Ventilátory Ziehl-Abegg najdete ve vzduchotechnických, chladírenských zařízeních, filtračních zařízeních a technologických celcích. Inspirací pro jejich inovace je sova, kosatka i včela.
Majitelé starších domů bez moderních tepelně izolačních oken a zateplení fasády se málokdy potkají s nedostatečným větráním místností. Zejména původní netěsná okna způsobují přirozené pronikání dostatku čerstvého vzduchu do objektu a tím pádem není ve většině případů potřeba hlídat čerstvost a vlhkost vnitřního prostředí. Z hlediska tepelných ztrát objektu a tím i provozních nákladů za vytápění se nicméně nelze bavit o úsporném bydlení na dnes již běžné úrovni.
Pouze čtyři měsíce měl k dispozici realizační tým divize Lehká vzduchotechnika společnosti Luwex na dodávku a montáž vzduchotechnického zařízení do soukromé oční kliniky Lexum v Brně. Ta se stěhovala do komplexu Spielberk office Center, kde získala zázemí se čtyřmi operačními sály, oční ambulancí a prodejnou optiky. Součástí zakázky pro developera CTP Invest, který je i vlastníkem budovy, byly také rozvody tepla a chladu, zdravotechnika a měření a regulace.
Optimální klima v interiéru zajistí centrální systém řízeného větrání s rekuperací tepla doplněný o klimatický modul Zehnder ComfoClime. Ten je schopný dodatečně upravovat přívodní vzduch, čímž uživatelům umožňuje kontrolu nad jeho teplotou i vlhkostí. Díky vysoké kvalitě vzduchu, termoregulaci a tichému provozu se klimatické moduly Zehnder postarají o vytvoření zdravého a energeticky efektivního prostředí.
TZB-info doporučuje Účinnost a hlučnost jsou klíčové parametry ventilátorů. Při modernizaci vzduchotechnických zařízení nejde jen o výměnu kus za kus, ale i o zhodnocení, jak celý systém funguje. Pokud je na systému regulace zapnout/vypnout, tak až 50% úsporu může přidat nová plynulá regulace, a v tomto případě nový účinnější ventilátor přidá další procenta. V rozhovoru odpovídá Ing. Aleš Jakubec, jednatel ebm-papst CZ.
Uvažujete o rekonstrukci domu/bytu a chtěli byste společně s tím vyřešit efektivní větrání s minimální ztrátou tepla a s optimální vlhkosti? Tak právě pro vás jsme si připravili dnešní článek. Ukážeme vám, že právě rekonstrukce je skvělou příležitostí pro instalaci rekuperace a také jaký komfort díky ní získáte.
Revitalizací školní budovy ze 70. let 20. století v Českobrodské ulici v Praze vznikl unikátní projekt vybavený fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm. O vytápění se starají tepelná čerpadla, dešťová voda ze zelených střech a zpevněných ploch se využívá pro zálivku zeleně. Přečištěná voda ze sprch a umyvadel slouží ke splachování. Kvalitní architektura společně s inteligentním systémem větrání, osvětlení a stínění se stará o kvalitní vnitřní prostředí. Autor projektu Jiří Tencar představil realizaci školy na konferenci Energetická náročnost budov 2022.
Kvalita vnitřního prostředí a energetické úspory jsou cílem majitelů nejen nových rodinných domů a moderních bytů. Pokročilé subtilní systémy větrání s rekuperací najdou své místo i v rekonstruovaných bytech staré zástavby. Jeden z takových bytů jsme navštívili při montáži a předání větracího systému Zehnder.
Nucené větrání s rekuperací se dnes zmiňuje zejména jako nástroj energetických úspor. Jde ale zejména o zařízení pro přísun čerstvého vzduchu do interiéru po celý rok, a to se zajištěním energetických úspor tzv. zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu, čili s rekuperací. Důvody, proč je třeba větrat, co obnáší montáž větrání do bytu nebo rodinného domu a jaké výhody to uživateli přinese, vysvětluje v podcastu Roman Šubrt ze společnosti Zehnder.
Recenzovaný Článek se zabývá současně diskutovaným problémem vlhkosti v bytovém prostředí. V zimním období bývá při řádném větrání problém s nízkou relativní vlhkostí v obytných místnostech. Autoři se zamýšlí nad tím, zda by přebytečné množství vlhkosti vyprodukované koupáním resp. sprchováním nemohlo přispět ke zvýšení kvality vlhkostního mikroklimatu v obytných místnostech.