Rozhovor s doc. Ing. Jiřím Baštou, Ph.D., docentem na Ústavu techniky prostředí, ČVUT v Praze, Fakulty strojní a předsedou sekce Vytápění Společnosti pro techniku prostředí.
Doprovodný program doplňuje novou sekci veletrhu Nízkoenergetická výstavba. Pokračováním založené tradice je Konference TZB-2004, která probíhá od úterý 23.11. do pátku 26.11.2004. TZB-info je nejen hlavním mediálním partnerem, ale opět i jedním z pořadatelů. Konference TZB-2004 je letos nově zařazena i do Programu celoživotního vzdělávání ČKAIT.
Kotle Eurocondens SGB jsou novou sérií přístrojů, jejichž technologie je díky současným vysokým technickým standardům zaměřena na snižování nákladů při dodržení maximální účinnosti. Nezáleží na tom, zda se jedná o novostavbu či rekonstrukci prostorů, nyní je ten správný okamžik rozhodnout se co nejlépe ... nejlépe s BAXI BRÖTJE.
Plynná paliva, a zde máme na mysli především zemní plyn, ale též i propan-butan (LPG), jsou v současné době nejčastěji používaným palivem k otopu kotlů, zejména pak v nízkotlakých kotelnách. Plynné palivo má oproti např. pevným palivům řadu výhod, např. snadná dopravitelnost ke kotlům, vysoká účinnost spalování a příznivý dopad na ochranu ovzduší.
V časopisu Alternativní Energie č. 3/04 byl uveřejněn článek RNDr. Svatopluka Šedy s názvem Rizika spojená s prováděním vrtů pro tepelná čerpadla. Tento článek byl v rámci vzájemných dohod publikován i na TZB-info a vyvolal živou a ostře protichůdnou diskusi. Dnešní článek je reakcí autora na tuto problematiku.
Komfort systémy od firmy Climate Master (výhradní distributor Master Therm CZ) jsou nejúčinnější technologií pro vytápění a chlazení větších komerčních a obytných budov. Je to dáno díky jednoduchému, ale velmi účinnému principu přečerpávání tepla z místností s tepelným přebytkem do místností s tepelným deficitem. Z hlediska obsluhy jsou stejně jednoduché jako konvenční způsoby vytápění či klimatizace, ale jejich životnost je mnohem delší (více jak dvacet let) a ekonomická návratnost nesporná.
Solární zisk (výtěžek) je ve svém důsledku závislý nejen na účinnosti kolektorů, způsobu oběhu média, ale především na kvalitních tepelných zásobnících. Záleží zde jak na zásobnících, tak na teplotních úrovních. Buď se jedná o nízkoteplotní (40 - 60°C) nebo vysokoteplotní (je míněna tepel. hladina 60 - 90°C) systém.
Požádali jsme o názor pracovníka jednoho z našich předních výrobců plynových kotlů na téma naplnění a důsledky zákona č. 86/2002 Sb. V příspěvku jsou popsána úskalí, se kterými se mohou autorizované osoby pro měření emisí malých zdrojů setkat z pohledu výrobce. Praktické zkušenosti a postřehy by mohly být námětem pro novelu výše zmíněného zákona.
Firma Junkers se v průběhu let stala společností udávající krok a trendy v mnoha oblastech techniky pro vytápění a ohřev vody. Příkladem toho je i novinka připravená pro letošní rok. Je to plynový závěsný kotel Novastar druhé generace s novým intuitivním konceptem obsluhy. Kotel této generace je díky svým jedinečným rozměrům (700 x 400 x 295 mm) ve své výkonové řadě v komínovém a turbo provedení nejmenším plynovým závěsným kotlem na světě!
Záměrem příspěvku jsou informace o přísnějších kritériích kladených na nově instalované malé zdroje na území hlavního města Prahy. Přínosem by mělo být informovat budoucí uživatele ale i technickou veřejnost o těchto požadavcích a rozpoutat diskuzi na toto téma. Přímo souvisejícím článkem je Měření malých kotlů - nové povinnosti od Ing. Františka Jiříka.
Česká technická norma Plynové kotelny z 23.7.1985 patří k těm normám, které jsou pro praxi velice potřebné. Bohužel úroveň jejich textů neodpovídá nejen současnému právnímu stavu, ale ani současnému poznání a stavu techniky. Oproti předchozímu znění byla upřesněna terminologie, doplněny odkazy na současně platné obecně závazné předpisy a normativní dokumenty. Texty ustanovení předchozí normy byly přepracovány s využitím zkušeností z projektování, zřizování a provozu plynových kotelen, poznatků techniky a systémů k zajištění bezpečného provozu plynových kotelen.