logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Prostup tepla stavební konstrukcí

Základními veličinami, které charakterizují tepelněizolační schopnost stavební konstrukce, je tepelný odpor R (m2K/W) a součinitel prostupu tepla U (W/m2K). Pro určení těchto veličin je třeba znát skladbu posuzované konstrukce ve směru tepelného toku tzn. materiálové a geometrické charakteristiky jednotlivých vrstev – tloušťku d (m) a součinitel tepelné vodivosti λ (W/mK).

Při posouzení konstrukce z hlediska prostupu tepla je třeba dále zohlednit:

  • typ konstrukce - jednoplášťová, dvouplášťová, obrácená skladba
  • směr tepelného toku – nahoru, dolu, horizontálně
  • polohu konstrukce – konstrukce ve styku s venkovním vzduchem, s nevytápěným prostorem, ve styku se zeminou

Co je tepelný odpor a součinitel prostupu tepla

Tepelný odpor R (m2.K/W) vyjadřuje izolační schopnost konstrukce nebo její vrstvy, tedy kolika čtverečními metry konstrukce při kolika stupních teplotního rozdílu na jejích stranách projde jednotka tepla. Tepelný odpor se vypočítá ze vztahu R=d/λ, kde d je tloušťka konstrukce nebo její vrstvy a λ je součinitel tepelné vodivosti, který vyjadřuje schopnost materiálu vést teplo (W/m.K).

Určitý tepelný odpor mají i vzduchové vrstvy přiléhající těsně ke stavební konstrukci. To je dáno prouděním vzduchu a výměnou tepla sáláním. Tento jev se nazývá odpor při přestupu tepla (Rsi a Rse). Hodnoty odporu při přestupu tepla jsou ovlivněny polohou povrchu (interiér, exteriér, případně vzduchová vrstva uvnitř konstrukce) a pohybem vzduchu.

Součtem tepelných odporů všech vrstev konstrukce a odporů při přestupu tepla získáváme odpor konstrukce při prostupu tepla RT = Rsi + R + Rse.

Převrácenou hodnotou odporu konstrukce při prostupu tepla je součinitel prostupu tepla. Součinitel prostupu tepla (W/m2.K) vyjadřuje, kolik tepla unikne konstrukcí o ploše 1 m2 při rozdílu teplot 1 K. Získáme jej ze vztahu U (UT)=1/RT.

Do tepelného odporu konstrukce jednoplášťových konstrukcí se obvykle uvažují vrstvy, které jsou chráněny před účinky vlhkosti, např. u střech jsou to vrstvy chráněné hydroizolací. V případě obrácené skladby střech je uvažována i vrstva extrudovaného polystyrenu. U dvouplášťových konstrukcí se uvažují vrstvy vnitřního pláště, tzn. od vnitřního líce konstrukce k větrané vzduchové vrstvě. U konstrukce ve styku se zeminou, např. podlahy na zemině, se počítají vrstvy nad hydroizolací. V případě použití nenasákavé tepelné izolace pod hydroizolací, např. extrudovaného polystyrenu nebo pěnového skla, se ve výpočtu uvažuje i tato izolace.

Předpisy související s výpočtem a hodnocením prostupu tepla stavební konstrukce v České republice je řada norem ČSN 73 0540-1 až 4 Tepelná ochrana budov

Dále je to ČSN EN ISO 6946 Stavební prvky a stavební konstrukce – tepelný odpor a součinitel prostupu tepla – výpočtová metoda. Dále jsou to ČSN EN ISO 10456 Stavební materiály a výrobky – tepelně-vlhkostní vlastnosti – tabelové návrhové hodnoty a postupy pro stanovení deklarovaných a návrhových tepelných hodnot, ČSN EN ISO 13370 Tepelné chování budov - Přenos tepla zeminou - Výpočtové metody, ČSN EN ISO 13789 Tepelné chování budov - Měrné tepelné toky prostupem tepla a větráním - Výpočtová metoda.


Mohlo by vás zajímat


Bednění ztužujících věnců HELUZ Pavel Heinrich
3.2.2025Ing. Petr Bohuslávek, Ing. Pavel Heinrich
Již tento pátek můžete sledovat webinář o bednění ztužujících věnců v konstrukčním systému HELUZ. Špičkový odborník a produktový manažer společnosti HELUZ cihlářský průmysl a.s., Ing. Pavel Heinrich, ukáže všechny způsoby bednění zejména pro systémy z broušených cihel a na skutečných realizacích představí nejnovější věncovku HELUZ RAPID 5,5/25.
Soklová cihla Porotherm 32 TBS Profi
30.1.2025redakce
V dutinové cihle plněné vatou kondenzuje voda a vata je nasáklá, jednovrstvé nezateplené zdivo nemůže mít dobré tepelnětechnické vlastnosti v detailech, oproti tomu soklové hydrofobizované cihly nahrazují hydroizolaci a založení zdiva není důležité. Tak to jsou nejčastější mýty o jednovrstvém zdivu. Tyto a další v podcastu na ESTAV.tv vyvrací Ing. Milan Rotek ze společnosti wienerberger.
Nová zelená úsporám Light
28.1.2025redakce podle podkladů dotačního programu
Dotační program Nová zelená úsporám Light podporuje dílčí zateplení rodinných domů včetně památek, výměnu zdrojů tepla, opatření pro přípravu teplé vody, fotovoltaické systémy, větrání s rekuperací, rekuperaci tepla z odpadní vody a adaptační a mitigační opatření. Žádosti je možné podávat od 20. února 2025.
Oprav dům po babičce
27.1.2025redakce podle podkladů dotačního programu
Dotační program Nová zelená úsporám pro rodinné domy, část oprav dům po babičce podporuje zateplení rodinných domů včetně výstavby nového domu po odstranění původní stavby, dále novostavby v nulovém standardu, výměnu zdrojů tepla, opatření pro přípravu teplé vody, fotovoltaické systémy, větrání s rekuperací, rekuperaci tepla z odpadní vody a adaptační a mitigační opatření. Žádosti je možné podávat od 20. února 2025.
20.1.2025redakce
TZB-info doporučuje Nová zelená úsporám pro rodinné domy se od roku 2025 bude skládat ze dvou výzev: Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light. Nové výzvy pro rodinné domy budou v programu Nová zelená úsporám spuštěny 20. února 2025. Řekl to Petr Hladík, ministr životního prostředí ČR na tiskové konferenci při zahájení výstavy Infotherma 2025 v Ostravě. Zahájení a tiskovou konferenci přenášel portál ESTAV.tv. Výzvy pro bytové domy zůstávají beze změny.
Zdění broušených cihel HELUZ
17.1.2025Ing. Petr Bohuslávek, Ing. Pavel Heinrich
Sledujte webinář Konstrukční řešení HELUZ v praxi. Ing. Pavel Heinrich, produktový manažer společnosti HELUZ cihlářský průmysl a.s., názorně vysvětluje pravidla pro navrhování a provádění zdiva HELUZ z broušených cihel, a to na reálných ukázkách založení zdiva, využití doplňkových cihel, řešení parapetu, ostění a nadpraží oken s využitím překladů HELUZ a řešení ztužujících věnců.
16.1.2025Martin Kubín, redakce
Jak se staví v rozvojové zemi na jižní polokouli? Jak probíhají dodávky materiálu, jak se místní lidé staví k práci a lze vůbec porazit neúnavně škodící termity? Nejen na tyto otázky odpovídá hlavní koordinátor stavby střední školy v zambijském Kashitu, Petr Čanda.
Konstrukční řešení HELUZ v praxi, Pavel Heinrich
15.1.2025Ing. Petr Bohuslávek, Ing. Pavel Heinrich
Již tento pátek nepropásněte webinář Konstrukční řešení HELUZ v praxi, ve kterém vysvětlíme základní pravidla pro navrhování a provádění zdiva HELUZ z broušených cihel, a to na reálných ukázkách založení zdiva, využití doplňkových cihel, řešení parapetu, ostění a nadpraží oken s využitím překladů HELUZ a řešení ztužujících věnců. Pravidla názorně vysvětlí špičkový odborník a produktový manažer společnosti HELUZ cihlářský průmysl a.s., Ing. Pavel Heinrich.
5.12.2024redakce podle tiskové zprávy
TZB-info doporučuje Nová zelená úsporám v roce 2025 se zásadně změní. Ve dvou podprogramech – Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light, do kterých se sloučí současné podprogramy, nabídne zálohové financování a zvýhodněný úvěr všem, a to na komplexní i dílčí renovace. Nízkopříjmové domácnosti budou v programu i nadále zvýhodněny. Změny se týkají pouze rodinných domů a začnou platit od 1. února 2025.
21.11.2024redakce
TZB-info doporučuje Již 28. listopadu nepropásněte příležitost seznámit se s posledními novinkami v oboru hodnocení energetické náročnosti budov. Mezi klíčová témata patří novela vyhlášky č. 264, novinky v SW pro hodnocení ENB, renovační pasy, směrnice EPBD IV s hodnocením GWP a další. Konference se tradičně koná v Masarykově koleji v Praze.
7.11.2024Fakulta stavební ČVUT v Praze, Ing. Miroslav Urban, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov
Kurz celoživotního vzdělávání na Fakultě stavební ČVUT je určen všem, kteří si chtějí osvojit problematiku zpracování hodnocení energetické náročnosti budovy se všemi aspekty – teoretické základy, praktická zkušenost.
1.11.2024redakce
Stříkané pěnové izolace jsou na trhu už přes 60 let a lze se s nimi setkat prakticky po celém světě. Jedná se o polyuretanovou pěnu, která se aplikuje do stavebních konstrukcí jako tepelná izolace sloužící ke snížení energetické náročnosti. O stříkané pěnové izolaci jsme si na veletrhu For Arch povídali s panem Lukášem Kmentou ze společnosti Huntsman Building Solutions.
25.10.2024AZ FLEX, a.s.
Společnost AZ FLEX patří mezi přední distributory technických izolací a stavebních materiálů, které využívají profesionálové napříč stavebním průmyslem. AZ FLEX nabízí svým zákazníkům dlouhodobě špičkovou kvalitu a inovativní řešení, která přispívají k energetické úspornosti a udržitelnosti staveb. Protože si společnost zakládá na nadstandardních vztazích se svými zákazníky, i v letošním roce přichází s atraktivním věrnostním programem FlexiBonus 2024, který je určen pro všechny zákazníky, kteří nakupují produkty z oblasti technických izolací.
17.10.2024Likov s.r.o.
Hmoždinka ThermoDrive-V2 08 představuje novou generaci upevňovacích prvků pro ETICS, které jsou navrženy tak, aby splňovaly nejvyšší požadavky na spolehlivost, univerzálnost a přesnost instalace. Tento článek se zaměřuje na technické aspekty hmoždinky ThermoDrive-V2 08, její konstrukční výhody a aplikace v praxi.
23.7.2024Schöck-Wittek s.r.o.
Atiky patří k moderní architektuře charakterizované plochými střechami. Odpovídají požadavkům současné výstavby nejen vizuálně; atiky se ukazují jako velmi praktické, pokud jde o vysoké budovy a maximální využití vnitřního prostoru. Velkou volnost při architektonickém řešení nabízí prvek Schöck Isokorb® CXT typ A, s kterým lze realizovat i štíhlé atiky z pohledového betonu. Atiky odděluje od stropní desky a tepelně technicky vylepšuje detail tohoto spoje.
30.5.2024Schöck-Wittek s.r.o.
Přibližně 40 % všech tepelných mostů v budovách je způsobeno stěnami a sloupy. Jejich podíl na ztrátách energie na vytápění je cca 10 %. S produktovou řadou Schöck Sconnex® přenáší společnost Schöck své zkušenosti s prvky Isokorb® z balkónů na stěny a sloupy a nabízí tak uživatelsky přívětivé a vysoce kvalitní řešení, které přispívá k trvale udržitelnému konceptu budov.
8.4.2024Ing. Zuzana Rácová, Ph.D., Ing. Aneta Libecajtová, Ph.D.
Recenzovaný Ve vícedílném seriálu představíme principy osazení otvorových výplní. Tento článek je zaměřen na problematiku osazení okenních výplní v obvodových stěnách a jejich zakreslení v souladu s normou ČSN 01 3420 pro kreslení výkresů stavební části. Upozorňuje na neaktuálnost předchozích řešení z pohledu současných požadavků na energetickou náročnost budov a technologický pokrok ve stavebnictví. Konkrétně se zaměřuje na principy osazení otvorových výplní včetně tepelně technických požadavků a technologických aspektů. Ukazuje se, že zohlednění nových technologických postupů a požadavků na energetickou náročnost vyžaduje promítnutí těchto změn také do projektové dokumentace. Dále se článek věnuje zakreslování současných řešení stavební praxe v souladu s normou ČSN 01 3420 v měřítku 1:50 a 1:20.
5.4.2024Schöck-Wittek s.r.o.
Schöck Isokorb® typ CXT typ AP pro atiky a parapety je udržitelnou alternativou k obalování těchto konstrukcí tepelnou izolací. Přenáší ohybové momenty a posouvající síly vyplývající ze sil působících stejným směrem. Navíc přenáší tlakové síly.
Vzorkovna společnosti Slavona
24.1.2024Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Okna ze Slavony jsou všeobecně známa jako výrobky s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi a elegantním vzhledem. Díky inovacím a vývoji okenních konstrukcí, kterému Slavona věnuje dlouhá léta velkou pozornost, může nabídnout zákazníkům výrobky s přidanou hodnotou v podobě nadčasového designu, dlouhé životnosti a minimálních nároků na údržbu. Abychom se seznámili s aktuálními produkty, navštívili jsme pražskou vzorkovnu firmy, kde si s námi na uvedená témata povídal obchodní zástupce Slavony, pan Pavel Kamír.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.