logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Měření a regulace
Archiv článků od 26.10.2006 do 19.4.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.4.2007
Flamco CZ s.r.o.

Stejně tak, jako se vyvíjí způsob měření, musel se vyvíjet i způsob odečtu a zpracování naměřených hodnot. Proto se stále častěji objevuje v projektech bytových domů požadavek na zajištění dálkového odečtu spotřeby tepla a vody. Řešením jsou výrobky firmy Kamstrup.

11.4.2007
Ing. Jan Vidim

Cílem seriálu je přiblížit "ryzím topenářům" možnosti a omezení MaR. Upozornit je na potenciální problémová místa vzájemné spolupráce při projektování a instalaci technických zařízení budov a na technické možnosti, které dnešní MaR nabízí.

2.4.2007
Ing. Jiří Vlček

Recenzovaný Čidlo snímání teploty musí být umístěno v přiměřené vzdálenosti od topení. Pokud by bylo příliš blízko, často by se topení zapínalo a vypínalo, soustava by měla snahu kmitat. Naopak při velké vzdálenosti dochází k hysterezi. Jek je to s teorií regulace teplot v budovách napoví následující článek.

26.2.2007
Ing. Jiří Cikhart, DrSc. - soudní znalec a energetický auditor

Zajišťují větší úspory indikátory spotřeby tepla nebo osazení termostatických ventilů? Jednoznačná odpověď neexistuje. Pouze optimální spolupráce regulační a indikační nebo měřicí techniky totiž může vést k dosažení nejvyšších možných úspor tepelné energie.

8.2.2007
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens rozšiřuje svou nabídku o nový bezpečnostní systém Sintony 60, který je určen pro ochranu bytů a rodinných domů. Sintony 60 má atraktivní vzhled, umí kombinovat různé monitorovací funkce a uživatelům nabízí jednoduchou instalaci a pohodlné ovládání.

29.1.2007
Ing. Radka Weiszová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Ukázka vyhodnocení monitoringu spotřeb energií a venkovních teplot na panelových bytových domech v Brně Novém Lískovci. Jedná se o objekty, které spravuje městská část a postupně tyto domy "regeneruje", to znamená, že mimo jiné realizuje opatření vedoucí ke snížení spotřeby energie.

22.1.2007
překlad Ing. A. Chyba

Elektronická regulace teploty v jednotlivých místnostech je dostupným řešením jak šetřit energií a vyplatí se. Co vycházelo teoreticky, potvrdilo se i při zkoušce za provozu - ve spolupráci firmy Honeywell s městskými podniky ve Wuppertalu. Použitím bezdrátové regulace teploty "CM Zone" došlo k úsporám energie až 30 %.

15.1.2007
Ing. Petr Kopecký, EDDY Systém

Následující článek je výtah ze studie, která obdržela hlavní cenu soutěže "Energetický projekt roku 2004". Autor přináší návrh nízkoteplotního systém vytápění, který řeší problém dodávek energie (el. i tepla) teplárenským způsobem od výroby energie až po její optimální spotřebu v panelových domech.

20.12.2006
IMI Hydronic Engineering

Moderní topné systémy jsou schopny pracovat ve velké škále výkonů a jsou schopny se velmi rychle přizpůsobovat novým požadavkům na právě potřebný výkon. V souvislosti s tím je stále více kladen důraz na rychlé a spolehlivé regulační prvky, které zvládnou zpracovat regulační procesy v požadovaném čase a požadované kvalitě.

18.12.2006
Doc. Ing. J. Řehánek, DrSc., Ing. V. Valenta

Článek popisuje různé úrovně souhrnného hodnocení energetické náročnosti budov (EPB) a energetické náročnosti výstavby budov (EVB). Je zde příklad výpočtu en. náročnosti výstavby vytápěcího systému pro různé varianty řešení. V závěru jsou uvedeny konkrétní výstupy hodnocení tak, jak procentuelně ovlivňují celkovou energetickou náročnost.

13.12.2006
IMI Hydronic Engineering

Moderní topné systémy jsou schopny pracovat ve velké škále výkonů a jsou schopny se velmi rychle přizpůsobovat novým požadavkům na právě potřebný výkon. V souvislosti s tím je stále více kladen důraz na rychlé a spolehlivé regulační prvky, které zvládnou zpracovat regulační procesy v požadovaném čase a požadované kvalitě.

13.11.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

Termostatické ventily mají především zajistit hydraulickou stabilitu otopné soustavy a teprve až v druhé řadě možnost individuální volby teploty ve vytápěných místnostech. Druhotným účinkem stabilizace hydrauliky otopné soustavy je úspora tepelné energie. Výše této úspory se bude lišit v závislosti na výšce (podlažnosti) posuzované budovy.

7.11.2006
Siemens, s.r.o.

Na 13. ročníku mezinárodního odborného veletrhu Aqua-therm Praha 2006, který se uskuteční na pražském Výstavišti v Holešovicích ve dnech 21. až 25. listopadu, představí společnost Siemens novinky v oblasti komplexní regulace vytápění, větrání a klimatizace, elektronické zabezpečovací signalizace a systémů průmyslové televize.

2.11.2006
ELEKTROBOCK CZ s.r.o.

Již v minulém článku jsme zmínili, že zprovoznění nových prostor nám umožní další rozvoj firmy a zákazníci se mohou těšit na další rozšíření našeho výrobního programu. Co jsme slíbili - plníme na 200%! V lednu tohoto roku jsme uvedli na trh hned dva nové výrobky pro dálkové ovládání elektrických topných systémů pomocí GSM sítě.

2.11.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

Poslední díl seriálu o indikátorech spotřeby tepla je věnován indikátorům založeny na degradaci metastabilních barevných center v původně transparentním materiálu. Protože názory odborníků na tyto indikátory jsou rozdílné, je v závěru článku uvedeno stanovisko výrobce indikátorů k této problematice.

30.10.2006
doc. Ing. Josef Chybík, CSc., Fakulta architektury, Ústav stavitelství, VUT v Brně

Pro tepelnou stabilitu jsou konstrukce s větší hmotností vhodnější. V případě aplikace konstrukce s tepelně technickými parametry PD je možné, ale použít i konstrukce lehké. V praxi se to projevuje širokým uplatněním dřeva i jiných lehkých materiálů. Následující článek přináší nejen tyto závěry.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.