logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Prostup tepla stavební konstrukcí
Archiv článků od 16.3.2016 do 25.5.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

25.5.2017
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na Štrbském plese probíhá již 19. ročník konference Tepelná ochrana budov, letos s podtitulem Quo Vadis. Úvodní klíčové příspěvky kriticky hodnotily mimo jiné stav navrhování opatření tepelné ochrany v praxi a upozornily na důležité změny, které nás brzy čekají.

22.5.2017
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB TU Ostrava

Recenzovaný Pro sanaci nadměrně vlhkého zdiva bývá používáno, kromě jiných metod, také vzduchových dutin, které mohou být jak stěnové, tak také podlahové. Stěnové dutiny pak mohou být situovány na vnější i vnitřní straně sanované zdi. Dutiny na vnitřní straně mohou být z výškového hlediska umístěny pod podlahou, nebo nad úrovní podlahy. V rámci tohoto příspěvku je pojednáno pouze o dutinách situovaných nad úrovní podlahy. V projekční praxi jsou vzduchové dutiny navrhovány zpravidla pouze empiricky. Pro jejich správnou funkci je však třeba provést jejich tepelnětechnické posouzení. Jeho náplň je těžištěm následujícího příspěvku.

17.5.2017
Mariana Moreira, Art McCormack, překlad: Petra Šrubařová

Rekonstrukce objektu sociálního bydlení do pasivního standardu je dalším příspěvkem z loňské německé konference Pasivní domy. Přináší detailní pohled na řešení detailů při dosahování parametrů pasivního standardu, a to od způsobu větrání po dosažení těsnosti obvodového pláště.

17.4.2017
Ing. Roman Jirák, Ph.D., Ing. Petr Jaroš, Ph.D.

Recenzovaný Výpočty součinitelů prostupu tepla Ucw lehkých obvodových plášťů patří mezi složitější tepelnětechnické výpočty konstrukcí ve stavebnictví. Vzhledem k trendu stále se zvětšujících prosklených ploch na obálce budovy mají lehké obvodové pláště výrazný vliv na tepelné chování budov a v neposlední řadě také na splňování požadavků na energetickou náročnost budov.

31.3.2017
redakce

Systém těžké šikmé střechy HELUZ a blok AKU KOMPAKT 21 budou v roce 2017 uvedeny na trh. Firma je představuje na právě probíhajícím turné konferencí HELUZ od A do Z. Další neméně zajímavé přednášky konference se věnují projektování budov s téměř nulovou spotřebou energie, statice domů ze systému Heluz, projektování v BIM a dalším tématům.

30.3.2017
Slovenská stavebná vedecko-technická spoločnosť, redakce

Již podevatenácté se v květnu na Štrbském Plese uskuteční konference Tepelná ochrana budov, tentokrát s podtitulem Quo Vadis tepelná ochrana budov. Tradiční vrcholné setkání odborníků z oboru tepelné ochrany proběhne 25. a 26. května. Odborné garance a moderování konference se jako vždy ujímají prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., a Ing. Jiří Šála, CSc.

8.3.2017
Ladislav Platil

Pořádný dům není nejlevnější. Dřevostavba je sofistikovaná konstrukce, kterou musí projektant odborně navrhnout a posoudit. Odborný dodavatel pak musí na stavbě vše sestavit, smontovat a dokončit. Nutností je prováděcí projektová dokumentace, autorský dozor a nezávislý technický dozor investora.

6.3.2017
Ing. Šárka Nenadálová, Ing. Lukáš Balík, Ph.D., Ing. Milan Rydval, Ing. Tomáš Bittner

Recenzovaný Propustnost vodní páry je důležitou materiálovou vlastností. Hodnotu součinitele difuzního odporu je nutné znát, abychom byli schopni sanovat konstrukce. Jedna věc je stěžejní – vědět, jaké jsou hodnoty faktoru difuzního odporu použitého materiálu, abychom věděli, jak dlouho bude konstrukce vysychat a kdy budou uživatelé moci budovu znovu obývat. Samozřejmě, že faktor difuzního odporu není jedinou ovlivňující vlastností, jelikož vysychání závisí také na teplotě, vlhkosti, rychlosti proudění okolního vzduchu.

17.11.2016
FENIX Trading s.r.o., Ing. Cyril Svozil

Nové administrativní centrum je v provozu teprve od června a tak na hodnocení výsledků reálného provozu si budeme muset počkat. Ale zajímavé jsou již první průběžné výsledky on-line monitoringu účinnosti FV, soběstačnosti budovy a vnitřního prostředí.

8.9.2016
Xella CZ, s.r.o.

Společnost Xella CZ zve projektanty a architekty na odbornou konferenci Ytong Dialog, která probíhá v říjnu v několika městech České republiky. Letos se zaměří na tepelnětechnickou stránku výstavby a projektování a představeny budou i nové aplikace pro projektanty. Součástí je opět i praktická ukázka práce se systémem Ytong i celá řada případových studií z praxe odborníků Ytongu.

Ilustrační obrázek
11.7.2016

MŽP spolu se SFŽP ČR vyhlásili další výzvu zaměřenou na projekty energetických úspor a lepší využití OZE ve veřejných budovách. Dotace v celkovém objemu 3 miliard Kč pomůžou především městům a obcím významně snížit výlohy za energie ve veřejných budovách. Své žádosti mohou podávat od 1.9. do 20.12. 2016.

24.5.2016
Ing. Pavel Heinrich, HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Cihly pro jednovrstvé zdivo s nadprůměrnými tepelněizolačními vlastnostmi společnost HELUZ uvedla na trh již v roce 2011 pod názvem Family 2in1. Tyto cihly je možné využít pro stavbu nízkoenergetických staveb bez dodatečného zateplení i s využitím dotací programu Nová zelená úsporám.

15.5.2016
Vlastimil Růžička, redakce

Mezinárodní konference Dřevostavby, kterou pořádá Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola ve Volyni, úspěšně zakončila svůj dvacátý ročník. Společně s osvědčenými partnery a již podruhé s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) připravila zajímavou retrospektivu proměn staveb ze dřeva.

11.4.2016
Ing. Otakar Klokočník

Recenzovaný Vyhláška se týká ústředně vytápěných domů, které rozdělují náklady na provoz radiátorů pomocí náměrů indikátorů připevněných do středu radiátorů. Tato rozúčtovací metoda nebere v úvahu, že část dodaného tepla do je díky prostupům vnitřními stěnami objektů odsávána a spotřebovávána v bytech, které nadměrně regulují přívod topné vody do radiátorů.

7.4.2016
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

V těchto dvou domech bydlí dvě čtyřčlenné rodiny. Je to v Maďarsku, ale mohlo by to být i v České republice nebo kdekoli ve střední Evropě. Jedna rodina zaplatí za topení v přepočtu 21 tisíc korun. Druhá rodina pouze polovinu. Jak je to možné?

4.4.2016
Ing. Libor Hrubý, Centrum pasivního domu, z.s.

Budovy nemusí dýchat, ale lidé ano! Jednou ze základních vlastností dobrého bydlení by mělo být zajištění čerstvého vzduchu a průběžné odvádění vlhkosti z interiéru. To v době zateplených budov nezajistí mikroventilace oken ani nezáměrné netěsnosti v obálce, ale pouze promyšlený systém řízeného větrání.

21.3.2016
SLAVONA s.r.o.

Při výběru oken do pasivních domů se mluví hlavně o součiniteli prostupu tepla oknem menším než 0,8 W/m2K. Ale neměli bychom podcenit ani další vlastnosti, jako je minimální průvzdušnost či maximální vodotěsnost.

16.3.2016
Ing. Pavel Heinrich, HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Snad se již stalo zažitým pravidlem, že nezateplený sokl je synonymem pro vznik tepelného mostu a to je velký problém kvůli riziku vzniku plísní ve vnitřním koutu mezi podlahou a stěnou. Zároveň pro dosažení nízké energetické náročnosti budovy se pro minimalizaci tepelných ztrát používá velká tloušťka izolace do podlahy např. i 200 mm. Jak je to doopravdy?


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.