Nikl není pro člověka významně toxický, ale patří mezi potenciální karcinogeny. Toxicita pro některé vodní organismy je poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace ve vodárenských tocích přísněji limitována než v pitné vodě.
Vlastníci domů se soukromými studněmi velmi často čelí vysokým hodnotám železa anebo manganu ve vodě. Ve studniční vodě se železo a mangan obvykle objevují v neviditelném rozpuštěném stavu, takže se voda čerpaná do vodovodní soustavy jeví jako čistá. Jakmile je ale vystavena vzduchu, železo a mangan oxidují a vytvářejí nerozpustné částečky.
Částice způsobující tvrdost vody (zejména vápník a hořčík) v procesu elektrodeionizace snižují účinnost čištění. Nový modul Siemens umožňuje pro elektrodeionizaci použít i více znečištěnou vodu bez nutnosti předchozího změkčení reverzní osmózou. To v praxi znamená nižší náklady na vybavení a výrazné energetické úspory.
Systém Oxiperm produkuje oxid chloričitý pomocí zředěného roztoku chloritanu sodného (NaClO2, 7,5%) a kyseliny chlorovodíkové (HCl, 9% v objemovém poměru 1:1). Jiné systémy využívají k výrobě oxidu chloričitého poměr 1:3, kde však hrozí riziko, že zředěná kyselina chlorovodíková nebude reagovat s oxidem chloričitým, čímž způsobí korozi materiálu potrubí.
Hlavním důvodem pro recyklaci "šedých" vod (vody ze sprch a koupelen) je jejich malé znečištění, tj. jejich méně náročná úprava, možnost využití tepla, které je v nich obsaženo, ale také vliv na prestiž budovy a zavádění systémů hodnocení (certifikace) budov z hlediska jejich vlivu na životní prostředí.
Snížení provozních nákladů a spotřeby energií se v současné době stává prioritou nejen pro uživatele domů, ale i pro provozovatele vodohospodářských a čistírenských infrastruktur. Nový přístup k energii, recyklaci vody a nutrientů se snaží naplňovat firma ASIO, a to nejen při dodávkách technologií, ale i rozšířením nabídky a úpravou stávajících výrobků.