logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Úspory energie v domácnostech
Archiv článků od 9.8.2012 do 4.12.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

4.12.2012
Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice

Vliv tepelných mostů se výrazně zvyšuje s rostoucími požadavky na tepelnou ochranu budov. Poměrně známý je jejich negativní vliv na energetickou bilanci stavby. Nezaslouženě opomíjený je ale negativní vliv tepelných mostů jako míst pro lokální kondenzaci vodní páry. Tím je vytvářeno ideální prostředí pro růst plísní a v konečném důsledku pak nevhodné mikroklima pro pobyt lidí.

3.12.2012
Ing. Júlia Weismanová

Matematický opis lineárneho dynamického systému môžeme zostaviť definovaním fyzikálnych javov a zákonitostí alebo s využitím štatistickej analýzy experimentálne nameraných dát. U oboch metód hovoríme o identifikácii, pretože neznámy systém identifikujeme pomocou nám známych vzťahov. Článok sa zameriava na problematiku stavových modelov a ich uplatnenie pri riešení problémov vedenia tepla v budovách. Po vybudení reálnymi meteorologickými podmienkami tak bude možné simulovať dlhodobé priebehy tepelných záťaží miestnosti a v kombinácii s predpoveďou počasia predikovať vývoj vnútorných teplôt v krátkodobom časovom horizonte, čo umožní rozšíriť stratégiu riadenia o dlhodobé prerušované a útlmové režimy vykurovania.

 Regulátory MiniPLC Domat
27.11.2012
Domat Control System s.r.o., Ing. Pavel Dvořák, Ing. Jan Vidim

Tento článek popisuje možnosti inteligentního řízení peletkového kotle, postupy a zejména pak dosažené výsledky. Přestože se jedná o specifickou instalaci, lze závěry zobecnit a využít je tak i u dalších instalací se složitějšími hydronickými poměry.

sunpower
7.11.2012
, Ing. Pavel Bučan

Budova Ekologického centra v Klášterci u Vimperka je koncipována jako nízkoenergetická a je dobře zateplená. Disponuje i vlastní kořenovou čistírnou odpadních vod. Pro zajištění maximálně ekologického provozu s co nejnižší spotřebou energie a minimalizovanou zátěží pro životní prostředí byl vytvořen unikátní energetický systém.

6.11.2012
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Václav Ježek, Ph.D.

Příkon, výkon, topný faktor, použitý kompresor, počet motohodin, teplotní spád, bivalentní bod… Dnes nebudeme psát o ničem takovém. Dnešní příspěvek si klade za cíl něco jiného než demonstraci a vysvětlování technických termínů. Podívejme se na subjektivní parametr, kterým je pojem komfortní vytápění ve vazbě na tepelná čerpadla, se zachováním pouze nutné odbornosti a zkušeností zákazníků.

5.11.2012
J.V.Ráž, DiS.

Pro hodnocení efektivnosti úsporných opatření při vytápění panelových domů je třeba jednotlivé složky sdílení tepla mezi vnějším a vnitřním prostředím rozklíčovat a definovat okrajové podmínky technicko-ekonomických výpočtů. Vyhodnocená účinnost úsporných opatření musí zohledňovat vnější i vnitřní teplotu objektu a hodnotu průměrných tepelných zisků, při kterých byla spotřeba tepla naměřena. Článek jednotlivé složky analyzuje a předkládá průměrné hodnoty.

15.10.2012
J.V.Ráž, DiS.

Relativně stejných úspor tepla lze dosáhnout při tepelné pohodě regulací nebo bez tepelné pohody, vypínáním otopných těles. Záleží na tom, jakým způsobem je vytápění provozováno a jak jsou v objektu využívány tepelné zisky. Článek obsahuje zjednodušený příklad, který vztahy mezi skutečnými a domnělými úsporami tepla objasňuje.

1.10.2012
J.V.Ráž, DiS.

Mohou zateplené panelové domy splňovat nízkoenergetický standard, nebo jej dokonce překonat? Článek obsahuje podrobnou analýzu parametrů konkrétního stavebního objektu a otopné soustavy před zateplením i po zateplení stavebních konstrukcí, doplněnou o výsledky měření skutečné spotřeby tepla v období 2010–2011, s výstupními daty převedenými na příslušný teplotně normálový rok.

24.9.2012
GAS KOMPLET s.r.o.

Pokud bychom pátrali po nejvhodnějším vytápěcím systému pro novostavby anebo dobře zrekonstruované objekty, vytápění pomocí tepelného čerpadla by se určitě brzy ocitlo na prvních příčkách. Tepelné čerpadlo totiž patří mezi nejekonomičtější, nejekologičtější co do čistoty provozu a zároveň nejkomfortnější způsoby vytápění tepelných systémů s nízkým teplotním spádem.

24.9.2012
Ing. Ladislav Tintěra

Energetický audit má v České republice dvacetiletou historii. Prvních deset let bylo obdobím hledání, druhých deset let obdobím zákonné povinnosti. Autor je jedním z našich prvních energetických auditorů. Uvádí osobní zkušenosti o tvorbě metodiky, legislativy i praktickém použití.

20.9.2012
Ing. Milan Bechyně, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Portál TZB-info připravil na veletrhu FOR ARCH tiskovou konferenci o novele zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií. V době tiskové konference probíhala zároveň v Poslanecké sněmovně rozprava a hlasování, které mělo rozhodnut o dalším osudu novely. Ve hře bylo přehlasování prezidentova veta novely schválené Poslaneckou sněmovnou 20.6. a 19.7. Senátem.

10.9.2012
Ing. František Vlach

Tepelné chování zemin je obecně neprozkoumané a nynější používané výpočty jsou značně zjednodušeny. Tato práce se zabývá dopadem použití rozdílných vlastností zeminy na numerické stanovení lineárního činitele prostupu tepla stavebních detailů u základů. Popisuje, jak numerické výpočty reagují na tyto vlastnosti podloží. Analýza byla provedena pro skutečné detaily základů a byla použita k vytvoření jednoduchého grafu pro získání představy o chování výpočtu.

3.9.2012
GAS KOMPLET s.r.o.

Kolem 640 tisíc domácností topí v kotlích na tuhá paliva. Kde není přístup k plynové přípojce anebo je vytápění plynem či elektrickou energií ekonomicky nevýhodné, tam ostatně jiná šance nebývá. Platí to pro většinu starších anebo pouze částečně zrekonstruovaných budov, pracujících s vysokým tepelným spádem. Topit tuhými palivy se dá ovšem vysoce efektivně, ekonomicky i ekologicky. Stačí zvolit kotel s automatickým podáváním!

27.8.2012
Ing. Iva Ambrožová, Ing. Petr Horák, Ph.D.

Při energetickém hodnocení budov, jak v energetickém auditu, tak i v průkazu energetické náročnosti budov, je nezbytné správně určit energetickou bilanci posuzovaného objektu. Klíčovými hodnotami jsou tepelné ztráty a tepelné zisky, které jsou výchozí pro stanovení potřeby a spotřeby energie na vytápění a chlazení. Energetická náročnost budovy se počítá dle normy ČSN EN ISO 13790. Článek poukazuje na úskalí výpočtu tepelných zisků zasklení ze slunečního záření. Porovnává stávající metodiku se staršími způsoby výpočtu. V závěru článků je uveden příklad výpočtu dle jednotlivých metodik v rámci otopného období.

22.8.2012
Siemens, s.r.o.

Siemens uvádí na trh pátou verzi svého systému Desigo pro ovládání technických zařízení budov. Zdokonalený systém byl rozšířen o pokročilé nástroje, mezi něž například patří podsystém Total Room Automation a optimalizační funkce RoomOptiControl a Eco Monitoring.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.