logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

--:--

Reklama
Klimatické změny
Archiv článků od 10.4.2014 do 22.4.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

22.4.2015
Mgr. Radek Motzke

1. dubna 2015 vstoupila v účinnost velmi významná novela zákona EIA. Stručně řečeno, nová úprava především posiluje práva veřejnosti v povolovacích řízeních. Rovněž lépe zajišťuje, aby výsledky řízení EIA byly v návazných povolovacích řízeních respektovány.

20.3.2015
Craig Morris

Fiktivní záznam reakcí dozorčí rady na návrhy generálního ředitele energetického giganta RWE ukazuje, že současné postavení velkých energetických firem v Německu, zejména v oboru obnovitelných zdrojů energie, je důsledkem série ve své době těžko zpochybnitelných logických rozhodnutí.

12.1.2015
RNDr. Ladislav Metelka, Ph.D., Český hydrometeorologický ústav, pobočka Hradec Králové

Ozonová vrstva je nezbytná pro život na Zemi, chrání biosféru před nadměrnými dávkami UV záření. Poškozování ozonové vrstvy freony antropogenního původu znamenalo závažný problém. Díky Montrealskému protokolu a jeho dodatkům se ale dnes ozonová vrstva regeneruje, a to prakticky v globálním měřítku. Obnovování urychluje změna klimatu, v budoucnosti by to mohlo vést k nedostatku UV záření.

21.12.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Klimatické konference v Limě se účastnili vrcholní představitelé téměř všech států světa. Jednání mělo připravit půdu pro novou globální klimatickou dohodu, která má být uzavřena za rok v Paříži. Dosažené úspěchy jsou však velmi slabé.

17.12.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Podle studie Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy způsobují uhelné elektrárny škody ve výši minimálně 51 miliard korun ročně. Tyto tzv. externality jsou v podstatě skrytou dotací, která je vyšší, než náklady na podporu obnovitelných zdrojů energie.

8.12.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Ve většině témat existuje rozpor mezi postojem vyspělých států a států rozvojových. Jedná se o dohodě, která by měla navázat na Kjótský protokol, zda je cíl omezit oteplování na 2 °C dostatečný, k čemu se státy v nové dohodě mají zavazovat a jak budou financována opatření v rozvojových zemích.

30.11.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Lima, hlavní město Peru, bude od pondělí 1. prosince hostit v pořadí již 20. klimatickou konferenci, jíž se účastní zástupci téměř všech států světa. Jednání v Limě je klíčové pro přípravu klimatické dohody navazující na Kyotský protokol, která by měla být uzavřena v roce 2015 v Paříži.

6.11.2014
Euroforum Group, a.s.

Přinášíme přehled Operačního programu životní prostředí (OPŽP) s vodítkem pro konkrétní typy podporovaných projektů. Hlavním cílem OPŽP je ochrana a zajištění kvalitního prostředí pro život obyvatel České republiky, podpora efektivního využívání zdrojů, eliminace negativních dopadů lidské činnosti na životní prostředí a zmírňování dopadů na změny klimatu.

25.10.2014
redakce

Právě vyšel souhrnný materiál Úseku ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu „Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2013“. Ročenka srozumitelně hodnotí kvalitu ovzduší, popisuje výskyt smogových situací a úrovně emisí.

23.10.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Originální text a překlad prohlášení vydaného Světovou bankou (World Bank). Celkem 73 států, 22 subnárodních jurisdikcí a více než 1000 firem a investorů vyjádřilo před Summitem OSN ke změně klimatu podporu pro zpoplatnění uhlíku.

20.10.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun požádal představitele států a dalších institucí, aby na summitu oznámili odvážná opatření a akce, které sníží emise, posílí odolnost vůči klimatu a mobilizují politickou vůli směrem ke smysluplné právní dohodě v roce 2015.

27.9.2014
Vlastimil Růžička, redakce

Začátek měsíce září patřil významné mezinárodní konferenci s názvem Photocatalysis Standardisation and Certification Assisting Commercialization. Fotokatalýza je jedním z rychle se rozvíjejících oborů z oblasti nanotechnologií, do jejichž rozvoje jsou vkládány nemalé naděje. Uplatnění nacházejí kromě jiného i ve stavebnictví a ochraně životního prostředí.

18.6.2014
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Česká republika má po Lucembursku a Estonsku třetí nejvyšší emise oxidu uhličitého na hlavu z evropské osmadvacítky. Evropská komise přitom navrhuje pro rok 2030 závazný cíl snížení emisí CO2 o 40 %. Knauf Insulation ukazuje, jak lze emise v průmyslu účinně snižovat.

Jaderná elektrárna
18.5.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Za účasti zahraničních expertů proběhla v úterý 29. 4. 2014 v Praze odborná konference s názvem Ekonomické limity jaderné energetiky. Kromě ekonomických a legislativních otázek souvisejících s jadernou energetikou byly prezentovány energetické koncepce Německa a Horního Rakouska.

Jaderná elektrárna
5.5.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Tisková konference byla pořádána před zahájením konference Nuclear Energy Conference 2014. Své názory přednesli Stephen Thomas z University of Greenwich Business School, nezávislý konzultant Mycle Schneider, Claudia Kemfert z Německého ústavu pro ekonomický výzkum a Jan Ondřich ze společnosti Candole Partners.

globální oteplování
26.4.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Na základě závazků přijatých na konferenci v Cancunu, je očekáván růst teplot v rozmezí 3,7 až 4,8 °C. Výrazné změny v investičních strategiích nutné pro omezení globálního oteplení na 2 °C by znamenaly pouze nepatrné snížení spotřeby v průběhu celého 21. století.

Zničená úroda kukuřice
10.4.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

V následujících dvou desetiletích ještě mohou v řadě regionů převažovat pozitivní dopady, například růst produkce zemědělských plodin. Ve druhé polovině století však převažuje riziko poklesu produkce nejen v tropech a subtropech, ale i v mírném pásu. Zároveň při vyšších úrovních oteplování vzrůstá riziko, že adaptační opatření nebudou stačit.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.