logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Kotle, kamna, krby
Archiv článků od 1.11.2004 do 8.8.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

8.8.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek

Úvodní článek k seriálu na téma snižování energetické potřeby v budovách s využitím alternativních zdrojů. Cílem je vytvoření databáze schématických zapojení s technickým popisem užití a uvedením výhod a nevýhod jednotlivých aplikací v otopných soustavách.

27.7.2005

Výměníky Cipriani umožňují optimalizovat požadavek na kombinaci vysokého součinitele přestupu tepla a přijatelnou hodnotu tlakových ztrát. Při výpočtu lze pro jeden výměník použít desky s různými prolisy, dle požadavku projektu lze individuálně volit připojení. V softwaru lze nastavit různé kombinace materiálů, připojení, rámů, typů těsnění. SW navrhne několik možností řešení s různými typy a počtem desek. V případě, kde je to vhodné, navrhne výměník s "namíchanými" deskami.

18.7.2005
Ing. Ladislav Tintěra

Třetí článek věnovaný problematice výpočtu a použití denostupňů uvádí konkrétní příklad použití denostupňů stanovených z databáze průměrných denních teplot. Posuzuje přepočet spotřeby tepla pro budovu střední školy jako část úkonů spojených s provedením energetického auditu.

29.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Virtuální exkurze do zázemí bazénu v Přerově ukazuje, jak lze díky promyšlené koncepci za provozu v jednotlivých etapách vylepšit komfort a zefektivnit provoz u stávajícího zařízení. Bazén po 27 letech potřebuje řadu změn, ale vzhledem k tomu, že návštěvníkům dobře slouží, je možnost postupné rekonstrukce za plného provozu velmi vítána.

20.6.2005
Jiří Vašíček, ČVUT FEL, katedra ekonomiky

Příspěvek přináší zjednodušené ekonomické postupy, které lze aplikovat pro zhodnocení energetických projektů a stanovit tak jejich ekonomický efekt. V závěru jsou uvedeny praktické příklady postupu výpočtu.

14.6.2005
Jaroslav Šalý

Příspěvek se zabývá novými přístupy tj. vhodností resp. nutností komplexního řešení vytápění a větrání ale i přípravy TUV zejména v nízkoenergetických domech a také jejich vzájemnými vazbami, v závislosti na co nejjednodušší regulaci systému s ohledem na náklady a provoz celého objektu. Popisuje možnosti různého způsobu vytápění v kombinaci s větráním příp. i s ohřevem TUV.

25.4.2005
Ing. Antonín Chyba, Centrum stavebního inženýrství a.s., Zkušební laboratoř TZB

Jak odvodit všechny důležité provozní ukazatele týkající se zdrojů tepla spalujících fosilní paliva.

15.2.2005
Ing. Dagmar Kopačková

V areálu Výstaviště v Praze Holešovicích se konal od 9. do 11.2.2005 seriál stavebních výstav Pragotherm, Frigotherm, Pragoregula/Elexpo a nově Coneco Praha. Z vystavených exponátů jsme pro Vás vybrali informace o topných panelech s akumulací společnosti Mirava, novinky o zplynovacích kotlích na dřevo a dotacích na ně společnosti Atmos a novinky v nabídce plynových kotlů Protherm.

10.1.2005
Ing. Libor Novák, SFŽP

V závěru uplynulého roku byl schválen program na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2005. Dnešní článek se podrobně věnuje pravidlům pro získání podpory na vytápění a přípravu TUV pro fyzické osoby. Podmínky pro získání podpory pro podnikatele, obce a neziskové organizace jsme publikovali již v prosinci.

18.11.2004
redakce

Tepelná čerpadla se podle některých stávají hitem doby, podle jiných nepřekročí stín nálepky "alternativní zdroj energie". Ať bude jejich budoucnost jakákoliv, je zřejmé, že na západ od našich hranic se výrazně prosazují. Kde je ale jejich místo v českých podmínkách? To se v rozhovoru pro portál TZB-info snaží přiblížit Karel Kodiš ze společnosti G-TERM, který se využitím tepelných čerpadel zabývá více než deset let.

16.11.2004
EKOEFEKT a.s., Ing. Pavel Vrba

Automatické kotle mají vyšší účinnost spalovacího procesu (až 80% proti dřívějším 50-60%), používá se výrazně lacinější palivo (ořech 2 proti dříve používané kostce) a je možné využít automatickou regulaci topné soustavy, na kterou kotle pružně reagují. Obslužnost je také nesrovnatelně nižší a pohodlnější, než byla dříve u klasických kotlů. Přikládání až 1x za tři dny je toho důkazem.

11.11.2004
EKOEFEKT a.s.

Levně, ale také pohodlně a ekologicky lze topit hnědým uhlím. Trik je v tom, jak jej kvalitně spálit. Automatické kotle to dovedou. Kotel vydrží pracovat i více než tři dny s jednou násypkou paliva. Stálou teplotu udržuje termostat. Tyto kotle lze využít nejen k běžnému vytápění, ale také pro potřeby podlahového vytápění, pro teplovzdušné jednotky, ohřev bojlerů, bazénů, záložní zdroje a další.

11.11.2004
Alexander Lukeš, Progres Partners Advertising, s.r.o.

Tradičním zpestřením každého ročníku veletrhu Aqua- therm Praha je zajímavý doprovodný program. Ten letošní zahrnuje mezinárodní konferenci Slunce, jež je součástí projektu CER2. Tato konference navazuje na velmi úspěšný Solární den z loňského ročníku veletrhu. O slunci a nejenom o něm jsme hovořili s doc. Ing. Karlem Brožem, CSc. z Ústavu techniky prostředí, Fakulty strojní, ČVUT.

10.11.2004
GT Energy s.r.o., Ing. Marek Bláha, ředitel společnosti

V letošním roce přesáhne počet tepelných čerpadel IVT instalovaných v České republice 1600 kusů. Tepelná čerpadla země / voda tvoří z tohoto počtu více jak 98 % a v této kategorii je značka IVT suverénně nejprodávanější u nás. Jednou z hlavních předností IVT je široká možnost uplatnění v objektech všech velikostí. V tomto článku jsou ukázány dva příklady zcela odlišného nasazení tepelných čerpadel IVT, pro dům s tepelnou ztrátou 6 kW a areál třiceti objektů s tepelnou ztrátou 1 200 kW.

8.11.2004
prof. Ing. Dušan Nevřala, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra TZB, Enplan s.r.o.

Roční spotřeba tepelné energie pro ohřev teplé vody u stávajících objektů dosahuje typicky jen 24% celkové roční spotřeby tepla budovy. Roční spotřeba tepelné energie pro ohřev TUV u nízkoenergetických domů je rovnocenná roční spotřebě tepla na otop.

8.11.2004
Ing. Milan Bechyně, TZB-info

Článek popisuje vítězné řešení soutěže o nejlepší typový projekt kombinovaného zdroje tepla pro rodinný dům. Představené řešení zapojení kotle na dřevo představuje jednu z mnoha variant komfortního vícepalivového zdroje tepla pro rodinný dům (dřevo, zemní plyn, sluneční energie, elektřina). Řešení klade důraz na maximální jednoduchost obsluhy. Článek je doplněn připomínkami poroty a je samozřejmě otevřen pro diskuzi čtenářům i autorovi projektu.

4.11.2004
Tepelná čerpadla MACH, s.r.o.

Nová řada tepelných čerpadel MACH VHM odtává zbytkovým teplem. Tento systém odtávání byl podroben zkouškám topných faktorů ve Státní zkušebně v Piešťanech na Slovensku, protože podobně vybavená zkušebna v České republice neexistuje. Provozní parametry nových MACH VHM systémů všechny překvapily.

1.11.2004

Plánujete výměnu stávajícího zdroje, nebo Vás rozhodnutí jakým zdrojem vytápět ještě čeká? Nabízíme Vám tipy vystavovatelů na úspory v provozu Vašeho domu a bytu.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.