Existuje možnost jak šetřit náklady na teplo a vodu v bytovém domě? Ano! Řekněte dost neustálému zvyšování cen tepla a teplé vody a efektivně vyřešte vytápění a ohřev vody ve vašem bytovém domě.
V předchozím díle jsme se zabývali možností, jak dosáhnout úspor ve vytápění a ohřevu užitkové vody v bytových domech – instalováním vlastního zdroje tepla. Účastníci řízení popsali problematiku odpojování od CZT z hlediska administrativy. Nyní se budeme zabývat problematikou spojenou s vlastní realizací lokální kotelny s tepelnými čerpadly vzduch-voda.
Každoročně dochází ke zdražování tepla ve většině lokalit na území ČR. Průměrné zdražení v roce 2013 bylo 4,7 %. K jednomu z nejvyšších zdražení došlo v Plzni, kde nárůst cen dosáhl 16 %. Průměrná cena 1 GJ tepla v České republice pro rok 2013 činila 594 Kč s DPH 15 %. Pro rok 2014 je průměrné zdražení cen tepla cca 3 %, průměrná cena 1 GJ činí 610 Kč s DPH.
Příspěvek se zabývá aktuálním vážným problémem soustav CZT, kterým je odpojování jednotlivých zákazníků a z toho vyplývající hrozbou možného rozpadu celé teplárenské soustavy v dané lokalitě. Konkurence CZT ve formě tepelných čerpadel je jednou z reálných možností náhrady CZT individuálním zdrojem tepla. Jsou uvedeny důvody pro použití včetně výhod a nevýhod vůči CZT.
Dvoutrubkové horizontální vytápěcí soustavy se zapojením pro jednotlivé byty, včetně termostatických radiátorových ventilů, automatického regulátoru tlakového rozdílu a zónové regulace. U této aplikace je zajištěno automatické omezení průtoku pro všechny byty, automatická regulace tlakového rozdílu pro vytápěcí okruhy a (programovatelná) zónová regulace s jedním ventilem.
V médiích se pravidelně objevují alarmující zprávy, dle kterých se Česko dostane kvůli nedostatečné státní finanční podpoře do problému s plněním svých závazků vůči EU. Tyto informace bývají často založeny na výpočtech pocházejících od potencionálních příjemců státních dotací, takže nelze vyloučit, že přání zde bývá otcem myšlenky. Jednou z oblastí, kde nám údajně hrozí velký problém, je snižování energetické náročnosti.
Využití odpadního tepla z počítačů pro vytápění budovy je hlavní myšlenkou nového zeleného datacentra postaveného v brněnských Maloměřicích. Jedná se o objekt rozlohy 900m2, kde ¼ slouží k uložení počítačů. V objektu jsou využity suché chladiče, chillery, solární elektrárna, zemní kolektory a výměníky voda/vzduch. Vše je řízeno automatickou, prediktivní a samoučící regulací systému EVOK.
V diskusi na TZB-info se objevil zajímavý příspěvek – příklad zatepleného domu bytového družstva, které si klade otázky, co dále s vytápěním. Měřit? Hydraulicky vyregulovat? Chemicky vyčistit? Odpojit se od CZT? A jelikož v příspěvku je rovnou otázka: "Co mi/nám poradí pan Ing. Galád?" – zeptali jsme se.
Snižování energetické náročnosti budov je velice důležité. Neméně důležitým je ovšem i správné vyhodnocování energetických úspor. V praxi se setkáváme s různými přístupy k hodnocení energetické efektivity, přičemž některé z nich mají do objektivity hodně daleko. Patří mezi ně i tzv. Energetická liga.
Jejich jedinečnost spočívá v integraci termostatu a programovatelného pokojového ovladače do jednoho zařízení, ale především v integraci dotykového displeje, kterým lze regulátor ovládat. Velký dotykový displej současně rozšiřuje možnosti firemních prezentací v místnosti, ať už se jedná o kancelářské prostory, hotely, obchodní domy nebo nemocnice.