O trendech v předávacích stanicích tepla a větrání škol
Obr. Tradiční "Topenářské školení 2022" organizoval Ing. Roman Vavřička, Ph.D. (vlevo) s finanční podporou společnosti Systherm s.r.o. zastoupenou ředitelem Janem Kazdou (vpravo).
Optimálně navržená předávací stanice tepla šetří náklady nejen na straně spotřebitele, ale i dodavatele tepla. Řízené větrání škol může být velmi úsporné. Poslechněte si podcast, ve kterém hovoří Jan Kazda, ředitel společnosti Systherm s.r.o.
Optimálně navržená a řízená předávací stanice tepla dokáže odběratelům tepla zajistit takové provozní parametry, při kterých nebude otopná soustava prostředí přetápět. Potlačeny budou problémy s průtoky otopné vody, vznik nevhodných provozních stavů, se kterými souvisí zvýšená potřeba čerpací práce oběhových čerpadel, a tedy i zvýšené náklady.
Výhody však takové předávací stanice přináší i dodavatelům tepla. A to nejen po technické a provozní stránce, ale i v posílení dobrých vztahů s odběrateli. Neboť jim umožní šetřit.
Velký potenciál úspor energií je ve školních budovách. Průzkumy kvality vnitřního prostředí prokázaly, že v učebnách mnoha škol je během vyučovací hodiny zcela nevyhovující kvalita vzduchu, vysoký obsah CO2, nevyhovující vlhkost vzduchu atp. Větrání otevřenými okny je nedostatečné a spojené s velkou ztrátou tepla. Pilotní projekt řízeného větrání v mateřské škole v Plzni prokázal reálný potenciál 30 % úspor tepla. Podílí se na tom i propojenost systému řízení vytápění a intenzity větrání s obsazeností tříd jak podle rozvrhu hodin, tak i skutečné přítomnosti osob ve třídě. A další potenciál použitého systému je spojen s přechodem na úsporné zdroje světla a s řízením osvětlení se stejnou logikou, jako u větrání.
Mnohem více informací je v podcastu, ve kterém hovoří Jan Kazda, ředitel společnosti Systherm s.r.o. Otázky pokládal redaktor TZB-info, Josef Hodboď, při příležitosti konání tradičního Topenářského školení.