logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vlastnosti a zdroje vody
Archiv článků od 29.8.2002 do 11.9.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.9.2004
Siemens, s.r.o.

Dodávky vody do chaty s roční kapacitou 6000 lidí tvoří výlučně sněhová a dešťová voda, přečištěná odpadní voda je připravena pro splachování WC, teplárna napájená rostlinným olejem využívá motorový generátor, jehož odpadní teplo se znovu používá k výrobě teplé vody a vyhřívání budovy. Dvacet procent elektrické energie zajišťují solární moduly.

5.8.2004
Ing. Olga Mikulová

Většina z Vás určitě již zjistila, že v roce 2003 došlo ke změnám při projednávání projektových dokumentací a při realizaci staveb v oblasti ochrany veřejného zdraví, konkrétně při požadavku konzultace a posléze vydání stanoviska, případně při běžné potřebě prostě se "jen na něco zeptat" nebo konzultovat. Nejedná se tedy pouze o postupně dále se měnící a doplňující legislativu (zákon, nařízení vlády, vyhlášky), ale o možnosti projednání záměru, nebo i již zpracovaného projektu se zaměřením na jednotlivé profese. Pro možnost lepší orientace a snad i pochopení tohoto "nového" systému uvedu základní principy tak, jak vyplynuly ze zákona a nyní (více jak rok) jsou realizované v praxi.

27.7.2004
RNDr. Martin Guth, G-servis Praha, s.r.o.

V tomto článku se pokusíme objasnit postup při zřizování zdroje podzemní vody pro zásobování pitnou vodou, právní aspekty realizace zdroje, technické (konstrukční) parametry jímacího objektu a podmínky související s jeho instalací.

30.6.2004
RNDr. Martin Guth, G-servis Praha, s.r.o.

Otázku, zda se připojit na vodovod nebo realizovat vlastní zdroj podzemní vody, opakovaně řeší mnozí vlastníci a uživatelé rodinných domů, chat a chalup. Pokud pomineme varianty, kdy jedno z řešení jednoznačně nepřichází v úvahu - např. v blízkosti není instalován vodovodní řad nebo se jedná o extrémně nepříznivé území z hlediska výskytu podzemní vody, je dobré znát zápory a klady obou způsobů zásobování vodou.

27.5.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Jednou z podmínek pro využití Fondu soudržnosti je dosažení limitu 10 mil. EUR (cca 300 mil. Kč) na jeden projekt. To je v případě České republiky obtížné pro zabezpečení akcí v obcích s počtem 2 000 - 10 000 ekvivalentních obyvatel a bude třeba zajistit nezbytnou integraci (sdružování) akcí do souborných projektů.

22.5.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Praktické rady, jakým způsobem a jaké je možno získat dotace z fondů EU a aktuální stav legislativy - i to jsou témata doprovodného programu. Na tiskové konferenci se mimo jiné diskutovalo také o problematickém navýšení DPH právě v oblasti výstavby ČOV, ale také např. o stejném navýšení sazby DPH pro výstavbu vodovodní přípojky, ačkoliv pro bytovou výstavbu zůstala snížená sazba DPH.

4.5.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Vyhláška podrobně a velmi přehledně popisuje požadavky na zotavovací akce pro děti včetně požadavků na TZB. Na všech zotavovacích akcích musí být zajištěna možnost koupání nebo osprchování v teplé vodě alespoň jednou za týden, nádobí lze mýt pouze v pitné vodě. Vyhláška užitečná pro odborníky i všechny rodiče!

3.5.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Novelizace zákona upravuje podmínky pro vlastníky vodovodů a kanalizací, zapracovává elektronickou formu dokumentů, ale především nově definuje náležitosti smlouvy o dodávce vody a náležitosti smlouvy o odvádění odpadních vod. Součástí článku jsou také platná směrná čísla roční potřeby vody.

21.4.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Nová verze této vyhlášky přináší mnoho nového, zejména nově zpracované podmínky pro hygienické prostory v případě rodinných provozů, malých provozů např. v pasážích domů, stanovuje pravidla pro využívání chemických WC a přehledně člení provozovny a jiné stravovací služby. Vyhláška je velmi obsáhlá a v článku jsou uvedeny ty požadavky, které se týkají vody a kanalizace.

7.4.2004
PVK a. s.

Cena vody je cenou věcně usměrňovanou a je určována podle pravidel stanovených v Cenovém věstníku Ministerstva financí ČR - výměr MF č. 01/2002 ze dne 28.11.2001. Pražské vodovody a kanalizace a. s. se musí při stanovování výše vodného a stočného tímto Cenovým věstníkem řídit, tzn. že si mohou započítat v kalkulaci ceny jen oprávněné náklady a přiměřený zisk. PVK pouze cenu navrhují a než je její výše projednána v zastupitelstvu hlavního města, musí projít schválením v Pražské vodohospodářské společnosti, a. s.

20.3.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

22. březen je od roku 1993 vyhlášen z rozhodnutí OSN Světovým dnem vody. Hlavním smyslem je připomenout lidstvu význam vody a nutnost ochrany vodních zdrojů.

22.10.2003
KONCEPT EKOTECH s.r.o., Ing. Viktor Janouškovec

Ve svém příspěvku bych rád upozornil na aktuálnost problematiky legionely a naznačil přístup k jejímu řešení firmou KONCEPT EKOTECH s.r.o.

27.7.2003
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

V posledních letech se vždy s nástupem letních teplot hovoří o vzniku sinic ve vodě a jejich účinku na lidský organismus. Je třeba si uvědomit, že negativní vliv sinic na lidské zdraví se odráží v opatřeních pro vodu k rekreaci - koupání i pro vodu k lidské spotřebě - pití. Tuto širokou problematiku jsme rozdělili do dvou částí. Dnešní první díl pojednává o vodě pro rekreaci a druhý o způsobech úpravy vody pro lidskou spotřebu vyjde příští neděli 3.8.2003.

16.7.2003
Honeywell spol. s r.o.

Hlavním účelem filtru je zachytit a shromažďovat nečistoty z protékající vody. Díky systému zpětného proplachu, ovládanému ať ručně nebo automaticky, zůstává filtr stále funkční. Stojatá voda je ideálním prostředím pro rozmnožování mikroorganismů. Ve filtrech Honeywell Braukman dochází během provozu ke kompletní výměně vody ve všech částech filtru. Tím se předchází množení bakterií a voda zůstává stále čistá.

11.3.2003
UPRAVENÁ VODA.CZ, Petr Vyhnanovský

Firma KA*PE KRAFTING byla jednou z prvních, která v naší republice zavedla na trh úpravny vody, které fyzikálním způsobem upravují vody, aby nedocházelo k nepříjemnému zarůstání vodním kamenem.

24.11.2002
Hungarian Copper Promotion Centre - HCPC, Ing. Mojmír Kelča

Jaká je současná platná legislativa, jaké jsou základní zásady správného provedení potrubního systému pro rozvody pitné vody.

29.8.2002

Nejčastěji používané, a Hlavním hygienikem schválené, desinfekční prostředky a jejich dávkování pro desinfekci pitné vody.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.