Seminář je určen pro všechny, kdo projektují a schvalují projekty zdravotních instalací a pro všechny, kdo potřebují aktuální informace k vnitřním vodovodům a k řešení likvidace odpadních vod.
Bezvýkopové technologie mají společné to, že jsou méně náročné na čas, jsou čistší, neomezují příliš dopravu a provoz ve městě, nevyžadují likvidaci stávajících komunikací a asfaltování a nepráší jako klasické výkopy. Uplatnit je lze také tam, kde je problém s novou zástavbou, vstupy na soukromé pozemky či jednoduše tam, kde není možné realizovat běžné výkopy.
Recenzovaný Článek shrnuje poznatky o kvalitě a kvantitě odpadních vod na výstupu z gravitačních a alternativních způsobů odkanalizování a následný vliv těchto vod na ČOV. Výsledky sledovaných ukazatelů se liší v závislosti na druhu použité kanalizace, a to zejména v ukazatelích BSK5, CHSK a N-NH4+, tedy v ukazatelích, které jsou ovlivněny oxidačně-redukčními podmínkami v kanalizaci.
Desinfekce chlordioxidem je desinfekce oxidací, ne chlorem. Při reakci s vodou vzniká zbytkový chlor, ve vodě je pak jako plyn, kyselina nebo chlornanové ionty. Při pH pitné vody 6,5 je téměř všechen volný chlor ve formě kyseliny chlorné, která je silným oxidačním činidlem s vlivem na potrubí z plastů i kovů.
Usazeniny z vody mají velmi nepříjemnou vlastnost. Jsou tvrdé a ve vodě nerozpustné. Původní ve vodě rozpustné látky se přítomností oxidu uhličitého postupně změní na nerozpustné uhličitany. Protože vyloučit přítomnost oxidu uhličitého z vody a jejího okolí je prakticky nemožné, nezbývá než látky ve vodě rozpuštěné zcela odstranit nebo ovlivnit jejich chování tak, aby vytvářely rozpustné formy uhličitanů.
S dešťovou vodou je potřeba při stavbě domu počítat. Kromě střešních okapů a svodů je dobré myslet také na odvodnění zpevněných ploch okolo stavby. Společnost ACO poskytuje komplexní systémy k nakládání s dešťovou a odpadní vodou. Ve článku vás ACO provede možnostmi, které při stavbě či rekonstrukci vaší nemovitosti nabízí.
Kořenové čistírny lze využít pro různé provozy (obce, individuální objekty, nemocnice, průmysl, skládky, bazény, koupalitě atd.) V ČR je v provozu od r. 1989 cca 400 obecních kořenových čistíren. Pokud nebyla podstatným způsobem překračována kapacita, nebo zanedbána údržba, fungují dosud s velmi dobrými čisticími parametry.
Přijdeme do koupelny, pustíme si teplou vodu a čekáme. Odteče jeden, druhý třetí a mnoho dalších litrů studené vody, než nám začne téct teplá voda. Potom ještě chvíli manipulujeme s baterií, než se nám podaří seřídit požadovanou teplotu. S tímto případem řešení nehospodárného rozvodu teplé vody se každý setkal. Současným zažitým řešením je použití kompenzace ztráty v potrubí pomocí cirkulační smyčky. Jedná se však o jediné a nejvhodnější řešení?
Jakýkoliv SW je efektivní pouze tehdy, je-li naplněn správnými daty a poskytuje-li tu správnou a přesnou informaci uživateli. Zejména data pasportizačního charakteru o stavebních objektech, parcelách a technologiích mohou být v čase doplňována a jsou velmi cenným podkladem pro efektivní facility management.
Na trhu EU, tedy i na trhu ČR, se mohou uživatelé setkat od roku 2007 s vodoměry, které byly typově schváleny podle nové evropské směrnice MID 2004/22/EC. Tyto vodoměry lze na první pohled rozpoznat podle odlišného štítku. Účelem tohoto příspěvku je krátké seznámení s údaji, které jsou na štítku vodoměru uváděny.
Předností koupacích jezírek je lepší pocit z koupání a nižší náklady na údržbu. Koupací biotopy mohou být vybudovány u rodinných domů, ale nižší náklady na údržbu koupacího biotopu jsou důležité i pro obce, které vybudování hradí z dotací. Pokud by z dotace vybudovaly bazén, na provoz by neměly finance.