logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Kotle, kamna, krby
Archiv článků od 20.6.2005 do 23.1.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.1.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Ústav techniky prostředí

Efektivita vytápění kondenzačními kotli je dána teplotou jádra spalin v oblasti přívodu vratné vody. Pro různé teplotní režimy kondenzačních kotlů tak lze, na základě znalosti teploty vratné vody, stanovit tři charakteristické fáze: bez kondenzace, s částečnou kondenzací a s úplnou kondenzací s odpovídajícím podílem získaného tepla.

30.12.2005
Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR

Článek je výběrem z otázek, jejichž odpovědi pro tazatele zajistil Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR v rámci projektu Oborová informační místa pro podnikatele. Dotazy jsou i z oborového informačního místa pro elektrické a elektronické zařízení a instalace.

14.11.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Rozhovor s Ing. Petrem Cankařem z firmy Atmos přináší odpovědi na otázky okolo spalování dřeva a biomasy, které si nyní klade mnoho majitelů rodinných domů i starostů. Například komu se vyplatí zapomenout na nedávnou plynofikaci, jaký vliv má kvalita peletek, co se stává hitem poslední doby nebo co s kotlem na dřevo v zatepleném domě.

7.11.2005
Ing. Jan Kunc, SFŽP

Druhá kotelna na biomasu u nás, která využívá unikátní technologii ORC, byla slavnostně spuštěna do provozu dne 3.11.2005 za účasti ministra životního prostředí. Jak si stojí tato realizace ve srovnání s již spuštěnou kogenerací v Třebíči nebo v rakouském Lienzu?

24.10.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Druhá část seriálu článků Snížení energetické spotřeby v budovách s využitím alternativních zdrojů energie je věnována biomase. Příspěvek se věnuje schématu zapojení se směšovacím ventilem a akumulačním zásobníkem, technický popis, použití s upozorněním na výhody a nevýhody jednotlivých zapojení.

19.10.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Druhá část seriálu článků Snížení energetické spotřeby v budovách s využitím alternativních zdrojů energie je věnována biomase. Příspěvek zahrnuje úvod do problematiky, schémata zapojení, technický popis, použití s upozorněním na výhody a nevýhody jednotlivých zapojení.

7.10.2005
LG Electronics CZ, s.r.o., Ing. Dagmar Kopačková

Nano-technologie čistí domácnost - LG nabízí spotřebitelům technologii budoucnosti, dříve známou jen ze sci-fi, a představuje koncept domácnosti 21. století. Podobná hesla se nesla tiskovou konferencí českého zastoupení koncernu LG. Článek je věnován základním tezím směru dalšího vývoje a zaměřuje se na aktuální nabídku klimatizace se značkou LG.

30.8.2005
Protherm (Vaillant Group Czech s.r.o.)

Nový plynový závěsný kotel Tiger se od předchozí generace kotlů Tiger významně liší svou technickou úrovní, ale přitom zachovává pro zákazníky požadované rozměry. Je nabízen ve výkonech 12 a 24 kW a dodržuje filozofii "Plug & and Play", nebo-li "Zapoj a top".

26.8.2005
ROBUR, s.r.o.

Nová generace lokálních plynových topidel nabízí výrazně vyšší komfort. Běžně jmenované problémy - přepalování prachu, vzhled vyústění na fasádu, zvukové efekty při zahřátí... jsou minulostí. S novou možností týdenní regulace, barevných variant, možností umístění i mimo obvodovou stěnu a malým průměrem potrubí se jedná o moderní způsob vytápění.

8.8.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek

Úvodní článek k seriálu na téma snižování energetické potřeby v budovách s využitím alternativních zdrojů. Cílem je vytvoření databáze schématických zapojení s technickým popisem užití a uvedením výhod a nevýhod jednotlivých aplikací v otopných soustavách.

27.7.2005

Výměníky Cipriani umožňují optimalizovat požadavek na kombinaci vysokého součinitele přestupu tepla a přijatelnou hodnotu tlakových ztrát. Při výpočtu lze pro jeden výměník použít desky s různými prolisy, dle požadavku projektu lze individuálně volit připojení. V softwaru lze nastavit různé kombinace materiálů, připojení, rámů, typů těsnění. SW navrhne několik možností řešení s různými typy a počtem desek. V případě, kde je to vhodné, navrhne výměník s "namíchanými" deskami.

18.7.2005
Ing. Ladislav Tintěra

Recenzovaný Třetí článek věnovaný problematice výpočtu a použití denostupňů uvádí konkrétní příklad použití denostupňů stanovených z databáze průměrných denních teplot. Posuzuje přepočet spotřeby tepla pro budovu střední školy jako část úkonů spojených s provedením energetického auditu.

29.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Virtuální exkurze do zázemí bazénu v Přerově ukazuje, jak lze díky promyšlené koncepci za provozu v jednotlivých etapách vylepšit komfort a zefektivnit provoz u stávajícího zařízení. Bazén po 27 letech potřebuje řadu změn, ale vzhledem k tomu, že návštěvníkům dobře slouží, je možnost postupné rekonstrukce za plného provozu velmi vítána.

20.6.2005
Jiří Vašíček, ČVUT FEL, katedra ekonomiky

Příspěvek přináší zjednodušené ekonomické postupy, které lze aplikovat pro zhodnocení energetických projektů a stanovit tak jejich ekonomický efekt. V závěru jsou uvedeny praktické příklady postupu výpočtu.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.