem „Den dřevostaveb 2016“, jejímž cílem je propagovat u široké veřejnosti kvalitní dřevostavby, a to nejenom vzorové a referenční domy, ale i rozestavěné stavby členských firem ADMD.

28.12.2015
Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., Ing. Pavel Šmíra, Ph.D., MBA

Recenzovaný Příspěvek prezentuje sanační metody dřevěných konstrukcí využívající tepelnou energii, konkrétně horkovzdušnou sterilizaci dřeva a mikrovlnné technologie. Oblast biotických škůdců zahrnuje dřevokazný hmyz a dřevokazné houby se zvláštním přihlédnutím k dřevomorce domácí (Serpula lacrymans).

14.12.2015
Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., Ing. et Ing. Soňa Křivánková, Ing. Simona Lauerová, Ing. Olga Grossová, Ing. Pavel Šmíra, Ph.D., MBA

Recenzovaný Příspěvek prezentuje metodický postup a výsledky z akustické detekce aktivity larev dřevokazného hmyzu v objektech areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Pro monitorování aktivity byl použit systém Acoustic Pack.

23.11.2015
Ing. Nizar Al-Hajjar, Centrum stavebního inženýrství, pracoviště Zlín

Recenzovaný Článek se zabývá laboratorním zkoušením tepelného odporu zkušebního vzorku roubené stěny z červeného cedru. Součástí bylo ověření tepelné vodivosti vzorků z desek ze tří vrstev trámů ve zkušební stěně. Protože neexistují žádné jiné poznatky o vlhkostních vlastnostech tohoto druhu dřeva, zjišťovala se také sorpční hmotnostní vlhkost materiálu.

19.10.2015
Ing. Miloš Pánek, Ph.D., Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze

Recenzovaný Článek pojednává o využití tropických dřevin v exteriérových aplikacích. Stručně se zmiňuje o problémech spojených s jejich těžbou, dopravou a průmyslovým zpracováním na hotový výrobek. Rozsáhlejší část je věnována vlivům povětrnosti a možnostem ochrany povrchů před fotodegradací.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.