Česká vláda má za za úkol vybrat projekty, které by podle Junckerova investičního balíčku byly financovány dílem Evropskou unií a dílem soukromými investory. Které projekty to jsou a mají naději na úspěch?
Kvantitativní výzkum exkluzivně zpracovaný pro společnost MND zjišťoval názory zákazníků z řad domácností na to, co si myslí o energetickém trhu u nás: Jak snadno lze změnit dodavatele? Jaké mají zkušenosti? Uvádějí prodejci pravdivé údaje? Znají zákazníci srovnávače a co si o nich myslí, který z nich je nejznámější?
Již od roku 1994 připravuje Agentura NKL Žofín s.r.o. Žofínská fóra. V loňském roce vstoupili do druhé stovky těchto prestižních akcí. 12. prosince 2014 se fórum zaměřilo na problematiku trhu s energiemi pro domácnosti. I když náš trh patří k nejrozvinutějším v Evropě, není všechno v pořádku. Cílem diskuze odborníků bylo pojmenovat nejvýznamnější problémy a hledat možnosti nápravy.
Konečně jsme se dočkali, po týdnech odhadů jsou zveřejněny ceny energií na příští rok. Je tedy čas na první detailnější rekapitulaci, při níž lze odpovědět na otázky: Jak se změnily ceny u jednotlivých dodavatelů? Kdo a o kolik zlevnil a naopak, kteří dodavatelé zdražovali nebo ceny neměnili? U koho zákazníci zaplatí v roce 2015 nejméně a kde si připlatí?
6. listopadu 2014 se v budově krajského úřadu Středočeského kraje, v Praze konala konference se zaměřením, jak již název odpovídá, na hospodaření měst s energiemi. Náklady na energie tvoří jednu z největších položek, které města platí. Proto informace, které se účastníci dozvěděli, jistě využijí ve svých městech.
Technologie P2G (Power to gas – plyn z elektřiny) se začíná objevovat stále ve více aplikacích. Tyto informace jsou dosti odlišné od zpráv z Česka, kde stále převládá téma dostavby Temelína. Je příjemné sledovat změny tohoto odvětví energetiky v zahraničí. Mimo popisované aplikace v Dánsku se objevují nové projekty na celém světě, např. v Jižní Koreji nebo ve Spojených státech.
Kalkulátor umožňuje porovnat individuální nabídky s odlišnou cenou, než je ceníková. Objevily se filtry, které umožňují rychleji a přehledněji vybrat nejčastěji hledaná srovnání. Přidání filtrů nabízí porovnání například pouze nabídek, které jsou na dobu neurčitou apod. Novinkou je i možnost cenového porovnání plynu s výpočtem celkové sumy bez DPH a nebo s daní z plynu.
Agentura IBRS se zaměřila na analýzu úspor spojených se změnou dodavatele elektrické energie. Vyplývá z ní, že lidé nedokážou posoudit výhodnost změny dodavatele. Výsledkem této neznalosti je 71 % odběratelů, kteří změnou dodavatele elektřiny prodělali, a to průměrně 314 Kč. Přitom nejčastějším důvodem změny (pro 89 % respondentů) byla právě touha po nižší ceně elektřiny.
Energetická chudoba je i u nás skutečností, část domácností v ní musí žít. Pro zlepšení situace bylo však zatím uděláno jen velice málo. Přitom podle slov předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové nesmíme dopustit, aby počet ohrožených domácností dosáhl třicet procent. Co hrozí ohroženým lidem na našem trhu? Jak chudobě předcházet a co by naše společnost pro tyto zákazníky mohla udělat?