Rozhovor s Ing. Petrem Cankařem ze společnosti Atmos, která momentálně patří mezi největší producenty kotlů na pevná paliva v Evropě.
Recenzovaný Nový seriál o tepelných čerpadlech přináší ve svém úvodu ucelený pohled na problematiku u nás již obecně známou a popsanou. Ve své druhé části je pak zaměřen na méně publikované dimenzování vrtů do horninového masívu. Tématem prvního dílu je základní otázka - Proč vytápět pomocí tepelných čerpadel?
Na základě testovacích výpočtů prováděných pomocí programu Tepelný výkon (TV v.1.0.0), firmy PROTECH spol. s r.o. autor upozorňuje na možné rozdíly a na oblasti, ve kterých dochází k rozdílným výsledkům při hodnocení dle ČSN 06 0210 a ČSN EN 12831 a absenci potřebných hodnot součinitelů prostupů tepla lineárních vazeb.
Počiatkom roku 2000 sa firma Raden Košice zapojila do ekonomizácie kotolní a spracovala projekty na znižovanie spotreby zemného plynu v kotolniach v katastri obce Turňa nad Bodvou, ktorá má cca 3100 obyvateľov a leží juhovýchodne od mesta Rožňava v Turnianskej pahorkatine v teplotnom pásme 15 °C s prevládajúcimi severozápadnými vetrami.
Lze vůbec spalovat biomasu v rodinných domcích s vysokou (nejlépe dvojnásobnou) účinností a nízkými emisemi a dokonce levnějšími zařízeními, bez nutnosti sankcí přísných zákonů, vyhlášek a norem? Krbař však na vybranou nemá - pokud totiž chce i po hodině topení ještě vidět skrz sklo na oheň, nezbývá mu, než dobrovolně, bez nějakých nařízení, topit výhradně suchým dřevem, jinak se mu sklo velmi rychle začoudí.
Stoupající ceny energií, elektřiny, topných olejů i zemního plynu způsobují návrat k topení pevnými palivy, bohužel v nemálo případech se topí nejen jimi, ale také vším, co hoří, což má negativní dopad na ovzduší v mnohých obcích. Článek pojednává o možnostech využití biopaliv, jako jsou např. topné brikety z obilí, slámy, energetického šťovíku apod.