logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Klimatické změny
Archiv článků od 19.12.2015 do 25.7.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

25.7.2016
Ing. Leoš Gál

Recenzovaný Obnovitelná energie má řadu přínosů, a proto je podporována i vyžadována vládami jednotlivých států i Evropskou unií. Naplňování této snahy však již probíhá na regionální úrovni, a když se neudělá správně, může mít nežádoucí a dlouhodobé dopady, které řada místních zastupitelů – ať už na krajské nebo obecní úrovni – dobře zná.

11.7.2016
Jan Krčmář, Ing. Zbyněk Vala

Recenzovaný V roce 2014 byla v Austrálii dokončena unikátní fotovoltaická elektrárna se záložním bateriovým systémem. Systém nenapájí budovu ani nedodává elektřinu do sítě, ale je zdrojem energie pro rozhlasový vysílač. První rok provozu ukazuje vysokou efektivitu, potvrzuje spolehlivost fotovoltaické technologie a její vhodnost i pro náročné spotřebitele.

6.7.2016
Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost

V roce 2006 v České republice začal platit zákon podporující obnovitelné zdroje energie. Po deseti letech růstu tohoto odvětví se Aliance pro energetickou soběstačnost společně se Solární asociací rozhodla najít a ve spolupráci s předními experty ocenit nejlepší projekty šetrné energetiky, které u nás i díky podpoře OZE vznikly.

20.6.2016
Mgr. Lukáš Rečka, Centrum pro otázky životního prostředí UK

Recenzovaný Cílem článku je uvést problematiku energetického modelování a představit energetický model TIMES-CZ, jako přírůstek do skupiny modelů TIMES, a jeho internetovou aplikaci, která umožňuje individuální analýzu dopadů cenových změn a politických regulací na český energetický systém v horizontu do roku 2050.

19.6.2016
EKOKOM, a.s.

Celostátní soutěž obcí „O křišťálovou popelnici“ za rok 2015 zná svého vítěze. Jména těch nejlepších byla odtajněna na slavnostním večeru v Hradci Králové v rámci konference Odpady a obce. Ceny jim předali zástupci autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s., která je vyhlašovatelem soutěže.

3.6.2016
Ing. Eva Soukalová, CSc., Český hydrometeorologický ústav P-Brno, Asociace pro využití tepelných čerpadel

Vedle výskytu povodní jako hydrologického extrému je opačným extrémem sucho, kterému byla v minulosti věnována malá pozornost. V článku jsou uvedeny zákonitosti režimu kolísání hladin podzemních vod se zřetelem na výskyt extrémně nízkých hladin, jejich sezónní a víceletá periodicita a možnosti prognóz minimálních hladin.

26.5.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Obnovitelné zdroje. Moderní akumulátory. Digitalizace. Úspory energie. Energiewende. Propojování trhů. Odstavování kapacit. Energetická unie. To vše jsou jevy, které se aktuálně dějí a s nimiž by měla (nejen) česká energetika počítat, pokud si má zachovat bezpečnost, dostupnost a šetrnost k životnímu prostředí.

19.5.2016
Ing. Jan Schindler, redakce

Energetika se revolučně vyvíjí, potvrdily se obavy odborníků v souvislosti s využíváním obnovitelných zdrojů? Jak je na tom integrace energetického trhu, co přináší a jak se do ní zapojujeme my? Je regulace cen pro domácnosti řešením, jak je to na Slovensku?

15.5.2016
EKO-KOM, tisková zpráva

Třídění odpadů je už běžnou součástí života pro tři čtvrtiny obyvatel ČR. Průměrně každý z nás vytřídí 42 kg papíru, skla, plastů a nápojových kartonů. Přitom v roce 2000 to bylo pouhých 12 kg na osobu a rok. Za uplynulých 15 let tak obyvatelé České republiky zečtyřnásobili své úsilí a celkem vytřídili 8,3 milionů tun odpadu.

24.4.2016
František Marčík, Glopolis, o.p.s.

Na Den Země se do New Yorku sjeli zástupci více než stovky zemí ze všech světadílů, aby podepsali mezinárodní smlouvu o změně klimatu, která by v roce 2020 měla nahradit Kjótský protokol. Pokud se dohodu podaří naplnit, lidstvo se do konce století zbaví závislosti na uhlí, ropě, zemním plynu a dalších zdrojích skleníkových plynů.

13.4.2016
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Tzv. antifosilní zákon již funguje v řadě členských zemí EU, Česká republika se k těmto zemím zanedlouho připojí. Ministr životního prostředí Richard Brabec počítá s předložením návrhu zákona do Vlády do termínu 30.9.2016 a do konce roku do Sněmovny. Platnost nového zákona by mohla začít od 1.1.2018.

13.3.2016
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Srdečně Vás zveme na již tradiční akci Fronta na záchod, která se uskuteční v úterý 22. března 2016 od 16.00 hod. na Staroměstském náměstí v Praze. Jako každý rok, i letos bude součástí akce bohatý doprovodný program.

6.3.2016
Olga Kališová, MSc.

Zemědělci v Ghaně se potýkají s nízkými výnosy a vysokými ztrátami. Jednou z příčin tohoto nezdaru je nedostatek informací o zemědělských technikách, předpovědi počasí a tržních cenách. Místní společnost Farmerline se to snaží změnit.

4.3.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

BP zveřejnila svou tradiční předpověď budoucího vývoje v energetice nazvanou BP Energy Outlook 2016. V ní se na základě současných poznatků snaží nastínit spotřebu primárních zdrojů v příštích 20 letech. Odkud budeme získávat energii v roce 2035?

28.2.2016
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Důležitým atributem společného evropského trhu jsou normy. Pro letošní doprovodný program jsou důležité požadavky vycházející zejména ze směrnic o ekodesignu, programu 20-20-20, směrnice EPBD II a z legislativy na ochranu ovzduší. Aqua-therm Praha přivítá přednášející z Německa, Itálie, Francie, Nizozemí a Slovenska.

17.1.2016
Vlastimil Růžička, Ing. Veronika Korittová

V polovině října minulého roku byl Evropskou komisí schválen pracovní program k programu Horizont 2020 na podporu vědy, výzkumu a inovací na další dvouleté období 2016 a 2017. Pracovní program i nadále klade důraz na účast průmyslu.

24.12.2015
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Hlava katolické církve sleduje výsledky vědeckého bádání a snaží se je aplikovat do návodu pro život, jímž je křesťanská víra. V encyklice Laudato si’ všem lidem na světě, ale zejména „svým“ věřícím, ukazuje, že ochrana Božího stvoření musí být každodenní samozřejmostí, a ne pouhou volnočasovou aktivitou.

20.12.2015
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Klimatická jednání se omezují pouze na stranu spotřeby fosilních paliv a zcela ignorují proces výroby. Delegáti jednotlivých zemí v Paříži jednají o snížení poptávky, zatímco jejich jejich státy usilují o maximální domácí produkci fosilních zdrojů.

19.12.2015
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Pařížská klimatická dohoda velmi pravděpodobně pomůže urychlit přechod řady zemí na nízkouhlíkovou energetiku a podpoří rozvoj odvětví obnovitelných zdrojů. Podle některých komentářů však fosilní paliva zůstanou ještě dlouho v energetice relevantní a jejich výrobci tak mohou i nadále profitovat.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.