Zástupci organizátora soutěže E.ON Energy Globe Award ČR oznámili na tiskové konferenci své nominace. V budově Národní technické knihovny v Praze byly slavnostně představeny tři nejlepší projekty v kategoriích Obec, Kutil, Firma a Mládež.
Využití odpadního tepla z počítačů pro vytápění budovy je hlavní myšlenkou nového zeleného datacentra postaveného v brněnských Maloměřicích. Jedná se o objekt rozlohy 900m2, kde ¼ slouží k uložení počítačů. V objektu jsou využity suché chladiče, chillery, solární elektrárna, zemní kolektory a výměníky voda/vzduch. Vše je řízeno automatickou, prediktivní a samoučící regulací systému EVOK.
V diskusi na TZB-info se objevil zajímavý příspěvek – příklad zatepleného domu bytového družstva, které si klade otázky, co dále s vytápěním. Měřit? Hydraulicky vyregulovat? Chemicky vyčistit? Odpojit se od CZT? A jelikož v příspěvku je rovnou otázka: "Co mi/nám poradí pan Ing. Galád?" – zeptali jsme se.
Snižování energetické náročnosti budov je velice důležité. Neméně důležitým je ovšem i správné vyhodnocování energetických úspor. V praxi se setkáváme s různými přístupy k hodnocení energetické efektivity, přičemž některé z nich mají do objektivity hodně daleko. Patří mezi ně i tzv. Energetická liga.
Jejich jedinečnost spočívá v integraci termostatu a programovatelného pokojového ovladače do jednoho zařízení, ale především v integraci dotykového displeje, kterým lze regulátor ovládat. Velký dotykový displej současně rozšiřuje možnosti firemních prezentací v místnosti, ať už se jedná o kancelářské prostory, hotely, obchodní domy nebo nemocnice.
Tepelné čerpadlo je moderní a velmi efektivní zdroj tepla. Pro svůj provoz využívá přírodní teplo, které si zdarma půjčuje z Vašeho okolí a vrací jej zpět prostřednictvím tepelné ztráty vytápěného objektu. Pořízení kvalitního tepelného čerpadla je správným krokem k úsporám energie a tím i úsporám ve Vaší peněžence.
Více než 15 kotelen v Jablonci n/Nisou se odpojilo od CZT. Součástí realizace kotelny bylo i její financování a zajištění provozu. Ekonomické vyhodnocení je hodně zajímavé. Přijďte si jej poslechnout na doprovodný program Aquatherm. Přednáška se koná ve čtvrtek 6. 3. v bloku od 13:15 hod. Vstup zdarma.
Lze povzbudit české stavebnictví pomocí prostředků veřejné podpory? Je tato podpora účinná a efektivní? Zkušenosti s jejím dosavadním průběhem v ČR stejně jako trendy a očekávání v této oblasti byly tématem konference Stavebnictví, dotace, inovace pořádané k soutěži Building efficiency awards (BEFFA).
V příspěvku je uvedeno odvození výpočtových vztahů pro stanovení skutečné provozní účinnosti plynových nástěnných kotlů s jednostupňovým atmosférickým hořákem pro případy, kdy i jejich nejnižší nastavitelné tepelné výkony jsou několikanásobně vyšší, než potřebný jmenovitý tepelný výkon pro vytápění. Potom při provozu kotlů dochází k jejich cyklování, a tím i ke snížení provozní účinnosti.
Dne 31. 7. 2013 schválil ministr MMR návrh novely vyhlášky č. 372/2001 Sb., kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele. Podle platných pravidel byl návrh postoupen k projednání pracovním komisím Legislativní rady vlády.