Kvalitně navržené a namontované technické izolace významně snižují energetickou náročnost budov, zvyšují úroveň uživatelského komfortu a podporují mimo jiné požární bezpečnost staveb. V článku uvádíme dva příklady z praxe.
Až třetinu vydělaných peněz vynakládají domácnosti na vytápění svých domů a na ohřev teplé vody. Jednou z možností, jak snížit tyto náklady až o 70 %, je používání tepelného čerpadla. Přestože ceny tepelných čerpadel klesají, stále jde ve srovnání s plynovým kotlem o větší investici. Peníze za tepelné čerpadlo se vám však vrátí v některých případech i za 5 let.
Články o termohydraulice – alternativní metodě návrhu otopných soustav – patří na portálu TZB-info tradičně k těm vůbec nejčtenějším a nejdiskutovanějším. Nyní máme možnost pozvat nejen všechny projektanty v oboru vytápění, kteří chtějí navrhovat otopné soustavy na principech aktivních úspor tepla, ale i energetiky (PENB), techniky SBD, SVJ a všechny zájemce o úsporné vytápění budov, na první turnus kurzu základů TH, který pořádá firma =CRA=CENTROTHERM za podpory portálu TZB-info.
V době chladných a krátkých dnů oceníme každý zdroj tepla, který nás zahřeje. Začínáme se proto vystavovat světlu, ale i teplu slunečních paprsků, snažíme se vpouštět slunce do našich domovů a udržet ho tam. Poradíme vám, jak si co neúčinněji zajistit tepelnou pohodu v podkroví i v chladných měsících a přitom udržet kvalitní vnitřní prostředí a dostatek čerstvého vzduchu.
12. září 2013 se konala v pražském hotelu Exe Iris Congress konference pod názvem Energetický management pro veřejnou správu. Účastníci se seznámili s výsledky průzkumu znalostí a využívání možností energetického managementu. Prezentovány byly také možnosti metody EPC, stav podpory projektů Fondem životního prostředí, či financování a provoz veřejného osvětlení nebo zkušenosti s e-aukcí dodavatelů energií.
Při přípravě stavby domu se vyplatí brát v potaz nejen náklady, které si vyžádá samotná stavba, ale také provozní náklady. Aby se rodinný rozpočet zbytečně nezatěžoval vysokými účty za energie, je vhodné při stavbě volit příslušné materiály a technologie. Největší pozornost investorů je obvykle věnována nákladům na vytápění domu, protože často tvoří také nejvyšší položku na účtu za energie.
Při stavbě rodinného domu vzniká „tisíc a jedna otázka“. Při rozhodování sledujeme zpravidla jediný cíl: „Chci příjemné bezstarostné bydlení a co nejnižší náklady za rozumné peníze“. V seriálu článků se postupně a detailněji podíváme na otázky, jaký vliv má konstrukce domu na vytápění, jestli je dnes opravdu výhodné topit elektřinou a jaké jsou výhody podlahového vytápění.
Vyhlášku č. 372/2001 Sb. vydalo Ministerstvo pro místní rozvoj, aby v návaznosti na ustanovení energetického zákona stanovilo pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele. V současné době se připravuje úprava těchto pravidel.
Společný program na podporu výměny kotlů, tzv. Kotlíková dotace, se rozšiřuje do různých krajů ČR. Cílem Kotlíkových dotací je snížení znečištění ovzduší z malých spalovacích zdrojů na tuhá paliva. Týká se tzv. lokálních topenišť do tepelného výkonu 50 kW. Dotace je poskytována na různé typy kotlů a platí pouze pro výměnu stávajících ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nové efektivní nízkoemisní zdroje.
Závěsný plynový kotel Ferroli Bluehelix Tech pracuje s moderní kondenzační technologií ohřevu vody a využívá hořák s předmícháním plynu a vzduchu. Díky tomu je až o 12 % úspornější než běžné plynové kotle a má kompaktní rozměry. Kotle řady Bluehelix Tech mají nerezový výměník, který netrpí zanášením vodním kamenem. Jsou tak méně náročné na údržbu a nabízí dlouhou životnost.
Termoelektrická přeměna odpadního tepla v elektřinu je považována za slibnou technologii pro zvýšení elektrické účinnosti stávajících energetických procesů, úsporu paliv a redukci emisí. Předkládaný článek popisuje konstrukci termoelektrických generátorů, stávající termoelektrické aplikace a jejich možná využití.
Studie 2013 měla v objektech hromadného bydlení prokázat, nebo vyvrátit, oprávněnost běžně doporučovaného nesouběžného vytápění s individuálním režimem vytápění, voleným uživatelem bytu. Výsledkem jsou důležité poznatky pro obory hlavní stavební výroby (HSV), měření a regulace (M+R), vytápění (ÚT), centralizovaného zásobování teplem (CZT) i pro uživatele bytových jednotek, jejichž tepelná pohoda i ekonomika vytápění jsou závislé na způsobu, jakým provozuje vytápění jejich soused.
V posledních letech docházelo ke značným technickým i legislativním změnám v oblasti tepelné energie, účinnosti její výroby, distribuce a užití. Legislativa šla tak daleko, že začala i přes platnost pravidel vytápění, kde jsou poměrně dobře stanoveny technické podmínky pro projektování, dodávku a montáž otopných soustav, jejich regulaci a dodržování teplot ve vytápěných místnostech, zasahovat do práv uživatelů.
V posledních letech docházelo ke značným technickým i legislativním změnám v oblasti tepelné energie, účinnosti její výroby, distribuce a užití. Legislativa šla tak daleko, že začala i přes platnost pravidel vytápění, kde jsou poměrně dobře stanoveny technické podmínky pro projektování, dodávku a montáž otopných soustav, jejich regulaci a dodržování teplot ve vytápěných místnostech, zasahovat do práv uživatelů.
V posledních letech docházelo ke značným technickým i legislativním změnám v oblasti tepelné energie, účinnosti její výroby, distribuce a užití. Legislativa šla tak daleko, že začala i přes platnost pravidel vytápění, kde jsou poměrně dobře stanoveny technické podmínky pro projektování, dodávku a montáž otopných soustav, jejich regulaci a dodržování teplot ve vytápěných místnostech, zasahovat do práv uživatelů (spotřebitelů tepla).
Dotační program Nová zelená úsporám, který bude spuštěn letos na začátku léta, nabídne možnost získání státní podpory také na pořízení tepelného čerpadla či kotle. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů a důležitých informací, které byste měli pro bezproblémové čerpání dotace vědět.