Studie prezentuje vliv použití venkovních zastiňovacích prvků na teplotu podkrovní místnosti. V případě venkovní rolety VELUX se jedná o snížení teploty až o 6,8 °C a u venkovní markýzy VELUX až 5,5 °C.
Text o napojení obvodové stěny na základovou desku u konstrukcí na bázi dřeva je prvním z volné série článků, věnovaných důležitým stavebně konstrukčním detailům, které ovlivňují výslednou kvalitu provedení dřevostavby. Kromě pozitiv suché výstavby musíme vědět i o problémech, k nimž vedou nedostatky v plánování a provádění i neznalost důležitých souvislostí.
Správná volba systému střechy a tepelné izolace je rozhodujícím faktorem, který následně zásadně ovlivní energetickou náročnost budovy. Kvalitní izolace by rovněž měla zajistit maximální paropropustnost, zabránit akumulaci vlhkosti v konstrukci, vytvořit ochrannou protipožární bariéru a zajistit dlouhou životnost střechy.
Slovenská STN 73 0540-4:2012 striktně předepisuje přirážky na vliv tepelných vazeb v závislosti na druhu konstrukce. Tyto přirážky jsou poměrně značné, a tak dodavatelé zdicích systémů musí prokázat, že u jejich systémů lze vlivem malých lineárních činitelů prostupu tepla Ψ používat nižší přirážku ΔUtbk.
Detaily zateplovacích systémů vyžadují speciální řešení, a to nejen z důvodů konstrukčních, ale také z důvodu požární bezpečnosti. Jedná se zejména o detaily založení zateplovacího systému, detaily nadpraží a ostění. Řešení s využitím fenolické pěny a prefabrikovaných prvků nabízí společnost HPI-CZ.
Konference Historické budovy a jejich nízká energetická náročnost je zaměřena na památkové, stavební a technické možnosti úprav historických budov a příklady z praxe. Požádali jsme o komentář zástupce společností, které účast na konferenci přijaly. Vyjádřili se zástupci čtyř společností: Weber, Rako, Xella CZ a Atrea.
Pri stavbe domu je nutné venovať veľkú pozornosť výberu materiálu, ktorý na stavbu použijeme. Základom je samozrejme kvalitné tepelnoizolačné murivo, napríklad z brúsených tehál, kvalitná výplň okenných a dverových otvorov a dostatočná izolácia podláh aj strechy – pozornosť je však potrebné venovať aj ďalším používaným materiálom.
Začne-li se s tepelnou izolací už u základové desky, přinese to v budoucnu nemalé finanční úspory při užívání domu. Založení stavby na tepelně izolačním zásypu nepředstavuje žádnou extrémní finanční investici. Naopak, ještě před dokončením stavby díky němu dochází k úsporám, protože není nutná další podlahová izolace.
Lze říct, že střešní plášť je asi nejvíce namáhanou konstrukcí obálky budov. Hlavním úkolem je chránit objekt před většinou klimatických jevů, především však před srážkovou vodou v obou v úvahu připadajících skupenstvích. Zajímavou variantou je použití tzv. extrudovaného polystyrénu, který díky vypěňování pod vysokým tlakem má uzavřenou buněčnou strukturu, tím pádem velmi nízkou nasákavost. Může být tedy použit v tzv. obrácených skladbách.